Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá - osvětlení (zase)

Ahojte vespolek,
již nějakou dobu se chystám na chov Agamy vousaté, pročetl jsem spoustu informací a snad celou poradnu, ale bohužel čím více čtu tím více se do toho zamotávám, protože každý má nějaký svůj (pravdivý) názor a já samozřejmě chci mít pro Agamu vyhovující podmínky k jejímu spokojenému životu. Už jsem postavil terárko 100x50x60 (dxhxv)s OSB (vzadu a na boku polystyren) a začínám řešit osvětlení (a vytápění). Chystám se nakupovat, ale ještě než to "vhodím do košíku", tak se chci ještě zeptat někoho zkušeného na potvrzení "mé pravdy" :o)). Agamu bych chtěl chovat od mláděte.

1. UV - dle testů a zapojení (bez předřadníku) bych koupil Sera Reptil Sun Heat 130W UVB/A výbojku. Chci se zeptat jestli jí lze svítit celý den a zda i hřeje a je schopna vytopit bodově na oněch 40 - 45 °C. Pokud ne, řešil bych klasickou bodovkou (samozřejmě bez obrázku hada na krabičce :o)). A taky zda v tomto případě řešit ještě celkové osvětlení terária (např. zářivkou (denní světlo 865/6500K).

2. Nebo mi bude stačit namísto výbojky kompakt Repti Glo 10.0 26W (když zavěsím cca 10 cm nad povrch). U tohoto kompaktu jsem trošku na vážkách, protože jsem se ve spoustě diskuzí dočetl o jeho proměnlivé kvalitě, ale na druhou stranu v spoustě testů dosahoval dobrých výsledků.

Pokud máte jiné návrhy, zatím mám terárko rozpracované, takže mám spoustu možností. Zajímá mě samozřejmě také finanční stránka věci, nejen jednorázová, ale i do budoucna (jak často měnit kompakt UV vs. výbojku UV).

Díky moc za trpělivost při odpovídání

Zdravíčko, začnu odzadu :-)

Kompakt podle mě ne. Důvodů zkusím uvést několik. Myslím, že pro mládě by mohl v kombinaci s nějakou bodovkou stačit, taky jich mám několik nad boxama pro mrňatama. Ale agamka hodně rychle poroste a pak jí prostě stačit nebude. Hlavně proto, že je účinný do 10 cm a těch 10 cm bude velmi brzy prostě malý prostor :-). Takže tuto variantu bych nedoporučoval. Navíc vůbec netopí, musí se doplnit o bodovku, která bude vedle něj a bude topit, takže obecně řešení spíš pro malá terárka a pro malé ještěrky, nebo mláďata želv apod. Poslední bod, ale ten je k diskusi - kompakt se musí po cca 1/2 - 3/4 roce vyměnit, takže je s tím "víc práce", ale k tomu se dostanu dál :-)

Co se té Sery týče, já ji osobně mám asi 4 měsíce a zkušenosti jsou následující. Topí docela dost, nicméně má docela velkou produkci UV, takže by měla viset tak cca 20-30 cm vysoko, ze začátku než se trochu zajede tak spíš těch 30 cm. U téhle výšky mi trochu vadilo, že teplota pod je menší než těch 40°C, které bych tam chtěl. Když se pověsí níž, tak se to výrazně zlepší a funguje teplotně dobře, zase mám ale trochu strach o intenzitu toho UV. Terárko vyhřeje tak akorát (mám stejně velké), ale ten bodový výhřev není 40°C, ale o něco méně, takže by se z počátku musela doplnit o bodovku. Když se zajede (cca po 100 hodinách) a klesne výkon UV, tak je možno jí pověsit níž a pak je to v nějakých cca 18 cm dobrý i teplotně. Je potřeba ale také počítat s tím, že nemá uplně ideální spektrum světla. U želv je to celkem jedno, tam jde o teplo a UV, ale např. u agam, nebo v mém případě u mladých trnorepů kde jsem jí zkoušel je potřeba i výrazně vyšší intenzitu světla a tu tahle lampa nemá. Tudíž přesně jak je uvedeno na těchto stránkách, kde ji lze i celkem levně koupit http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=136&catego ry_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&It emid=1, doporučoval bych doplnit ji o zářivku, která zajistí svítivost a tahle lampa pak pohodlně doplní UV a světlo.

Uplně ideální pro agamu by asi bylo použít MegaRayku nebo možná zkusit tu Raptorku, která je na stejných stránkách, ale pokud chcete něco bez předřadníku, tak je možno použít tu kombinaci, kterou popisuju výš. Finančně bych řekl že rozdíl mezi kompaktem a tou Serou není zas tak strašný - kompakt stojí 500 a mění se cca 2x ročně, Sera stojí tuším 1200 a vydrží prý taky rok (zatím nemohu z vlastní zkušenosti potvrdit), takže to vyjde plus minus stejně.