Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Okoralé patro u HIB - stomatitida ?

Zdravím.
Šoupnu se foto samice HIB, které není sice dokonalé,ale je vidět jako by horní patro u samice bylo okoralé a samice má stále pootevřenou tlamku.
U veta jsem ještě nebyl pač ten můj je marod a k jinému odborníkovi na plazy to mám daleko a tak nevím zda transport by situaci ještě nezhoršil....
Jarouš

PS. Byl bych rád za vaše konzultace co se týče léčby

Určovat zdravotní stav dle fotek bych řekl je k ničemu. Žere? Dle fota bych řekl že je opravdu v mizernym stavu.
Připadá mi že má na hlavě zaschlou starou svlečku (možná se ale pletu).
Dle fota si myslím že tam nějaká infekce opravdu probíhá. Na prvním fotu se mi zdá že má i oteklé vyústění trachey.
Každopádně to asi toho veterináře chce.

Dobrý večer, takhle na dálku mi to připadá jako stomatitida.Jasné je , že to chce odborníka, ale chápu, že momentálně není...
Nechci nic radit, řeknu co bych udělal já...všechnu nekrotickou tkáň odstranit, dobře vyčistit třeba kartáčkem na zuby. Hlavně si dát pozor aby had nějakou částečku nevdechl, nebezpečí zápalu plic. Celou dutinu vypláchnout, používám ( u chondropythonů) 1dcl vody 1 tab. celaskon, to několikrát denně, k tomu jednou denně napadené místo lehce natřu preparátem Tenazym. Podpora je dobrá obden injk. vitamin B1.

Já jen aby bylo jasno.
Není to zvíře z mého chovu...
Toto zvíře jsem jistým způsobem získal o jistého chovatele který mě poté co jsem mu oznámil stav jeho plazů sdělil že u něj byli v pořádku.
Což si samozřejmě nemyslím.
Hned druhý den po získání plaza jsem začal mít podezření že něco není v pořádku..
Můžete se mě ptát proč jsem takové zvíře bral,ale k výměně došlo díky dopravní situaci v noci a nebyl čas na detailní prohlížení plazů - což se mně vymstilo

Nechrčí a jinak se zdá že i žere..
Chovám už hady nějaký ten pátek ale s títo jsem se ještě nesetkal.
Musím teď na pár dnů odjet a nevím jak se mám k té věci postavit.
Samice je umístněna s samostatném hygienickém teráriu,ale i tak mám obavu z přenosu infekce na další zdravé hady.....

No jestli tomu dobře rozumím, tak toho hada máte krátce, ale karanténa jenom nestačí... tu hnilobu způsobují baktérie, většinou zcela běžné, které jsou stále přítomny, to že se to takhle rozjede je, že zvíře není chováno ve správných podmínkách, aspektů může být mnoho. V jeho těle jsou ty baktérie teď přemnoženy a ty bakterie nemají rády kyselé prostředí, proto několikrát denně ty výplachy vit. C, ty jsou nutné. Ten Tenazym obsahuje též antibiotika, B1 je pro zlepšení celkové kondice i psychické. Musí se léčit a to je se o něj denně starat - tak někdo jiný??? :) nějakýho kámoše poprosit a rozhodně co nejdříve to probrat s odborníkem.

přesně tohle jsem u "králováků" řešil už párkrát- (vždycky u cizích sám je už léta nechovám) řekl bych že spouštěčem tohoto onemocnění je zanedbávaní hygieny spojené s nedostatečným vytápěním.Většinou to mívá vleklý průběh (tedy když se to neřeší),zpočátku zvířata normálně žerou časem se ochota přijímat potravu horší a končí to odmítáním (myslím že jak se to zhoršuje tak polykání potravy čím dál víc bolí)
v počátečních fázích jsem to většinou ůspěšně řešil přesně tak,jak psal H.o.n.z.a - hygienické terárium,noviny nebo ubrousky,vyčištění tlamy spojené s odstraněním zaschlého hlenu (opatrně,lepší je předem navlhčit) ev. mrtvé tkáně a výplachy vit. C -většinou to zabere,když ne pak navíc injekčně Baytril (to už bych ale radši konzultoval s veterinářem)
Dál už se rozepisovat nebudu,H.o.n.z.ovi předcházející příspěvky jsou naprosto vyčerpávající.
Dobrá zpráva na závěr- zatím vždycky došlo k ůplnému uzdravení bez jakýchkoli následků..držím palce,a dej vědět jak se to vyvíjí.

k tomu psanému výše- souhlas, akorát ještě bych k tomu doplnila- ten had navíc vypadá nevysvlíkaně, takže by ho to asi chtělo dosvléknout a ono už to samo o sobě té hubě hodně uleví, jak ji to přestane šponovat. Sice tam má už i nějaký otok a zarudnutí kolem té trachey, ale myslím, že problém začal, jak jí neuvolněná svlečka začala rolovat držku. Nemá roztoče?

Jardo, čím dýl to necháš, tím hůř ji z toho budeš dostávat. Přenosu na jiné kusy se bát nemusíš, tím spíš, že ji máš odděleně. Jak bylo napsáno výše, tyhle problémy způsobují bakterie běžně se vyskytující i u klinicky zdravých zvířat. Problém nastane při jejich pomnožení v důsledku oslabení organismu v podobě traumat, nachlazení, špatného svleku atd. plynoucí ze špatných podmínek chovu.
PS: myslím, že Aurifer je žena;-)

Rád bych doplnil, že jaká bakterie v tomto případě nemoc způsobuje s určitostí diagnostikovat může pouze bakteriologické vyšetření a teprve podle něj lze říci jak je to s nebezpečností přenosu na jiná zvířata, nebo i na Vás... nař. Pseudomonas aeruginosa je významný lidský patogen, takže rozhodně bych to nepodceňoval. Držím palce, hlavně s tím něco dělat :-)

ještě doplňuji: někdy se doporučuje výplach postižených míst zředěným peroxidem vodíku, já osobně to nedělám, zvíře to bolí a tím je ještě více stresováno, pokud dezinfikovat tak stačí např Betadine.

carlos,honza - souhlas s oběma i když si vlastně trošku protiřečíte....pokud máš zvíře zvlášt,a budeš dodržovat běžné zásady hygieny myslím že se dalšího přenosu bát nemusíš....ale rozhodně nepodcenovat,to že mně a ostatním se to nestalo,neznamená že se to stát nemůže,krom toho trošku vaříme z vody,a i když bych řekl že příznaky jsou typické,přeci jen děláme diagnozu z fotky...
Ad. peroxid vs. Betadina -to můžu jen podepsat,jen bych doplnil že pokud se nejedná o sliznice a použití není kontraindikováno (např mokvání rány) používám s ůspěchem Betadinovou mast -Honza mněl na mysli roztok
Jen pro doplnění-než se had téhle kondice a velikosti dostane do tohoto stavu,trvá to většinou týdny...a pokud se to pořádně nedoléčí má to tendenci recidivovat....

Betadine mast je výborná, taky ji používám...ale ne na sliznice, přecijen jód je jedovatý a sliznicema se vstřebává. Sice u takhle velkého zvířete asi nevzniknou potíže, protože to množství vstřebané látky z desinfekce míst nebude zas tak velké, ale třeba menší zvíře to může odrovnat, to samé pokud se používá Betadine zevně na menší obojživelníky. Já na tyhle potíže v držkách používám ten peroxid, nebo čerstvou citronovou šťávu, z nouze celaskon a funguje to dobře. to, že peroxid hada bolí a stresuje- to je sice pravda, ale ono ho stresuje už to, že s ním člověk vůbec manipuluje, otvírá mu hubu a šťourá mu do bolístky, takže už je to celkem jedno. navíc ten peroxid v hubě nešumí. což je u něj problém při použití na rány- jak šumí a štípe, tak zvířata se z tohou mohou zjančit, taže na rány ho u zvířat nepoužívám vůbec, ale používám tu betadine. Jinak na zevní mokvající zanícené rány je výborná Betadine mřížka (Inadine), sice je drahá a hůř se shání, ale zase je fakt vynikající. a pokud je rána nezanícená, tak je dobrá uhlíková mřížka (Tecasorb).

Co se týče toho přenosu- karanténa a hygienická opatření jsou důležité, ono se neví, z čeho přesně had ty problémy má a navíc když je z jiného chovu.. vyplatí se při manipulaci používat jednorázové chirurgické rukavice a po použití je prostě vyhodit.

ano, roztok jsem myslel... omlouvám se, že jsem to nenapsal pořádně.
To že ten had dýchá tracheou, je z největší pravděpodobností díky ucpání nozder, resp. celého horního respiračního systému, takže mu nic jiného nezbývá... To je časté. Ten se musí propláchnout, já používám borovou vodu. Jsou slabé hadičky , které se dají do nozder zavést, u malých hadů jsem s úspěchem použil injekční jehlu, kterou jsem si na brousku zbrousil do kulata. Takové to zákroky by měl dělat pouze člověk, který má už s tím má určité zkušenosti.

on ten had jak má nevysvlékanou hlavu, tak krom nějaké sekretové zátky tam navíc bude mít naschlou svlečku...takže v okamžiku, kdy svlékne hlavu, se mu zřejmě uvolní i ty nozdry. takže bych ho asi nejdřív dosvlékla. Pokud by to nestačilo, tak samozřejmě jak píšeš.

Jinak hadovi určitě prospějou zvýšené dávky vitamínů, dobrej je třeba Promotor, dává se do vody. Ono po dávce vitamínů by to mělo pomoct i tomu svleku.

souhlas. ono je škoda, že není vyfocená ta hlava na makro, já si to zkoušela zoomnout, ale moc z toho nevidím- takhle mi to přijde, že had se prostě nesvlékl a naschla mu svlečka, vyrolovala mu tu držku a obnažená sliznice z kraje tlamy zaschla. Jak moc už z toho má stomatitidu podle fotky těžko říct, ale takhle vypadá i jenom odumřelá sliznice, jinak vnitřek je čistej. Ty ucpané nozdry jsou na té fotce vidět. možná když mu svlékne hlavu, tak už nic jiného s tím nebude ani muset dělat..ale to záleží na tom, jak to bude vypadat po svleku, ale dosvléct určitě na 1.místě.

ještě doplňuji: někdy se doporučuje výplach postižených míst zředěným peroxidem vodíku, já osobně to nedělám, zvíře to bolí a tím je ještě více stresováno, pokud dezinfikovat tak stačí např Betadine.

Také přispěju svojí troškou do diskuze. Prosím pozor na Betadine, existuje totiž roztok vodní a lihový. H.o.n.z.i.k.u. lihovým kdybych ti natřel sliznici, tak ti vyleze hemipenis:-). To raději peroxid (mimo jiné s ním mám ty nejlepší zkušenosti a zvířata nijak výrazně neprotestovala 3% se nechá naředit na poloviční sílu, účinek stejný a nijak zvlášť nedráždí), a když Betadin, tak vodní roztok. "Prosím jenom to neberte jaku útok na dobrou odpověď, pouze jsem chtěl odpověď doplnit a předejít použití lihového roztoku Betadinu a tím trošku ušetřit trápení zvířat"

S JArdou jsem celou věc dopoledne konzultoval po telefonu, tak ještě pro všechny, některé věci už tu sice byly napsány, ale shrnu:

1. jakoukoliv nemoc bych já osobně považoval za velmi nebezpečnou pro ostatní zvířata a v žádném pří bych
ji nezlehčoval (bylo napsáno)
2. pokud je na hlavě stará, nesvlečená kůže - dosvlékat (také bylo)
3. mechanicky odstranit mrtvé(suché, okoralé atd.) části tkáně
4. desinfekce (peroxid, Betadine apod.)(ano)
5. na postiženou tkáň nanést suspenzi Tetradelta (příp. Gamaret)- kombinace antibiotik a kortikoidu -mám s
tím velmi dobré výsledky. Tato suspenze se používá k léčení mastitidy krav (pozn. zánět vemene)a dá se
sehnat u veta, který má na starosti tato zvířata.
6. podpůrná dotace vitamíny (C, A, D3, řada B)
7. při nezlepšení situace vet a antibiotika celkově - tuto možnost řadím úmyslně až na poslední místo,
protože pokud mohu usuzovat z fotek, zvířata nejsou v nejhorší tělesné kondici a lecosm by s malou
pomocí mohla zvládnout sama.(také bylo)
Pokud jsem na něco,nebo někoho zapomněl, prosím o doplnění, Díky.
A tobě Jardo ať se brzy tvářej alespoň takhle.
[http://tera.poradna.net/file/view/7634-hog-island- boa-14-jpg]

Koukal jsem na to, a já bych konkrétně v tomto (a snad i v jiných) případě použil Tetradeltu a to z následujícího důvodu. Tetradelta - obsahuje 4 druhy antibiotik + kortikoid.
Tenazym obsahuje 2 druhy antibiotik ( tudíž menší spektrum účinnosti), kortikoid a enzymy. Pokud bychom nechávali odumřelou tkáň , tak by enzymy jistě odvedly dobrou práci, ale vzhledem k tomu, že jsem jí doporučoval mechanicky odstranit, tak bych raději dal přednost více druhům antibiotik. Jako další věc beru v potaz, že enzymy vyvolávají místní otok, který sice odezní, ale vzhledem k tomu, že se jedná o tlamku, tak bych raději, aby vůbec nenastal. Na závěr podotýkám, že nejsem vet, a že výše napsané řádky vyjadřují jen a pouze můj názor.

Jasně... v pohodě, bavíme se o tom... pokud je antibiotikum širokospektrální tak je výhoda většího záběru, ale pokud stačí (a zatím stačily 2 druhy) tak zas toho do těla jde o dvě méně. Tkáň se sice odebírá, to je jasné, ale 2x max. 3x denně... ty enzymy ji průběžně likvidují, což považuji za důležité, protože v případě nadechnutí nemoc může dostat hned jiný rozměr... ty otoky jsou neznatelné. Ale rozhodně si do foroty Tetradeltu pořídím... a díky:-)

Já Tenazym používám na doléčbu abscesů nebo u importovasných zvířat u infikovaných ranek, nabo ranek po odstranění parazitů. Na to je vynikající, ale do tlamky bych ho plazům nedávala, právě kvůli tomu zbytnění tkání. Ikdyž u velkého hada se asi zase tolik nestane, jako u nějakého menšího zvířete. ono třeba savcům se bežně aplikuje p.o., ale těm v té hubě nezůstane.

Takže pánové.....
Jsem velmi rád že tato debata se držela celou dobu na úrovni a nespadla někam,kam tady hodně diskusí padá...... tedy jejich úroveň, však mi rozumíte....:-p
Náhoda je blbec ale sehnal jsem dnes v mé blízkosti veta, který se specializuje na tera-zvířata.
právě jsem se od něj vrátil.
Stomatitida je jasná,provede stěr rozbor nasadí ANT - v tom už má jasno, jen si počká na výsledky stěrů aby nasadil ta správná
Jsem rád protože jsem viděl že už na první pohled hadům rozumí...
Samice bude po dobu léčby u něj, pač já jdu příští týden na operaci s kolenem a tak jsem rád že se o ni postará..
Viděl jsem že takových hadů tam má víc...
No, nějakou tu stovku to stát bude,ale když už jsem byl takový pitomec a nechal se oním chovatelem jaksi napálit,tak přece jen je mně líto nechat tu samici bez péče....
Až budu znát výsledky stěrů a postup léčby budu vás informovat a snad sem budu moci šoupnout i za čas foto vyléčené samice.
Jsem fakt rád, že jsem na na toho veta úplnou náhodou narazil a také jsem rád že tato debata se vedla opravdu na úrovni.

Chci vám tímto všem poděkovat bez vyjímky a animals - děkuji za ranní telefonát
A Aurifer se omlouvám že jsem si ji spletl s mužem,nečetl jsem asi pořádně její články a ženské přednosti zde na netu bohužel jaksi nevyniknou.....:-)

Pánové - super debata.
Jarouš - Jarda Masopust

PS. Mám nově chovu 1,2 Crawl Cay boa, tak až se svléknou tak se pochlubím fotkama...8-)