Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stavba terarií pro Chameleona a lampropertis

zdravim vsechny, jsem si udelal radost a postavil si (stavim) terarijni stenu, kterou bych chtel zde prezentovat.
k zakladni stavbe jsem pouzil stresni late o rozmeru 5x3 cm a sadrokarton, vse je natrene proti vlhkosti, na sadrokarton je natazena perlinka a stavebni lepidlo, "kameny - zdi " a veskera stavba uvnitr terarii je z vypalovaneho polystyrenu natreneho taktez lepidlem a nasledne barvou k malovani zdi a terarium tropicke (pro chameleona) je natreno jeste epoxid lakem, omyvatelne.
veskere rosliny jsou zive, elekro instalace je vse na 12V, osvetleno 1x 35 W a 1x 10 W bodovka v kazdem (prozatim). vodopad u chameleona je taktez na 12 V, pouzit motorek z otstrikovacu auta. obe teraria maji cca s100 x h80 x v70 cm. V terariu pro lampropertis je podklad krem. pisek, v ter. pro chameleona je smes bukoveho dreva, jedlove kury a lignocelu. dle teploty moznost sepnuti dalsich bodovych svetel. teraria jsou dale vybavena digitalnim teplomerem a vlhkomerem.

Opravdu hezká práce. Ještě bych si pohrál s osvětlením. Bodovky nejsou ideál, hodí se k vytvoření vyhřívacích míst, ale než dle teploty moznost sepnuti dalsich bodovych svetel, tak bych raději volil jinou možnost (výbojka, trubicové zářivky s dobrým spektrem). Když už je to takhle estetický kousek přírody, tak ať je na něj pořádně vidět, ne? Zvířata to velmi ocení ;-)

Musel jste se nadřít, máte můj obdiv. Kdyby byl každý ochoten věnovat svým chovancům tolik práce, bylo by to fajn. A teď trochu kritiky - ale berte mě s rezervou prosím. U terária pro Lampropeltisky máte (doufám prozatím) ubytovanou Horsfieldku, pro kterou tohle opravdu není to pravé. A pro jemeňáka pralesní terárko s broméliemi, aspleniem a vodopádem - to asi taky nebude ono. Ale až budu chtít postavit další terárko, ozvu se s poptávkou snad raději vám, než firmám, které se tím živí.

:-) diky, byla to zabava, kritiku, sem s ni, necham si rad poradit, v "poustnim terarku neni Horsfieldka, jen jeji krunir s lebkou, to mam od znameho kteremu zemrela, a je opravdu delane pouze pro Lampropeltisky.

pro jemenaka, no mozna vypada jako pralesni, ucel mel byt "trop" slo mne spise o hodne zive zelene terarko je jen hole vetve coz ucel splnilo, vodopadek je tam kvuli vlhkosti a napajeni obyvatele, bromelie kvuli barevnosti. uvidim v budoucnu jak bude tento biotop vubec fungovat, vse je v skrytych kvetinacich da se to menit. a urcite pridam nejake zarivky do obou.

Však uvidíte, jaké hodnoty to bude ukazovat - vlhkost, teplota apod. Myslím, že takhle osazené terárium nemusí samo o sobě být pro jemeňáka nevhodné. Kdyby tam bylo příliš velké dusno, tak byste asi měl odstranit ten vodopád, ale možná to ani nebude třeba. Důležité je dobré větrání, pak se bát nemusíte. A ještě se chci zeptat, jak řešíte UV záření - ty bodovky jsou zatím jediným zdrojem v teráriích? Protože pokud ano, pak to budete muset ještě dořešit. Buďto trojkombinace bodovka, UVčko, zářivka, nebo nějaká ta lepší výbojka, pokud by bylo možné ji vhodně umístit.

kroutvorus : Nic ve zlém. Uznávám, že v dnešní době už se dělají dobré UV zdroje, ale to už se bez nich člověk ani neuprdne?
Jak říkám, nic ve zlém, namátkou profrčte pár témat, na otázku tazatele v mnoha vláknech, padne otázka odpovídajícího.......jaké máte UV???:-D já si začnu připadat jak někde v NASA.

:-D Já to ve zlém neberu. Vím, že je to jedna ze zdejších manter. Ale zas když se opakuje pravdivá myšlenka, pak to na škodu není. Každý si přece nakonec vybere podle sebe. Já výbojky doporučuji s čistým svědomím, protože jsem choval zvířata léta bez nich, a když jsem před několika měsíci vyměnil osvětlení a viděl, co to s těmi zvířaty udělalo, tak zkrátka doporučuji i druhým. Všechno holt jde kupředu, před nějakým časem ještě takový výběr a možnosti nebyly... tož asi tak ;-)

taktéž díky:-)
pozadí: celá kostra terária- vnitřek i stěny je z střešních latí (je jich tam mnoho :-p) na to je našroubovaný sádrokarton klasický, 1 cm tlustý,ten je napenetrován lepidlem Duvilax, vně jsou různě nalepené kousky polisterenu různých tlouštěk dle představivosti nahřáté horkovzdušnou pistolí,či vyřezávané, lepeno akrylátovým tmelem. vše je poté nataženo flexibilním lepidlem do kterého je přidán taktéž Duvilax - trochu pro lepší pevnost. Lepidlo jsem dle potřeby nanášel ve třech vrsvách, poslední vrstva hodně řídká. poté znovu penetrace z Duvilaxu a navrch malířská barva. V "pouštním" pro Korálovku konečná verze, pro Chameleona ještě natřeno bezbarvým lakem. celé

veškeré osázené rostliny jsou živé, během půl roku vše zdárně žije.

jeden dotaz, co tam máte za druhy rostlin (u hada) a nemáte strach že v tom substrátu u rostlin se vyskytnou nějaké breberky (mšice atd.)?? Mě od toho hodně lidí odrazovalo a dal jsem tam umělé. A když to terárium máte tak dobře zabudované jak se vám čistí a čím ho vystřikaváte?

u hada mám pouze nějaké drobné kaktusy , názvy bohužel neznám poté adenium, vetší aloe, a malou Beaucarnea recurvata.
Mám tam pouze jednoho hada Lampropeltis Mexicana greeri, ten moc "bordelu nenadělá, čistí se mne to dobře.Zevnitř mám jednu celou stěnu jako dveře. Zatím jsem neměl během půl roku potřebu to nějak více čistit, či vystříkávat.Dbám o čistotu vody a včasné uklízení exkrementů. Zatím žádný problém s breberkama.