Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kašel u želvy?

Dobrý den,
měla bych jeden dotaz. Zhruba před měsícem jsem si pořídila téměř tříletého samce želvy zelenavé. Želva normálně žere a chová se naprosto běžně. Ale když ji déle pozoruji zjistila jsem, že občas jakoby pšikne. Je to normální nebo má želva rýmu či kašel? Žadný výtok z nosu ani jiné příznaky jsem u něj nezaznamenala. Teplota v teráriu se pohybuje od 25 do 30 stupňů přičemž pod žárovkou je 38 stupňů. Terárium je položené na stole daleko od okna takže ani žadný průvan zde není.

Může to být leccos, i pár nebezpečnějších věcí tak taky začíná, ale po netu se léčit téměř nedá. Chybí údaj o zdroji (nebo absenci zdroje) UV záření, typu substrátu atd. podobně může začínat od vykašlávání larviček škrkavek přes infekci mykoplazmaty, plísněmi, herpesvirem nebo bakteriální (bakteriální ve skutečnosti asi ne až tak běžnou, jak si lidé myslí), reakci na prašný substrát, na přítomnost roztočů nebo jiných breber v substrátu a podobně, možností nepřeberně a na dálku se to bez mnoha dodatečných údajů fakt neurčí.