Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bakteriální zápal plic

Dobrý den, nyní jsem si zhruba na 80% jistý, že se u mé krajty královské vyskytl bakteriální zápal plic. Můžete mi, prosím, poradit, jak proti tomuto onemocnění bojovat?
Děkuji
S pozdravem
Lukáš M.

Předmět Autor Datum
Nejlepe veterinarem specialistou, ktery na 98,5 % navrhne vhodnou lecbu.
xuebao 15.02.2011 08:45
xuebao
Tak tak, najprv treba nájsť vhodného veterinára, ktorý diagnózu určí 100%. Pokiaľ to bude bakteriáln…
fleiredelie 15.02.2011 13:10
fleiredelie
Tak tak, najprv treba nájsť vhodného veterinára, ktorý diagnózu určí 100%. nestačí určit diagnózu.…
animals 15.02.2011 13:17
animals
To, že baytril nieje všemocný dobre viem. Ale pri liečbe bakteriálneho zápalu pľúc účinkuje veľmi do…
fleiredelie 15.02.2011 13:26
fleiredelie
Ja som sa ešte u veterinára nestretol s tým, že by pri plazoch robil test citlivosti bakterií na jed…
carlos 15.02.2011 14:31
carlos
Mozna by bylo holt nejlepsi zajit k tomu vetovi. Nasadit nejake sirokospektralni antibiotika, drzet…
xuebao 15.02.2011 14:58
xuebao
Tak raději jsem na nic nečekal a vyhledal jsem si veterináře, který je zaměřený na exoty a plazi. Vy…
Lukáš M. 16.02.2011 21:38
Lukáš M.
Mám zkušenost že širokospektrální ATB (Gentamicin, Enrofloxacin nebo Chloramfenikol) mi byla před le…
Vladěk 15.02.2011 16:42
Vladěk
Pod to sa podepisuji. poslední
Kittanya 21.02.2011 23:37
Kittanya
Presne tak,Baytril je peknej svinec a naprosto nedoporocuju pouzivat na gravidni zvirata.. Rozpousti…
Radar14 15.02.2011 15:06
Radar14
A jsme zpátky u tolikrát teraristy zavrhovaného Gentamicínu:-D. GARAMYCIN = Gentamicin viz.: garamyc…
Vladěk 15.02.2011 15:39
Vladěk
Ja o tomhle moc nevim,ale vim co uz nechci.. Kdyz mi Gentamicin neposkodi mladata,tak je mi fuk, jak…
Radar14 15.02.2011 16:54
Radar14
No to je jasný. Nic ve zlém:-D. Mám to štěstí, že jsem ATB nepotřeboval minimálně 4 roky. Ale každop…
Vladěk 15.02.2011 17:38
Vladěk
V pohode,nebral jsem to zle.. ;-) Nak jsem se k ty debate o ATB a zminovanemu Garamicinu nikdy nedos…
Radar jinde.. 15.02.2011 18:53
Radar jinde..
Jenže ono to není tak jednoduchý, ty širokospektrální atb se nasazují ihned, aby zastavili nebo ales…
anakonda 17.02.2011 12:04
anakonda

Tak tak, najprv treba nájsť vhodného veterinára, ktorý diagnózu určí 100%. Pokiaľ to bude bakteriálny zápal pľúc, treba nasadiť Baytril (enrofloxacin) 10-15mg/kg podľa veľkosti hada intramuskulárne do prednej tretiny. Zároveň treba nasadiť podpornú liečbu najlepšie Duphalite s fyzákom. Najhlavnejšie ale je, spraviť správnu diagnozu a až potom bojovať.

To, že baytril nieje všemocný dobre viem. Ale pri liečbe bakteriálneho zápalu pľúc účinkuje veľmi dobre, preto som ho spomenul. Každopádne, je treba aby sa na hada pozrel veterinár, ktorý sám zvolí vhodný spôsob liečby. Ja som sa ešte u veterinára nestretol s tým, že by pri plazoch robil test citlivosti bakterií na jednotlivé ATB.

Ja som sa ešte u veterinára nestretol s tým, že by pri plazoch robil test citlivosti bakterií na jednotlivé ATB.

To ještě neznamená, že to je dobře. Širokospektrální ATB jsou díky svému rozsahu patogenů zároveň pořádným sajrajtem pro organismus (nic není zadarmo). Pro veterináře i pro chovatele je po finanční stránce jednodušší nasadit ihned šikorospektrální ATB a doufat, že se "trefí". V akutní fázi onemocnění ano, ale souběžně (nejlépe před nasazením ATB) by se měla provést bakter. kultivace z postiženého místa, následně test rezistence na ATB a dle výsledku přejít/nepřejít na šetrnější ATB.

Mozna by bylo holt nejlepsi zajit k tomu vetovi. Nasadit nejake sirokospektralni antibiotika, drzet si palce, a uvidet, jak to pomuze. Pripadne si pak koupit noveho hada. Vim, je to kacirska myslenka, ale mozna financne schudnejsi, nez ruzne testy, kultivace, vysetreni a zkouseni leku, plus navstevy veta k tomu. S novym hadem se pak zamyslet nad tim, jestli byly ty predchozi podminky chovu vhodne, a neprispely k zapalu u minuleho chovance. Napr ten topny kamen nic moc. Ale samozrejme to mohl mit had v sobe a za mesic se to mohlo stresem rozjet.

Tak raději jsem na nic nečekal a vyhledal jsem si veterináře, který je zaměřený na exoty a plazi. Vyšetřil regiusku a nasadil ATB. Regiuska sice měla dnes řídkou stolici ale k večeru byla již znovu aktivnější. Pořídil jsem zároveň silnější žárovku a snažím se o větší vlhkost v terárku. Potravu samozřejmě po injekci odmítla, takže zkusím krmit ještě v pátek popř. až v úterý. Tak mi držte palce, s hadíkem se rozhodně loučit nechci.

Mám zkušenost že širokospektrální ATB (Gentamicin, Enrofloxacin nebo Chloramfenikol) mi byla před lety doporučena pro použití právě na základě výsledků testů rezistence.
Mám z toho všeho pocit, že některá pracoviště (nebudu raději jmenovat) si práci ulehčují (a nebo v minulosti ulehčovali).
Naco by hledali ATB cílená (a tedy šetrnější)?, když můžou při hledání citlivosti nasadit rovnou ATB s širokým krytím.

Presne tak,Baytril je peknej svinec a naprosto nedoporocuju pouzivat na gravidni zvirata.. Rozpousti chrupavky a mladata poskozuje. Vlastni zkusenost u gravidni samice A.squamigera a to jsme davali Baytril pouze peroralne,aby nesel tolik do krve.. (samozrejme po odborne konzultaci s p.Hnizdem a bakteriologickem vysetreni) Vysledek byl, dve mladata jsem musel hodit na mrazak a jedno velmi zivotaschopne jsem nechal,melo lehkou deformaci v zadni casti tela. (nijak ho to na zivote neomezovalo) Na ostatnch sesti mladatech,jsem nepozoroval prime poskozeni,ale nake skryte vady byt mozna mohou,tezko rict.. Ale pokud vim,jsou vsechny na zivu,tak snad v poradku. Osobne byh Baytril uz nezkousel a v pripade nutnosti ATB bych se poohledl po nejakych setrnejsich.. Kolegove ze zahranicniho fora (Venomland) zminovali setrenejsi pripravky- Fortaz a Garacimin (garamicin)-nebo tak nejak,ale nevim jaka je dostupnost u nas..

Ja o tomhle moc nevim,ale vim co uz nechci.. Kdyz mi Gentamicin neposkodi mladata,tak je mi fuk, jak se to jmenuje. Jeste tu je ten Fortaz..
Nicmene Byatril mi nepomohl skoro vubec,trochu nemoc mozna ustoupila,ale nafukovala se mi samice dal. Tak jsem zkusil lecbu o ktery se mi zminil viper,Vitamic C..
Dal jsem parkrat Celaskon-peroralne a nemoc byla tatam.. U me slo primo o Pseudomonas spp. Tyhle bakterie nemaj kyselo moc radi.. :-) Kdyz to reknu jako laik...

V pohode,nebral jsem to zle.. ;-) Nak jsem se k ty debate o ATB a zminovanemu Garamicinu nikdy nedostal..
Jen jsem chtel upozornit pred Baytrilem pripadne domaci "mastickare" ,co se taky muze stat.. Ted jsem mel taky gravidni "onu"squamu a mel jsem ten samej problem.. Tak jsem to vylecil zminovanym Celaskonem a bylo.. :-) Bohuzel odflakl svoji cast squamak a porodila mi sedm neoplozenych vajec.. Ale uz z minula vim,ze ne vzdy je ATB nutnost a kdyby nahodou,tak si radsi zaplatim test na citlivost a uderim primo na branku,nakym cilenym jednodruhovym ATB.. Jak rikas Ty.. Chapu, ze je pro vety jednodussi a levnejsi predepsat sirokospektral,ale pak to zas muze nadelat vic skody jak uzitku.. Jinak ty Pseudomonas spp. jsou peknej svinec,o tom zadna..

Jenže ono to není tak jednoduchý, ty širokospektrální atb se nasazují ihned, aby zastavili nebo alespoň zbrzdily nemoc. Kultivace a testy rezistence trvají třeba týden a bez nasazení atb už může být pozdě.
Dalším problémem je, že různé monády se u hadů vyskytují stále a potíže způsobí pouze při přemnožení, ale různé bakterie mají jinou schopnost se množit a při kultivaci se může nejvíce namnožit ta, která primáně nezpůsobila onemocnění. Rozhodně bych enrofloxacin nezatracoval, pomohl xkrát mně i dalším kolegům, léčba gravidních samic je vždy spíše sázka do loterie hlavně u ovovivioparních zvířat, ale vím o léčbě oviparních zvířat bez následků. Gentamycin většinou působí velmi dobře, ale je podezření, že může poškozovat orgány a zvířata za delší dobu odcházejí na degradaci jater apod, proto se mu většinou veterináři raději vyhýbají.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru