Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chamelon Jemensky zacal hrabat

Zdravim, nas Hugo zacal v posledni dobe hrabat do skla, jako by se chtel dostat ven a hrabe i po zemi v substrate. Nikdy to nedelal, az v posledni dobe takhle blazni. Terarko ma 80cmx60x40, vyhrevnou a svetelnou zarivku Solar Raptor Halogen 28W, UVB Sylvania Reptistar 8, 23W. Teploty: na nejvyhrivanejsim miste az 39, dole 25, ma kaskadovide rozmisteni vetvi aby si mohl regulovat teplotu vyhrivani. Cvrcky obalovany ve smesi Calcium+D3 a Multivitamin od Exoterry. Rosime temer denne a pije s kapatka casto. Nekdy se proste v klidu vyhriva a jindy furt lozi a hrabe dole. Tak nemame poneti, co se mu tam nelibi.Chameleon je cca 4 mesice stary a zda se nam take, ze je nezdrave zbarveny - vetsinou je hodne svetly a jindy zas tmave hnedy. Prikladam fotky Huga i celeho teraria. Poradte prosim, cim by to mohlo byt, ze takhle hrabe nebo ze je tak zbarveny..

Zdravím, tak koukám že máš stejnej problém kterej jsem tady řešil před cirka 2 měsíci.To terárko je od nejmenovatelnýho chlapa za 1000 kč pokud se nemílim:)Udělali jsme stejnou chybu, že jsme ho vůbec kupovali.To větrání je nedostačující.Vůbec tam necirkuluje vzduch.Nás Jamík měl s tím taky problém a věčně otevíral tlamičku.Nemluvím o tom, že začal taky slejzat dolu a hrabat na sklo.Jak píšeš s tím zbarvením tak náš pokaždý sčernal když se chystal hrabat.Po chvíli ho to přešlo a šel se nahrát a zas měl barvu ok.Ale netrvalo dloho a dole byl znova.Na zakladě toho jsme se rozhodli mu postavit nové vetší a přispůsobivější tera.

Proč hrabe? Sami jsem na to nepřišli vysvětloval bych si to tím:

- terárko je už pro něj malý tím i nepřispůsobivý
- něco se mu tam nelíbí, nebo v jeho okolí je něco z čeho je ve stresu ( zkoušeli
jsme mu tam vše předělat a stějně to nepomohlo )
- nemá pořádnou schovku ( chce to pořádně rozrostlou kytku nejlepší fíkus do kterýho
si zaleze a je spokojenej, takhle jsme to udělali v novým tera a je tam zalezlej
skoro pořád, když přídem domu, nemá moc rád když si ho všímáme, takže preferuje
pořádnou schovku - v baumaxu se dá kupit docela dobrá umělá imitace fíkusu jsou to
větvičky a stojí pár korun, náš Jamík si je tak oblíbil, že tam každej den
přespává a má to rovnou jako schovku.
- chce ven, ale z důvodu, který jsem tady popsal - my jsme mu udělali i prolejzačku
z terárka sice je to hezký, ale moc si na ní zvyk a pak časem už se nechtěl
ani vracet do tera, takže jsme omezili lezení na ní.Protože opět
se naučil škrábat na sklo s škemrat že chce ven.Přemešlíme až nám opadanej velkej
fíkus znova vyraší co jsme nechali přemrznou na chodbě tak mu ho tam strčímě
protože nedám dopustit na přesvědčení, že jemeňák potřebuje větve, listí a
schovky.

Promiňte za pravopis:)

Jj presne tak - mas naprostou pravdu s tim terarkem. Nas chamik dela uplne to same:(
Vetrani ma maly, proto se to snazim kompenzovat otevrenim tech prednich dvirek. Hrabat ale zacal az nedavno, vzdy se mu tam libilo. Tak mozna to je tim, ze povyrostl.
Zkusim mu tu zarovku v kvetinaci vyndat a postavit na strop terarka- zvetsi se mu tak prostor a snad se bude moci nahrivat i pod zarovkou pres stropni sklo

To nahřívání přes sklo mi nepřipadá jako dobrý nápad. Horká žárovka v takové blízkosti skla... žádoucí teploty nejspíš stejně nedosáhneš, spíš bych uvažoval o úpravě stropu nádrže (vyříznout třeba polovinu skleněné stěny a silikonem tam vlepit pletivo), pokud ne o výměně celého terária. To větrání je prostě nedostatečné a přece to nechceš věčně řešit pootevřenými dvířky. A zdroj UV? Ten nad skleněný strop umístit nemůžeš, protože ti to odfiltruje veškeré UV záření. Pokud ten strop vyměníš za pletivo, tak se dá umístění žárovky nad terárium jedině doporučit - zvětší se životní prostor zvířete, může to být koneckonců i estetičtější.

Tohle debilní terárko má snad půlka národa (přiznám se, že jako laik jsem ho měla také, než letělo do křápů).Pozor tedy na to. Terárko je za 1000 Kč vč. dopravy. Pán je ochotný, což o to, ale jsou to vyhozené peníze.Nechápu, že výrobce to terárko nezdokonalí. Vždyť udělat pořádné větrání asi nedá tolik práce a může prodávat vesele dál.Ale asi to nepotřebuje, protože odběr zřejmě má.