želva zelenavá - zdravotní problémy, průjem
Hezký den,
ráda bych se s Vámi, odborníky, poradila. Měla jsem nastudovánu literaturu z oblasti chovu želv, ale, jak už tu bylo řečeno, zřejmě ne všechna taková literatura je kvalitní. Došlo k tomu, že jsem želvičku zřejmě nesprávně krmila. Přes léto byla venku, takže se měla, myslím, parádně, žrala, co venku vyrostlo a celkově prospívala. V zimních měsících jsme ji ještě nikdy nezimovali, letos poprvé. Zmíním ještě, že je jí zřejmě okolo 15 let, já ji mám cca 12. Zpět k problému, v podzimních a zimních měsících, kdy tedy nebylo venku nejlépe, byla krmena převážně zeleninou - salátová okurka, mrkev, rajče apod. Letos jsme ji tedy porpvé zimovali, ale s nějvětší pravděpodobností bohužel nevhodně, jak jsem se před nedávnem dověděla. Bohužel neměla ideální teplotu na zimování, ale příliš vysokou - něco okolo 12 stupňů. Nicméně asi před týdnem se vzbudila, následně začaly zdravotní problémy, zejm. želvička špatně dýchá, jakoby sípe. Pan doktor dělal rentgen plic a s tím, že to není nic vážného, naštěstí, nám dal kapičky, které snad želvě pomůžou. Dnes ale začala mít průjem. Nevím, jestli to může být způsobeno změnou krmení...jak jsem podotkla na začátku, dříve jsem krmiva špatně, nyní jsem se dozvěděla, že nejlepší pro želvu je čínské zelí, tak jsem začala krmit tím, ale jak říkám, po 3-4 dnech takového krmení má želva průjem. Poprosila bych o radu. Děkuji.
zdravím, nechala bych udělat u veterináře rozbor trusu, z toho pak budete možná moudřejší. Kde jste ji zimovaly? Vím, že mnoho lidí zimuje například ve sklepě, kde může být želva napadená různými parazity či hlodavci a podobně, protože je ve spánku naprosto bezbranná, ale nejsem odborník.
s timhle nelze jinak nez souhlasit, ovsem tady
poopravim, ze 1. zelva v dobe, kdy zimuje, neprijima potravu, nekali, a ma snizeny metabolismus, zadne parazity nechyti (pokud neni v bedne s jinou, nakazenou zelvou), a 2. pokud by se k zelve dostali ve sklepe hlodavci, uz by zrejme t tuto chvili nebyla mezi nami.
K tazatelce-je otazka, jak moc je prujem prujmovaty a jakou ma barvu. Muze to byt stravou, ale lepsi je to nepodcenit a parazity v trusu zkontrolovat. Kazdopadne - nic nezkazite, kdyz zelve zaradite do jidelnicku pampelisky (uz jsou venku prvni listky), pripadne i seno, za zkousku na dodani vlakniny stoji i trocha ovesnych vlocek.
Napsala jsem, že nejsem odborník, proto bych byla ráda, kdyby jste se do mě nenavážel když se snažím někomu poradit.
Ps: ovesné vločky jsou spíše na pročištění, když se potřebuje zvíře vykadit a zbavit například zácpy.
Neber to tak, že se do tebe JaBula naváží. Opravila tvoje nepřesné informace, které mohou být pro tazatele zavádějící. A radit by raději měl zkušený chovatel, nebo ten odborník.
Navazet jsem se opravdu nechtela, nicmene urcite se shodneme na tom, ze by nikomu neprospelo, kdyby tu zustavali neopravene zavadejici informace.
ovesne vlocky hlavne obsahuji vlakninu, ktera podporuje spravnou motilitu streva a tim i Vami zminene procisteni. A i kdyz maji mirne projimavy ucinek, u leguanu mam vyzkouseno, ze ridci trus je po pridavku vlocek treba prave k "zimni smesi zeleneho" kompaktnejsi.
my nezimujeme, takže jsem psala jen co jsem slyšela. Praktické zkušenosti s tím nemám. Mám totiž pardálkku a ta zimování nepotřebuje.
Moc všem děkuji :) Dnes už je to lepší, zatím se vyprázdnila jen jednou a i konzistence vypadá lépe. Každopádně co říkáte na to čínské zelí - dříve jsem s ním nekrmila, pak jsem začala a přišel průjem - a to jsem slyšela, že je to pro želvu, kromě samozřejmě lučních bylin, to nejlepší.
Želvy nemám, ale mám dojem, že prostě špatně snesla změnu jídelníčku. To se může stát u jakéhokoli zvířete, proto se obecně doporučuje neměnit jídelníček ze dne na den, ale postupně přidávat novou stravu a ubírat té původní. Co se týče ozdravovacích rad, do ničeho se nepouštím, vím že tu jsou lidi, co vědí o želvách móře mnohem víc, než má nehodná maličkost, tož jen popřeju brzké uzdravení!
To jsem ráda, že píšeš, že je želvička v pořádku, jinak co se týče toho čínskýho zelí tak souhlasím s Y Draig Goch, chce to učit postupně a ne najednou.
Ano, opravdu to asi bude tím, že jsem najednou přešla s krmením na čínské zelí. Chtěla jsem pro ni to nejlepší, tak jsem jí hned dala jen to čínské zelí a ona na to nebyla zvyklá, takže došlo k již popisované reakci. Dnes jsme měli mrkev a vše už je v pořádku :) Sice tedy ještě trošku hůř dýchá, ale ve čtvrtek jdeme na kontrolu, tak snad do té doby už bude všechno v naprostém pořádku. Ještě jsem se chtěla zeptat, jaký doporučujete substrát pro želvu zelenavou? Na internetu je spousta možností, ale ráda bych slyšela nějakou zkušenost..co je do terária v přechodném období - tzn. když želva ještě nemůže ven, ale už nezimuje - nejlepší :) Děkuju!