Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pískání u výbojky

Zdravím, jen sem se chtěl zeptat jestli máte někdo zkušenosti s drobným pískáním u výbojky. Mám terko v pracovně a ikdyž sedím cca 1,5 metru od ní tak neustále slyším drobné pískání (nemyslím samozřejmě čas při zapínání). Specificky se mi jedná o výbojky Solar Raptor.

Předpokládám že jí máš na elektronickém předřadníku, pokud ano, slyšíš spínací frekvenci toho zdroje (což je mimochodem divné, protože správně se navrhují tak, aby byla frekvence nad 24kHz, tedy mimo slyšitelné spektrum). Fakto to dělá lampa a ne předřadník?

ted uz je to vyplí.. ale jestli se nepletu tak oboje 3-[

UPDATE: a ikdyz sem výbojku dneska reklamoval v obchode to zkousel na jinym předřadníku tak se mi zdálo že to taky pískalo.. proto řešim jestli nemuže být problém hlavně v předřadníakach od solar raptoru. A zdá se mi že ta výbojka má i dost nízký výkon...

pokud by měli předřadníky nestabilní oscilátor, tak by to vysvětlilo oboje - nižší frekvence (která už je slyšet), tím by došlo k menšímu sycení jádra a k poklesu výkonu, ale je to dohadu, netuším, jak mají předřadníky udělané... El. předřadník u zářivky jede na 32-36kHz, rozsvítíš jí i nižší frekvencí, ale začne "pískat" (u starých zářivek na magnetickém předřadníku je slyšet síťový 50Hz brum), teoreticky v "baňce" rezonuje výboj, takže by mohla vydávat zvuk i lampa, ale to je jen teorie...

Ono je to takhle na pohled matoucí. Řekl bych, že to bylo foceno už večer, kromě toho ta nádrž je dost zarostlá, je tam spousta věcí vrhajících stín, takže to pozorovatele plete. Mám dojem, že pokud bych vyfotil vlastní terárko se SolarRaptorkou, asi by to vypadalo stejně, přitom mám pocit, že svítí intenzivně.

je to foceno pred odesláním příspevku, samozřejmě nechci aby to prosvítalo skrz listy :-D hlavne uz mi zase drobně píská a me to dohání k šílenství... si připadam už jako magor :-( hlavně že všude v tech papírech co u toho byli tak písou.. muze pískat při rozsvicování.. ale v mim pripade se mi tedy rozsvicí asi celý den :-|

teoreticky v "baňce" rezonuje výboj, takže by mohla vydávat zvuk i lampa, ale to je jen teorie...

Přesně tak - mělo by se jednat o akustickou rezonanci, která ale může nastat i naopak vlivem vysokých frekvencí. Když je fekvence >4kHz, tak ve výbojce může docházet k tomuhle jevu (a dochází). Proto je limitující frekvence u HID předřadníků <60kHz, pak už dochází k narušení oblouku výboje, drasticky se snižuje životnost a může dojít až k likvidaci výbojky.
Celý to závisí samozřejmě taky na výkonu výbojky (400W MH výbojka operuje snad až kolem 1MHz, ale nevím jestli si to pamatuju dobře).
Pokud někdo ví líp určitě me opraví, já bohužel mám v tomhle směru trochu mezery ve vzdělání tak se s tím spíš peru.
Bohužel neexistuje jedno řešení, jelikož toto závisí na typu výbojky, pozici "hoření" a asi i typu hořáku (křemík/keramika) a tak je nejlepší cesta hledat předřadník, který k výbojkce bude dobře fungovat metodou pokus/omyl resp. hledat přístroj s nižší provozní frekvencí. V součastnosti díky tomuto jevu má snad každá firma vyrábějíci HID předřadníky svůj vlastní patent a proto někteří výrobci předřadníků píší v technickém listu přímo seznam výbojek různých značek, které jsou k tomu vhodné.

Spouny: originální Raptor předřadník na 70W jsem v ruce neměl, jestli ta lampa fakt tak málo svítí, podívej se jestli náhodou nemáš předřadník pro 50 nebo 35W ;-)

Takhle - ten hvizd se ti pravděpodobně nikde nepodaří uplně eliminovat. Např. u těch 150W už je to slyšet docela dost a to jsem ji testovat už na čtyřech různých předřadnících.

Nicméně polehčující zpráva je, že zvířata s tím nemají vůbec problém.

Co se týče samotné hlučnosti, to se dá dobře eliminovat kvalitním zapojením. Tozn. při zápalu to chce vodiče s kvalitní izolací (až do 3-5kV) s aspoň 1,5mm průřezem a čím kratší vzdálenost lampa-předřadník, tím líp.

Proto je limitující frekvence u HID předřadníků <60kHz

To sem napsal kravinu, blbě jsem si to přelouskal, mělo tam jít o vyslovení závěru, že pro spolehlivý bezpečný (pro výbojku) provoz je limitujícím faktorem frekvence pod 60kHz - z pohledu akustické rezonance. Suprvýkoný výbojky jedou asi na mnohem víc.

Foto: pokud jsi nefotil při stejném osvětlení se stejnou expozicí (clona,čas,ISO apod.), nejde dvě fotky z pohledu světla vůbec srovnávat. Jestli to ale poznáš i očima, někde asi bude error oproti zářivkám to svítí šíleně moc. Máš ten předřadník určitě na 70W dívalses?