Předmět Autor Datum
Áno, chovám pár týchto zaujímavých zvierat asi 10 rokov. Podmienky chovu: veľké, extrémne vlhké terá…
Cuor 23.05.2011 20:00
Cuor
Podle toho, co mi říkalo pár kolegů, kteří je nejen chovají, ale i odchovávají, je vhodné jednak drž…
Petr60zelv 24.05.2011 10:57
Petr60zelv
Díky za vyčerpávající info. Před 20ti lety (hrůza) jsem choval trio těchto želv dovezených z Vietnam…
.tomas. 24.05.2011 13:26
.tomas.
S poddruhy si nejsem jist, tuším, že obstii by měl být z Vietnamu, ale to je bez záruky. Sám jsem te…
Petr60zelv 24.05.2011 15:05
Petr60zelv
Tiež som niekoľko rokov s obavami sledoval vývoj tvaru karapaxu samice. /To je tá vľavo/. Potom som… poslední
Cuor 26.05.2011 16:47
Cuor

Áno, chovám pár týchto zaujímavých zvierat asi 10 rokov. Podmienky chovu: veľké, extrémne vlhké terárium, izbová teplota, svietim len 12 W žiarivkou typu DZ. Na 1/3 plochy je 10 cm hlboký bazén s vonkajším filtrom, voda z filtra je vedená do navŕtanej plastovej trubky, odkiaľ voľne kvapká nad celou plochou terária a voľne steká do bazéna. Substrát nepoužívam žiadny, aj keď by bola ideálna vrstva rašeliny zmiešaná s lístím. Zatiaľ som však neprišiel na to, ako to celé udržať v aspoň trochu normálnom stave. Potravu tvoria žížaly, hmyz a všetko, čo sa hýbe. Najlepšie príjímalú záhradné slimáky /tie s ulitou/, ale aj rôzne iné. Prakticky to riešim tak, že po májových dažďoch nazbieram asi 500 ks slimákov a zamrazím ich. Táto zásoba vystačí v pohode na celý rok. Kŕmim 2x týždenne. Občas predložím banán, o ktorý javí nevalný záujem iba samec. Nepoužívam žiadne UV, nepredpokladám jeho potrebu vzhľadom na skrytý spôsob života v podraste vlhkých horských lesov.
Tiež nepoužívam žiadne vitamíny ani Ca, ktorý v dostatočnej miere a prirodzenej forme čerpalý z ulít slimákov. Samica znáša po 2 podlhovasté vajcia, bohožiaľ zatiaľ neoplodnené.
Ide o veľmi zaujímavé zvieratá, ktoré javia okamžitý záujem pri pohybe okolo terária a čakajú s natiahnutými krkmi na potravu, na ktorú prudko útočia a sú hodne rýchle a dravé. Vzájomná agresivita sa prejavuje len pri kŕmení, preto potravu predkladám pinzetou priamo "do huby".
Skúsim vložiť jednu fotočku, dúfam, že sa mi to podarí.
Ak ťa ešte niečo zaujíma tak sa ozvi.

Podle toho, co mi říkalo pár kolegů, kteří je nejen chovají, ale i odchovávají, je vhodné jednak držet samce většinu času odděleného, vlhký venkovní výběh také není vůbec k zahození, zvláště pro nominátní Pyxidea (Cuora) mouhotii mouhotii, ale ocení je i P. mouhotii obstii. Během zimy je vhodné aspoň krátké (6 - 9 týdnů) zazimování při nějakých 12 - 15 stC. Páření před a po zimování by mělo zajistit vhodnou náladu samičky (při enormním obtěžování jí obvykle "bolí hlava";-)) a tím oplozenost vajec.
Nevím, jestli ta fotka neklame, ale to zvíře nalevo se mi zdá mít poněkud křivý krunýř.

Díky za vyčerpávající info. Před 20ti lety (hrůza) jsem choval trio těchto želv dovezených z Vietnamu, z nerozvážnosti je po čase prodal a pak už na ně nikdy nenarazil... Dvě ze zvířat měly nahoře na krku červený proužek, je to nějaký poddruh P.mouhotii nebo běžné zbarvení starších zvířat? Ještě jednou dík za podělení se s vašimi zkušenostmi z chovu.

Tiež som niekoľko rokov s obavami sledoval vývoj tvaru karapaxu samice. /To je tá vľavo/. Potom som sa niekde dostal k informácii, že
v priebehu starnutia sa hlavne u samíc tvar splošťuje a zarovnáva až preliačuje sa vrchná časť karapaxu. Takže neviem...
Snáď sa tu na poradni ozve niekto, kto má s tým skúsenosti. Prikladám lepšiu fotku tvaru karapaxu starej samice.
Čo sa týka červeného prúžku na hlave, moje zvieratá ho nemajú, ani v mladosti /samec/ nemali. Prikladám fotku sfarbenia hlavy samca.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru