Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Myši - pandemie?

Dobrý večer, mám dost závažný problém. Mám malinký chov myšek, cca 20 kusů. Od včerejška jsem u nich začala pozorovat podivné chování. Některé z nich začaly velmi zrychleně dýchat, výrazně zhubly, byly apatické a skoro stále spaly. Včera jsem našla jednu mrtvou. Všechny jsem ihned dala do karantény, ale nepomohlo to. Dneska zemřely další tři. Ocas a nohy měly zmodralé, jakoby se udusily. Napadlo mě, že mohly vdechnout prach z pilin, proto se udusily. I když na pilinách je chovám cca 2 měsíce a bez potíží. Krmení a čerstvou vodu mají stále k dispozici. V průvanu nejsou, teplotu mají konstantní (pokojovou).
Poradíte, prosím, někdo co se jim mohlo stát?

Pokud se nepřehřály, nebo se jim nezasekla napaječka (někdy zarezne kulička nebo dírka v napaječce a vyjevenému majitele vychcípe chov na nevysvětlitelnou nemoc, která je přitom obyčejná žízeň- "ony ty myšky najednou přestaly jíst a pít a za 2 dny umřely")tak tam můžeš mít nějakou chcípavku. Co to máš za myši, na chov na zkrm nebo nějaké extra? Pokud na zkrm, tak je prostě zlikviduj, vydesinfikuj chovné zařízení a pořiď nové. Pokud to jsou nějaké extra (třeba dražší na mazly), tak by se možná vyplatilo dát čerstvou mrtvolu na pitvu. Pokud ti teda do té doby, než budeš znát výsledky ten chov samovolně nevychcípe. Ale bez pitvy to ale může být ledascos a všechno budou akorát dohady. Prachem z pilin by se nárazově udusit neměly, ikdyž by měly být chované na bezprašných hoblinách. ty piliny máš odkud, od někud z truhlárny? Pokud ano, neřezali tam zrovna nějaké mořené dřevo nebo něco takového, že by se myši mohly otrávit?

piliny nejsou dobré ani na zátop, natož pod zvířata. Ale jak píše b.c., spíš by po nich měly dýchací potíže a záněty v očích, než že by vychcípaly. Chlorovaná voda totéž, myši na to zas tak citlivé nejsou. takže vem čerstvou mrtvolu a odnes ji na pitvu, je asi celkem zbytečné jenom tak věštit, proč myši chcípaj...