Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teraristika v Norsku

Ahoj kolegové,

buďme rádi, že s našimi miláčky žijeme kde žijeme, neboť na toto jsem narazil při brouzdání po netu.

V Norsku je chov jakýchkoliv plazů a obojživelníků zakázán zákonem, a při podezření na porušení tohoto zákona mají policisté právo vám vniknout do bytu a chovaná zvířata ,,humánně" usmrtit(zmrazit).
Pro vás z toho pak vyplyne obvykle několik let v chládku.
Oficiální vyjádření ministerstva životního prostředí je, že jde o ochranu těchto živočichů, jelikož jim chovatelé nedokážou poskytnout patřičné podmínky.
Před časem norská herpetologická společnost podala žádost o povolení chovu a dovozu několika běžných druhů ter. zvířat (E.gutatta, P. regius, B. constrictor, E.macularius atd.) a tohle je vyjádření organizace na ochranu zvířat k této žádosti.
Bohužel v AJ ale je to docela solidní demagogie, v případě zájmu se můžu pokusit přeložit.

http://www.animalprotectionagency.com/norway/norwe gian-reptiles.pdf

Jako chovateli je mi z toho opravdu smutno, co se děje v civilizované zemi.

Dik, zajimavej clanek. Ted jsem to prelouskal a je z toho cloveku, smutno.. Kdyz by mel opustit vlastni zemi, kvuli nesmyslnemu zakazu chovu.. :-( Ale ilegalne je tam toho dost, co lidem zbyva. Ale kdyz te rachne neco "ostrejsiho", tak 1100 km pro serum je :x:
Snad se nekdy "blyskne" na lepsi casy, ale co tak sleduju, trend je spis opacny.. Kazdopadne "ilegalita" vzdy byla a bude moznym resenim... V tehle tzv. svobode..

Se nedivim. Uz dost let sem uvazoval, az kupim byt a poresim finance, ze bych tam emigroval, vis co-mimo EU, ale porad Evropa.. Krasna zeme, fajn lidi, az na chlast (resi se trajekty v Dansku) a hlavne ten zakon.. To je na hovno, hlavne stran stehovani. V byte, ci baraku uz poresis dvojte mistnosti a pod. Ale komu se do toho jeste chce.. Snad az zakazou chov i tady, uz bude fuk jestli porusujes neco tady, kde to stoji uplne za.. , nebo v zemi kde to porad jinak jde..

Je to tak. Jasny, tam jsou Duty free shopy ponekud jinde, nez u nas na Ruzyni, kde bych jim za ty ceny, sebral pravo se tak nazyvat..
Se divim, ze si se po tech ctyrech letech sem vubec vracel, musis byt velky optimista.. ;-)

Meldo, na jihu je zima skorem jak tady, jen zacina o fous drive.. Tam by se Ti dobre zimovali jesterky. ;-) A me chovali horsky Atherisky.. :-)

Když ono je to všude jiné. Všude jsou pro a proti. Každopádně život v ČR není v mnoha směrech ideální a červík emigrace mě zase tak trochu hlodá. Na druhou stranu jsou u nás v domovině věci, pro které stojí za to tu být. Osobně bych byl rád, kdyby se některé věci v ČR začaly vyvíjet příznivým směrem. To by nebylo co řešit. Hodně věcí a lidí tu mám rád, ale na druhou stranu mi tu dost věcí chybí a zůstat tu mi asi neumožní realizovat některé cíle, které v životě chci. Dilema...

Nátura? V některých zemích je klídek, pohoda a příjemní lidé. Co se týče dostupnosti čehokoliv, tak tam seženeš totéž, co tady (krom zvířat, ale vybavení seženeš stejné). A životní náklady za 1/3 toho, na co přijdou tady...v Evropě dáš za byt totéž, co tam za dům se slušným kusem pozemku.

Krom toho, že tam ty potvory čék nemusí na zahrádce sbírat, ale může je tam rovnou chovat, řadu druhů celoročně :-)

Tolik k subtropům. Jinak pro milovníky tropů je ještě docela zajímavá Nikaragua- sice je to chudší země, ale o to je tam levnějc. Sice neni bílá jako třeba Uruguay, ale taky je tam čisto, bezpečno a klídek. Navíc pokud si člověk koupí přimeřeně velký pozemek třeba s řekou, tak může být naprosto soběstačný jak co se týče třeba potravin, tak i energií..

já osobně si nedokážu představit to stěhování jak by probíhalo. Párkrát jsem se stěhoval v ČR a měl jsem toho tak akorát dost. Se zvířaty jsem se stěhoval zatím jen jednou. Bylo to v rámci jednoho města v létě a naštěstí jen cca 10 terárií a zvířat. I tak jsem měl strach a nervy týden dopředu. Natož stěhovat velký chov přes půl zeměkoule. To si nedovedu představit. To je poslat věci kontejnerem, ten bude na cestě měsíc. Co mezi tím se zvířaty? Nebo prostě všechno radši udělat nové a stěhovat je až pak do hotového? To je být několik týdnů na obou místech současně atd., plus prodej starého vybavení. Na to už musí mít člověk na tudle zemi opravdu velkej vztek. osobně by mě i lákala JV Asie a N.Z.

JV Asie a N.Z. je z hlediska režimu skoro stejný zlo, jako Evropa. Ten Zéland možná ještě větší.

Taky máme za sebou několik stěhování velkého chovu po ČR, naposled před 3 rokama a je to o pár šedivých vlasů. Stěhování na 2.str. zeměkoule bude přiměřeně složitější, zvířata samozřejmě musíš přestěhovat do již vytvořeného zázemí a letadlem, zbytek se dopošle konťákama a bude to samože nějakou dobu trvat. Hlavně ti tam ale ta zvířata musej dovolit přivézt, což ne všude jde.

další věc které bych se bál asi nejvíc je práce. Přece jenom když se stěhovat takle daleko, tak sehnat nějakou doboru práci je taky na dýl. Zvlášť v J.A. nebudou platy zázračný, takže je pěkné, že jsou tam náklady na život 1/3 oproti zdejším, ale jak je to tam s výplatou? A pokud by člověk chtěl stěhovat ještě svojí firmu, to je mít na stěhování, hledání zaměstnanců, běhání po úřadech, v podstatě začínání od nuly a jazykové bariéře vyčleněný rok a v záloze telefon na Chocholouška. Každopádně každému kdo je ochotný todle všechno podstoupit držím palce.

jasně, nemůžeš se někam odstěhovat, když se tam nedomluvíš a dopředu nevíš, čim se tam jak budeš živit. A pokud to neklapne, tak je dobrý mít nějaké záložní plány a umět improvizovat. Neni to o tom mít peníze, je to o tom je umět vydělat. A to platí jak tady, tak i všude jinde...