Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov plchů

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak to je s chovem v zajetí různých druhů plchů,
moc se mi totiž líbí, již chovám plšíky africké a ráda bych si rozšířila i o jiné druhy plchů,
jak to je s jejich zákazem chovu a který se může mít doma:
plch lesní
plch velký
plch zahradní
plch lískový
plch spurrellův

případně pak, kolik stojí...

Děkuji moc

Z dalších druhů připadají v úvahu v podstatě jenom další exotické druhy, hlavně z rodu Graphiurus. tedy i ten plch spurrellův, a tam je chov u všech druhů dost podobný. Pokud by se ho podařilo získat, tak i Eliomys melanurus, ale v chovech je jich jako šafránu a v importech nebývají- tam je chov podobný chovu veverek. Naše druhy z volné přírody moc nepřichází v úvahu, jejich chov je možný pouze na vyjímku- povolení k chovu, protože jsou všichni chránění a jejich držení v lidské péči je ze zákona zakázáno. A to povolení k chovu jenom pro zájmový chov asi nedostaneš.

Dobrý den ,
jestli se Vám zadaří jejich odchyt rádi Vás uvítáme u nás.Již několik let bojujeme s plšíkem lískovým, kterému se u nás moc líbí i s jeho rodinou.
Děkuji i za radu jak se jich zbavit.

Zdravím
Kateřina
katburdova@seznam.cz

pokud Vás plšíci obtěžují nějakými aktivitami souvisejícími s jejich životem, tak se bohužel asi budete muset potázat na nějaké záchranné stanici v okolí, jestli je nepřijedou odchytit a přemístit jinam. Protože jejich odchyt a jakékoliv manipulace soukromou osobou, která k tomu není kompetentní je ze zákona zakázán, plšíci patří mezi chráněné živočichy.

V tom případě je zřejmě budete muset nejdříve kontaktovat, sami od sebe asi nepřijedou...další možnost je, pokud se plšíkům na vaší půdě daří, tak provést úpravy, aby tomu tak nebylo a sami se raději dobrovolně přemístili jinam. Tedy odstranit jim možné úkryty a třeba i častěji tam chodit, dělat tam rámus, aby neměli pocit dostatku klidu. umístit zdroje nějakých výrazných pachů (ve větším množství působí i vůně na WC), popř. vyzkoušet nějaké akustické odpuzovače hlodavců. IMHO místo odchytu, který nezaručí, že se vám tam nenastěhují jiní plšíci by byla úprava půdních prostor na "Dormouse no-friendly" z dlouhodobějšího hlediska praktičtější.