Uromastyx
Zdravím všechny.Mám na Vás prosbu.chystám se dělat nová terária pro trndy a rád bych viděl v čem je chováte Vy.Myslím tím,jak máte zařízená terária pro Trnorepy.Z jakých materiálů,rozměry,z čeho máte pozadí,jaké UV lampy se Vám osvědčili,atd.Samozřejmě budu rád,když sem dáte nějaké fotky svých chovných zařízení.Všem moc děkuji za poříspěvky. Pavel.
Já mám terárko ze starý skříně položený na bok 180x60x60, půlka stropu je pletivo . Využitelná zadní stěna (lepidlo na kachličky, písek a zalitý sportakrylem mat). Ale popravdě - chtělo by to tak 2x větší. Základní věc je nedělat tam šoupačky ze skla, ale skla dát otvírací na panty (jelikož jsem debil, mám šoupačky a je to hrůza ).
Hlavně megamoc světla, to je nejdůležitější. Dej tam ňáký halogenidový výbojky (jednu s UVečkem třeba BS nebo Raptor a jednu s dobrým spektrem). Jako vyhřívání používám halogeny PAR38.
Proč jsou špatný šoupačky?
Trndové dost hrabou a ty kolejničky máš furt plný písku. Vlastní zkušenost
Přesně tak...
Já bych dveře na panty nechtěl ani zadarmo.Jednou jsem si o ně rozbil hlavu a šlo celý terárko na půdu.Když,tak vyklápěčky nahoru se šikmim sklem.Jinak mám všude šoupačky.
Taky by šlo dát dopředu větší pruh skla a šoupačky udělat menší.
Příští terárko s pískem si udělám tak, že budu mít skla v rámech z lakovanejch latěk a ty pak na panty - jako okna. Sice to bolest udělá taky, ale když trochu zbrósíš rohy, bude to max. na bouli . Do šoupaček se ten písek dostane i kdyby byly 15cm nad substrátem a pak ty zvuky jsou prostě hrozný.
Zvedání zdola nahoru jsem zavrhnul páč při mojí šikovnosti bych to jednou na nějaký zvíře pustil. Pro normální lidi budiž
Já jsem zatím odsouzenej k šoupačkám, anžto se mi tera nevejde nikam jinam než do obýváku za gauč. A tam bych dvířka v pantech neotevřel...
Snad jestli by na ty skla nešli naimplantovat nějaký kartáčky aby se ta kolejnička vždycky při otevření vymetla, nebo tak něco
Možná by stačilo zevnitř na pojezdovku (nebo na sklo) nalepit nějakou gumu nebo jemnej kartáček, kterej by nevadil při otvírání a chránil by to inkriminovaný místo. Už jsem nad tím přemejšlel, prodávají se i nalepovací pod dveře, kvůli průvanu - mohlo by to fungovat, ale ne a ne se ktomu nějak dokopat
Jo to jsem dělal, ale pak jsem musel v místnosti 5x denně zametat a na to jsem fakt línej
Musíš to vmetat do terária
A máš fotku terária?
Jinak,to,že Trndové hrabou,to je kolikrát masakr.Já mám vyklápěcí dvířka na pantech a jak je tam škvíra,lítá písek všude.
nad těma kartáčkama proti průvanu jsem taky přemýšlel , ale nějak jsem to nevyzkoušel ..... nezkoušel to někdo ?
Člověče já mám asi štěstí. Mě dělali strašnej bordel u předchozích terárek, ale ted vůbec. Samice pořád bagruje někde v okolí nory, tak jsem tam na lamino pro jistotu nalepil přímo dlaždice, at může bagrovat a občas se snaží prohrabat pod takovej velkej kořen, kterej je uprostřed terárka, ale posunul jsem jí ho tak, že ted může hrabat jenom z jedný strany směrem na zadní stěnu a je vyřešeno
Nemysli si,že ještěrky to nedělaj.Gallotia stehlini je hotovej buldozer.Ta dokáže každej den přestavět terárium z jedný strany na druhou.Když procházím terária a krmim,tak mám v kapse normální štětěc na natírání a ty zrnka písku prostě vymetu.
Nebudu zakládat nový vlákno,ale zajímalo by mě a myslím,že nejsem sám,jak se dají rozpoznat podobné si druhy uromastyxů.Uromastyx acanthynura,U.maliensis,U.philby,atd.Někteří Uromastyxové jsou si velice podobní.Pokud není známo odkud jsou zvířata,tudíž nevíme lokalitu,asi to nebude lehké,ale začínám v tom mít madlajs.Děkuji za každou radu.
a me uz nejakou dobu zajima, jestli by nejaky druh trnorepa a jaky sel chovat s vousatkama. Nechovate je tu nekdo spolecne? Chtela bych mit v terariu 2.5 x 1.5 x 1m (dsv) s 3D stěnou 5 vousatek (1,4) a par trnorepu.. je to blbej napad?
Pogony a Uromastyxové(U.acanthynura)se snášejí až překvapivě dobře.Maji je pohromadě i v Dubči a ještěři tam žijou v míru a pohodě!
Zdravim,tak jak ti trníci s těma vousatkama?? Snášej se v pohodě???
No, minulý týden jsme v Dubči byli a vousatku jsme nenašli ani jednu, místo nich tam byla agama osadní.
No,my tam byli cca před 1,5 rokem a byli tam Pogony.
Rád bych obnovil původní dotaz. Snad se mi je jednou podaří chovat.
Ahojte,
může sem někdo napsat jak má vyrobené nory u trnorepu a jakým způsobem má zajištěný výhřev a vlhkost? Nejlépe i s fotky.. Dik
já je mám vyrobené uplně jednoduše- černé plastboxy z ikei s napojenou norou z tlustého bambusu nebo z novodurové trubky. Plastboxy jsou ze strany propálené pájkou, aby to luftovalo, jako substrát používám směs písku s vermikulitem. Výhřev tam nemám- vyhřívá to spodní police s terárky na nějakých 26°C. Ale dát tam topný kablík s čidlem termostatu by určitě nebyl problém. Vlhčím to tím stylem, že tak jednou za 7-10dní zvednu víko když tam zvířata zrovna nejsou a pokud je to třeba, tak tam špricnu trochu vody. Mám takhle stejným způsobem udělané nory u všech norofilních zvířat (trndy, Leiolepisky, někteří leguáni atd).
A já bych se zeptal, jak hluboky by měl byt substrat? to máš ten box mimo terárium a normalně v něm z boku udělané dírky na větrání? Nemáš prosííím nějakou fotku? Díky
Ahoj Aurifer popsala úplně stačínebo můžeš tak (nebudu popisovat páč to jinak zabere celou stránku).
Jj, Petrš to má prakticky stejně jako já, ale dovedené k dokonalosti tím, že to "zazdil" aby box nebyl vidět...já ty boxy nemám zazděné do stěny ale jenom na volno, takže jsou vidět. Ale to zvířatům neva
a ta hloubka substrátu je nejak duležitá?
já u nich mám asi 5 cm a nestěžujou si, ale v noře mají víc- do 3/4 toho boxu, aby mohli zahrabávat snůšky. Páč boxy fungujou zároveň jako kladišťata.
Děkuji Aurifer.To zazdění byla tak nějak"nutnost"po předešlých zkušenostech U.benti,U.ornata.Protože většinou import baby-mám místo substrátu proso(v tera)jsem potřeboval atˇsi o něco brousí drápy no a jak šmejdí neposedove tak to funguje.Tak a tedˇ k dotazu=substrátu asponˇ dle mých zkušeností podle velikosti chovance asi toliko aby když se má chutˇ zahrabat mu nečumněl zadek venjinak buduje a buduje a během krátké doby přestěhuje co se dá aby se schoval.Substrát v noře můj vlastní 50% rašelina25%hlína ze zahrádky(propařená,propraná-důkladně),25% říční písek.
Já u nich mám jako substrát písek do hřišť, ale ten plážový. Je jemnozrný podobně jako pouštní, ale bezprašný (a taky za poněkud jinou cenu, než ten "pravý pouštní" ). Co se týče broušení drápů tak tam mají zvířata velký kořen na lezení + drenážní trubku z pálené cihly, na které se vyhřívají a jak po ní lezou, tak si zárověň brousí drápy. A která zároveň slouží jako teplý suchý úkryt, pokud si tam chtěj vlézt. V kladišti mám směs písku a vermikulitu- dříve jsem taky používala směs písku a rašeliny nebo hlíny, ale ta časem ikdyž byla přepečená tak to bylo časem začalo být cítit plísní. Takže teď používám jako vazač vlhkosti ten vermikulit a funguje to dobře, navíc vejce jsou po vyhrabání z kladiště "čistá".
Moje prakticky všechna zvířata pochází z WF.
A je potřeba aby každé zvíře v teráriu mělo svou noru?
Ahojte tak jsem teda dnes něco málo udělal.. Vytvořil jsem dvě nory podle návodu Petrš.
Plastové boxy jsou o rozměrech 38*28*22 (d*š*v) a budou vydělávaci, kvuli vlhčeni a udržbě..
otevírání je uděláno naaprosto jednoduchým způsobem..
a ve dvířkách bude větrání, abych mohl udělat dírky ještě do toho boxu a dobře se to odvětrávalo..
celkový pohled
No a teď bych potřeboval slyšet vaše připomínky a rady.. Boxy příjdou ještě nějak podložit a vyhřívat za pomocí termostatu. Napadlo mě dát pod boxy topný kábel a zalít betónem. Máte někdo nějaké napady? Ani nevim jak ten termostat funguje jelikož jsem ho v terariu nikdy nepoužíval, to stačí dat do boxu nějaké čidlo od teho termostatu a nastavit teplotu a už to pofrčí? Ještě budu potřebovat nějaký vlhkoměr taky s nějakym čidlem abych mohl kontrolovat vlhkost v boxu. No prostě se tady v te technice v teráriu moc nevyznám tak zkuste poradit jak to dodělat.. Díky všem za názory..
Tak to zkusím posunout, jestli někdo nemá nějaký nápad..
Co si myslíte o tomhle - 111-68w.html
Tak co? potřeboval bych pomalu něco objednat a tohle se mi zdá, že má nějak moc watů
Watov to ma celkom dost, myslim, ze by sla kludne aj slabsia, ale nemal by byt problem na to napojit nejaky kvalitnejsi termostat (nie RT2 aby si zvierata nahodou neuvaril ) a je po probleme....
Tak ty nory jsem ze spodu vycpal polysystyrénem a mezi dva plasty, které jsem doma našel a rozřezal (používalo se to jako kryt na zářivky) jsem umístil topny kábel a napojil na termostat a nastavil zatím na 29°C (kolik by mělo být?) A ještě mi zbývá naplnit boxy nějakým substrátem nechám se inspirovat buď Petršem nebo Auri..
No a celkový pohled na terárko.. chybí zatím sklo, ale zkusil jsem přeměřit na oko teploty.. Pod Hi-spotem vlevo mám nějakých 41°C a pod výbojkou nějakých 31°C, ale měřil jsem to ráno, což v baraku kosa jak z nosa dokud se nezatopí nebo nepustí plyn :o) což znamené nějaké 3-4°C(střílím od boku) navíc a když se terko uzavře sklem tak taky nějaký stupně nahoru.. Tak mě zajíma jestli přidat ještě nějaké světlo?
Dále bych se chtěl zeptat zda tu někdo chová geyri a má někdo nějaké zkušenosti a informace k tomuto druhu (zimovaní, teploty).. Pro trndy si jedu v týdnu..
Díky za odpovědi
Tady ten celkový pohled..
Jo a teď dělám kontrolní měření v boxu v noře a teplota tam je bez substrátu zatím 28°C a už to asi nahoru nepoleze.. Mám pocit, že je to málo, když vemu v úvahu aby se prohřál substrát až box zaplním - co mýslíte?
To nikdo nechová trndy?
a kolik bys asi tak v tom boxu chtěl mít? Oni v těch norách v přírodě taky nemají nijak vedro Těch 26-28°C je uplně OK. Co se týče zimování gejráků, tak my je zimujeme tím stylem, že je na zimu hodíme do "studené terarijní místnosti" nahoru- takže přez den tam maj 24 a v noci okolo 16°C.
Ježiš moc díky Auri, konečně jsem se uklidnil No já to teď ten box zasypal pískem, rašelinou a hlínou ze zahrádky (pro sušenou v troubě), tak uvidím co to bude dělat, popřípadě tam dám ten vermikulit, kdyby to nějak zapáchalo. Teplotu jsem nastavil teda zatím na 26°C, měla by být přes zimování nižší nebo pořád konstantní? Těch 16°C v pokoji v noci bude a přes den tak těch 22°C přes zimu taky, takže jim vypnu osvětlení a bude.. Na jak dlouho (cca 2 měsice)? A měli by možnost se jít vyhřát? Zapnout lampu na např. 2.hoďky odpoledne? Žrát přestat dávat jak dlouho před vypnutím světel? Jo a ještě ta vlhkost nor - jak moc to pokropíš (nechci to nějak přemokřit, ale zas na druhou stranu...)?
Budu rád za odpověď..
Jj, mám je ve studené místnosti prosinec-leden. JInak já jim i přez zimu tak na 4 hodiny denně (přez poledne) zapínám 25W žárovku, tenhle druh nijak na tvrdo nezimuje. A krmím i v zimě, ale oni přez zimu toho moc nesežerou. Jinak přez zimu jim ten úkryt nevytápím vůbec a co se týče vlhkosti, tak substrát jenom mírně vlhký (normálně drolivý).
Ahoj jen jedna texnická otázečka Když je známo o jaký druh se jedná tak ještě jsou to WF nebo NZ ? pokud NZ zeptej se chovatele jak to sněma koulí nastav přibližně tak a je hotovo.Pokud se jedná o WF tam bych já byl opatrný (u baby)dospělci si většinou řeknou sami co chtěj:jedná se o tzv."zimování".Vlhkost mírnou v noře samo tak do 60 %(hrozí plíseňˇ).Teplota v noře během zimování cca 22 st.C.Přes den možnost nahřátí,zapni jen to světlo uprostřed né nad tou norou at to uvnitř nekolísá.Jinak u Geyri se nemusíš moc bát jak uvádí Aurifer to jim na 100 % stačí pocházej ze severní Afriky tam to dost kolísá jsou tudíž pomněrně odolní(samo v určitém ohledu).Pokud to jsou WF (baby) tak jen za mně já bych asi nezimoval(záleží na jejich stavu).Přeji mnoho úspěchu .
Přiznám se, že nevím c myslíš WF nebo NZ? S Uromastyx začínám a naskytla se mi možnost získat geyri yellow od paní co ruší chov. Má samce cca 3.5 roka a ještě nezimovala. Poslední zimování bylo narušeno tím ,že zrovna si dokoupila samičku v Hammu (samička je mohutnější jak samec). Hodím aji foto aby jste viděli jak vypadají..
No a k tomu zimování..
No když má být v noře do 60%, tak to nemusím v podstatě ani rosit (osobně jsem myslel, že by měla být vyšší)..
Na zimování nastavím těch 22°C a teď ještě cca na 4týdny (jedu pro ně ve čtvrtek) nějakých 24-25°C.
WF nebo VC jsou zkratky pro zvířata pocházející z odchytu v přírodě, NZ nebo CB pro odchovy v lidské péči
Aha, to jsem nevěděl a porpavdě to nevim ani u těch geyri, ale zimovat je bude určitě vzhledem k věku..
Ahojte tak trndové jsou doma a jsou úžasní.. Jen bych měl dotaz ohledně stravy, samozřejmš základ vim, ale myslel jsem hlávně co je pro ně nejlepší nebo něco kde je o tom něco napsáno? Zajmali by mě jaká semena v jaké upravě a hlavně poměru např. k zelenému krmení..
zatím si vzali naklíčené mungo fazole a normalní čočku..
Je nějaký problém, pokud trnda nespí ve vyhřívané noře noře, ale pod kamenem v suchem ukrytu? do noty ho nedám jelikož na něj nedosáhnu pod kamen.. prosím o radu..
ne není, spěj si kde chtěj.. mně taky často nespí v udělaném úkrytu, ale v suché papírové roli.
Ahoj problém to v zásadě není,ale je to pro ně nepřirozené možná příčina:nejsou na ni zvyklí,máš naměřenu teplotu pod zdrojem?a v noře?+vlhko?pokud ano můžeš odzkoušet :zvednout teplotu pod zdrojem a snížit teplotu v noře. Noční teplota mimo noru menší.
No tak co se mi stalo, jsem nečekal.. trnda v době kdy jsem psal dotaz byl zalezenej pod kamenem, říkam si v klidu napíšu a optám se.. Potom co jsem dopsal dotaz, se jdu podivát pod kamen a co nevidím,.. čouhá jen ocas a trnda se souká dál a dal.. nevím jak, ale našel skulinku mezi deskama terária a kamen a normálně se naskoukal pod uměle vytvořenou skálu No nemohl ven, takže jsem skálu musel o kus dál od něho rozsekat a zkusit ho dosta ven, ale nic nezabralo, zasoukal se tam takovým způsobem že nemohl ani nahoru ani dolu.. Tak jsem vzal vrtačku a palubku vedle místa ,kde byl zalezlej odšrouboval a vyštípl, pulku těla už měl venku ale pořád nic.. Tak jsem musel ještě jednu našponovat na sebe a udělat mu místo aby se dostal ven.. No kontroloval jsem ho a snad se mu nic nestalo, dal jsem ho do terárka a okamžitě mazal do nory..
Doteď jsem opravoval terárko a zazdíval to takovým způsobem že už se snad nikdy nikam nedostanou, mám z toho špatnej pocit, že takovou blbou chybu jsem udělal a nechal tam nějakou mini skulinku, kterou si našel.. Doufám, že bude v pohodě..
Zatím diky Petš a Auri, já si jdu dát panáka..
V klidu, tohle se běžně stává skoro u všech. Nikdy nevíš, co zvíře udělá.
Jj, zvířata to bohužel dělají celkem ráda. proto člověk musí myslet za ně a terárko zařídit tak, aby se zvířata nikde nešprajla, neskřípla si ocas nebo nezalezla někam, odkud pak nemůžou vylézt. Speciálně trndy, Cordylové, Helodermy a Ctenosaury jsou na tohle experti, takže bacha na to..no a třeba pralesní agamy nebo Iguany jsou zase experti na to si u nevhodně skřížených větví nebo ve škvíře mezi poličkama skřípnout ocas nebo prsty a zlomit si je nebo v horším případě i urvat.
Jojo já to věděl, ale asi jsem to podcenil, moje chyba. Jinak naštěstí je v pohodě.
Jo, mně se to stalo u gekončíků, půl pozadí jsem vylámala než jsem ho dostala ven a pak jsem celý pozadí předělávala. Nezvostala ani skulinečka.