Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SolarRaptor 35W Flood a agama vousatá

Zdravím, stavím osb terarium dxhxv 105x55x60 cm. Po hodinách brouzdání po netu plánuju pořídit UV výbojku SolarRaptor 35W Flood + zářivku Sylvania Activa 172 T8 18W + topný kámen 40°C. Nikde jsem ale nenašel jak moc tepla výbojka vydává? Vyhřeje toto terarko nebo bude potřeba další zdroj tepla? díky za rady

Tu výbojku musíš dát min. 40-50cm nad zvíře (což bude v 60cm teru taktak) jinak tam bude moc UV, v té vzd. už pro vousatku určitě netopí dost. Buď pod ní dej ten topnej kamen nebo ji doplň dalším tepelným zdrojem, např. halogenovou žárovkou. Možná by pro tebe byla lepší ta 50W, ta i zahřeje.

Dobrý den,
nedávno jsem tady řešila podobný problém do terária 130 x 67 x 86cm.
Dověděla jsem se, že:
- u varianty "flood" (plošné záření), nepotřebuji zářivkové osvětlení, protože tato výbojka svítí plošně - vydává jak dostatek osvětlení, UVB i UVA záření. Tepelně už je to horší, protože vv doporučené vzdálenosti od zvířete již tolik nehřeje, takže zdroje tepla je nutno řešit dodatečně. Např. pomocí halogenů z naší nabídky. Tady by už zářivkové trubice nebyly potřeba.
- u varianty "spoot" je světlo, UVB i UVA záření a také tepla soustředěno na konkrétním místě (svisle dolů), tam už je potřeba dotovat osvětlení dalším zdrojem (zářivkové trubice). Ale i zde je zase vhodné doplnit terárium dašlím vyhřívacím zdrojem (bodová tepelná zárovka, halogen) bez UVB záření. Zvíře si samo určí, kde mu to právě nejvíce vyhovuje.
Já jsem nakonec dala na radu a zvolila jsem druhou variantu "spot" s výkonem 75W + zářivku a teplo extra. Mám agammy vousaté a ty vyžadují ve výhřevném bodu teplotu okolo 40-45°C (ale je to diskutabilní a také záleží na chovanci, názorů na max. teplotu jsem četla mnoho...). Mimo záření v zákoutích tera je teplotoa okolo 23- 27°C (optimální klidová teplotaa pro naše miláčky). Důležité je, že když toho má zvířátko dost, jde jinam, když potřebuje UVB, jde se vystavit záření na tak dlouho, jak potřebuje. (mimo jiné a pro zajímavost, plazi a třeba ptáci prý UVB záření údajně dokonce vidí).
CO se týče vzdálenosti:
Nakonec jsem se rozhodla po poradě pro variantu "spot" s tím, že na naši velikost tera máme výkon 75W ve výšce cca 40 cm nad pískem (naměřená teplota je zde 41°C. Agamy tam vydrží ležet klidně i hodinu (i víc), takže tepla mají evidetně tak akorát, když jdou jinam, tak ví, kdy mají dost :)
A nejdůležitejší na závěr. Dostetečné odvětrávání kvůli terária a hlavně nutnost předřadníku pro na konkrétní výkon této výbojky.
Jinak doporučuji vřele stránky www.terashop.cz, na kontaktních adresách Vám zde určitě dobře poradí :-)
Jinak přeji hodně zdraru v chovu a spokojené obyvatele terka :)

35w výbojka nebude topit dostatečně. Pro agamy, sluncemilné ještěry by to těch požadovaných 40C a víc určitě nedalo. Mám zkušenosti se 70w Raptorkou, ta tu teplotu ve vzdálenosti 40cm udělá jen tak tak. Rozhodně doporučuji podpořit bodovkou.