E. cenchria - nachlazeni?
Pekny vecer, muj pulrocni kluk duhovce obcas zvrati hlavu a drzi ji nahore. Nesyci, nekasle, netrha s sebou. Jen ji tak chvili drzi. Vim, ze takto se chovaji hadi pri nachlazeni, ale teplotu mam 26 stupnu v nejchladnejsim a 33 stupnu v nejteplejsim miste. Muze byt opravdu nachlazeny? Predtim byval cele dny zalezly v raseliniku, ted si ho ani nevsimne. Pred pulhodinou se mi vsak svlekl bez problemu. Dekuji za rady.
Ahoj, jak přesně to vypadá, když drží hlavu nahoře? Já si u cenchrií všiml, že dělají něco podobného při číhání na kořist. Jsou zahrabaní a vytaženou hlavu mívají třeba i do pravého úhle položenou na kolmé stěně. Dělají mi to při lovu, sem tam (rozhodně ne pokaždé. Takové chování pozoruji cca jednou mněsíčně)a vydrží v takovéhle pozici i hodinu. To je samozřejmě normální (had prostě číhá a kopíruje hlavou a krkem terén). Jak dlouho ti had drží hlavu nahoře? Je přitom v "nepřirozené poloze" (hlava vztyčená nepřirozeně s ohlým krkem cca 90°)? Dělá ti to nažraný had, hladový? Na dálku takhle těžko říct. Zkus to vyfotit a vlož sem foto. To mnohému napoví. Fotografie by se hodila...
Teploty máš ok. Pokud i dodržuješ vhodnou vlhkost, tak by to mělo být v pořádku. Jen teď v těch vedrech a dusnu spíš hlídej teplotu kvůli jejímu nadměrnému zvýšení (zrovna jsem tento týden měnil žárovky za slabší).
S tím rašeliníkem mám typ... U E. c. c. mám tři úkryty (pro zahrabání do rašeliníku a rašeliny, schovka pod mechy...). Když se mi had vykálí nebo "vymočí", tak úkryt vždy opustí a schová se v jiném úkrytu. Změna úkrytu je pro mě signál, že mám uklidit. Vždycky tam najdu čerstvě trus nebo moč. Hadi to podle mě dělají proto, aby je tam podle pachu nenašel nějaký predátor. Vždycky, když vyklidím výkaly nebo močovinu a zapáchající část substrátu nahradím novým, tak se had do úkrytu nebo do rašeliníku zase vrátí. Prohrábni to, očichej a uvidíš.
Dekuji za odpoved, vypada to, presne jak popisujes. Hlava do praveho uhlu, vzdy na par minut (vypozorovala jsem kolem 5-6), pak se zas v pohode odplazi. Az po tve reakci jsem si uvedomila, ze to dela prevazne pred krmenim, takze mozna vazne ceka na korist:)Zatim jsem to u nej videla za posledni mesic 2x.
Co me mate, ze obcas takto ciha u stropu, kde jsou pruduchy, to je take normalni? Ackoli ma teplotu dobrou, vcera jsem ho tahla ven pred krmenim a nebyl nahraty, ale spise chladny. Do raseliniku se zavrtal hned po svleknuti a krmeni, tak mozna proto byl mimo, nebo se mu proste libila jina schovka. Ma kokosove orechy, kamenny domecek a raselinik. Nejtesnejsi mu je prave v orechu:)
Fotku zkusim udelat, az prijedu domu, momentalne jsem mimo. Jeste jednou dekuji!
A omlouvam se za mateni nicku, neslo se mi prihlasit.
Není to vysokou vlhkostí a špatnou ventilací?
Vlhkost udrzuji jednou 1x denne rosenim vlhci casti a odparuje se pak z raseliniku. Nejsem doma kazdy den, proto nekdy rosim jednou za dva dny. Jako podklad stepky, vetrani horni, terarko je d60cm, v50cm, š50cm.
Ve vlhkých teráriích je podle mě ideální větrání jak podélně ze předu dole, tak horní vzadu nahoře. Chce to, aby tam ten vzduch trochu proudil (nemyslím tím rozhodně průvan!) a nebylo tam zatuchlo. Pokud ho máš jen nahoře, doporučil bych přidat větrání i zepředu.
Jinak podle tvého popisu chování to nevypadá na nic nenormálního. Nezmiňuješ žádné vedlejší příznaky, nic, takže... Na dálku takhle těžko říct.
Pro udržení vlhkosti je skvělá rašelina. Pokud tam máš vlhký kout a přijatelnou vlhkost, jde u E. c. c. mít i štěpky. Nemám to tak, ale mnozí je takto úspěšně chovají, takže v pohodě.
Bylo napsáno, že číhá u stropu, kde jsou průduchy. Myslím, že nečíhá, nýbrž nasává čerstvý vzduch. Jak psal BlackFlame, je potřeba zajistit výměnu vzduchu.
Snazila jsem se nafotit, takhle to nejak vypada, ale neni to presne, ted nema hlavicku tak zaklonenou... v tom pripade budu muset asi rozbit terarko, pac jine pruduchy tam nejsou...
Koukám, že máš vlhčenou jen tu krabičku s rašeliníkem a zbytek ne. Jakou tam máš vlhkost? U E. c. c. bych stejně tu větrací mřížku zepředu udělal. Nevím, jak to máš lepené... Možná by šlo zepředu vyříznout podélně 4cm široký proužek skla a silikonem (nezávadným) si tam dolepit větrací mřížku z vlnitého plechu. Pokud chceš předejít případným respiračním či jiným problémům, plísni v teráriu, atd., dodělej tu mřížku. U vlhkých terárií je to prostě lepší.
Stejně, až ti vyroste, doporučoval bych tak či onak přemístit do prostornějšího terária. 60x50x50 cm mi přijde pro dospělce málo. Zatím to stačí, ale v budoucnu bych mu (jí) dopřál více prostoru.
Pokud ti had prokazatelně nasává vzduch nahoře a tráví tam hodně času, tak bych tu větrací mřížku určitě dodělal. Je to vždycky lepší.
Jinak podlé té fotografie to vypadá úplně normálně. Tohle pozoruji běžně. Takhle vypadá zahrabaná a číhající "cenchrie". Vydrží mi takhle hodiny. Pokud ti ale nějak nepřirozeně nebo křečovitě kroutí hlavou, je to jiná. Podle tvého popisu to zatím vypadá v pořádku.
Omlouvám se. Myslím z děrovaného plechu. Lítám zase myšlenkama v nezemských sférách...
Dekuji za odpoved. Vlhceny mam raselinik a jinak rosim denne 3/4 terarka, nekdy obden, kdyz nejsem doma. Nahore u otvoru jsem ho videla jednou a od te doby nic, spis mi prijde, ze se tudy snazil zdrhnout:)
Prostornejsi terako mam, velke drevene d 85, s 70, v 70, prebyva v nem samec gutky (1,5m). Myslite, ze by po nejakem case mohli obyvat terarko spolu? Prozatim mu to male staci, je to jeste tkanicka, a zkusim nejak poresit to vetrani. Terako je koupene uz hotove, snad se najde nejaky sikovny kamarad.
Jinak vlhkost je prumerne 75%. Snazim se ji drzet k tem 80%, coz mi udrzuje raselinik.
Jeste jednou dekuji:)
Prostornejsi terako mam, velke drevene d 85, s 70, v 70, prebyva v nem samec gutky (1,5m). Myslite, ze by po nejakem case mohli obyvat terarko spolu?
Skus si najst par veci na nete a to:
Rozsirenie cenchriaka a gutky.
Vlhkost aku potrebuju cenchriaci a aku gutky.
A teplotu aku potrebuju cenchriaci a aku gutky.
Co s tym mate vsetci. Natrepat za kazdu cenu dvoch uplne odlisnych hadov do jedneho teraria???
Skus si predstavit spolunazivanie tavy (velbloud) a nejakej horskej gorily. Sedi ti to(teplota, vlhkost, prostredie...)???
Má zřejmě hlad, tak loví a zkoumá. "Cenchrie" jsou dost žraví hadi. Když u nás vyhlásím hladovku, tak často probíhá neúnavná noční aktivita a když v teráriu po ničem ani stopy, tak se hledají cesty do "neprobádaných končin". To je normální.
Jinak ta vlhkost 75 je podle mého názoru také dostačující. 80 je bez debat v pořádku. Držím mezi 70 a 85 a perfektní. Mám ale ideálně udělané větrání, takže se mi současně mění vzduch.
Jak už píše danio007, to společné soužití je špatný krok. Když už bych chtěl mít více druhů plazů v jednom teráriu, tak chovám zvířata ze stejné oblasti, obývající podobný nebo stejný biotop a taková, která si potravně nekonkurují a navzájem se nestresují. Jednou jsem viděl hezké akvaterárium, kde ve větvích byly Morelia viridis a dole bylo v části spodku udělané malé akvárium pro rybičky. Bylo to hodně živé, vypadalo to hezky. Možné je třeba udělat vysoké, prostorné a hodně zavětvené terárium, kde na zemi bude zemní had a ve větvích nějaký stromák (s tím, že nebudou potravně zaměřeni jeden na druhého a budou mít oba druhy dost prostoru, v přírodě obývají stejnou oblast, ...). To už jsou ale spíš projekty pro různé expozice, než pro domácí chov. Navíc tebou udané rozměry jsou pro kombinovaný chov nevyhovující. Navíc druhově to nemá cenu komentovat. Výsledek by byly nevhodné podmínky, stres a možná i smrt jednoho z chovanců. Poslední dobou se tu nějak tyto "nápady" přemnožily. Co vás k tomu vede? Obecně, v "domácích" podmínkách je prostě nejlepší chov jednodruhový.
Krmim ho jednou za 10 dni - 3 odrostla mysata, snad mu to staci:)
Ok, jen jsem se chtela ujistit, ze spolecne bydleni neni to prave orechove. Ony sice gutky jsou vseobecne velmi adaptabilni, ale co je moc, je prilis. Drive jsem v dome mela ruzne gutky, uzovky cerne, nekolik hroznysu, boadonu a jednu subocularisku. Bohuzel prechodem zpet k rodicum jsem byla nucena 99% zvirat prodat, zbyla mi prave gutka a regina, ktery loni umrela. Zamilovala jsem se do cenchrie, dalsi uzovku jiz nechci, ale prave cenchrie jsem jeste nechovala, takze dopodrobna neznam jejich navyky a chovani. Tak snad mu poskytku vhodne podminky, aby byl spokojeny.