Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akvaterárium - zamlžení skel

Pokud si zřídím akvaterárium v klasickém 65 litrovém akva s běžným plastovým krytem se zářivkou, budou se rosit skla? Umístění bude v běžném pokoji v paneláku. Nerad bych měl 15 cm akvárium a vše ostatní neviditelné za zamlženými skly. Děkuji všem za případné odpovědi.

Vše se točí kolem rosného bodu. Spočítat rosný bod je docela složité, ale naštěstí existují on-line kalkulátory. Potřebujete vědět dvě základní veličiny. Teplotu uvnitř terária a vlhkost uvnitř terária. Dosaďte do přiložené tabulky a ta vám vypočte rosný bod. Při této teplotě a nižší (v tomto případě se jedná o teplotu mimo terárium) se začne srážet voda na skle.

Pokud budete mít teplotu v teráriu např. 25 st. a 100% vlhkost, voda se začne na skle srážet při okolní teplotě 25 st. a nižší. Pokud tedy nechcete mít v bytě tropy, pak musíte snížit vlhkost v teráriu větráním. Při stejné teplotě, ale vlhkosti 80% je rosný bod až 21 st. a to v obýváku snad nikdo nemá...

vypocet-vlhkosti