Terárium a začátky s Lygodactylus williamsi
Dobrý den, potřebovala bych poradit... mám doma nevyužité terárium 50cm výška, 30 cm hloubka a 30 cm šířka. Chtěla bych si pořídit do tohoto terária Lygodactylus williamsi, ale nevím jestli by byly tyto rozměry pro tento druh přijatelné. A také jestli při pořizování mám zvolit samečka nebo samičku či jestli je lepší pořídit páreček, jaké mám mít vnitřní "vybavení terária", jestli se hodí výstupky na stěnách, jestli potřebují osvětlení a jak velké by mělo být větrání. Předem děkuji za každou radu.
Už zase další vlákno?
Schválně jsem se dívala zda toto téma už někde někdo nepublikoval... Jsem první kdo se ptá na Lygodactylus williamsi... Myslím, že nikoho neobtěžuju ne? Proč je to tedy poradna, když mi místo radění mi lidé vynadají, že se vůbec ptám.....
Tady nejde o to že se ptáš, ale o to že kvůli tomu zakládáš další vlákno.
Tenhle dotaz stačil napsat sem stejně už si to tam začala rozebírat - http://tera.poradna.net/q/view/173260-jakeho-gekon a-do-teraria-30-hloubka-30-sirka-50-vyska.
Omlovám se Jsem tu nováček a nevím jak to tu chodí...
Terarium staci, ja je mam v terariu 50x50x70 a to je pro ne moc veliky. Mrknete na damreptiles.eu tam je o chovu dost informaci.
Ja je mam v takovem terariu:
Děkuji, na stránkách je opravdu mnoho informací :)
neni zac, prodavam svuj parecek Williamsaku, kdyby ste mela zajem tak se ozvete.
a jak starý páreček je?
Kupoval jsem je jako import,takze bohuzel vek neznam.
Terárium je postačující, stačilo by i menší. Nejlepší je přídit si pár. Samec se samicí spolu docela dost komunikují. Kromě toho jsou mláďata velmi roztomilá (3cm) Je vhdoné UV záření, živé rostliny a dostatek větví na lezení. Bohužel je zatím problém s dopárováním ochovů, ale import bych nedoporučoval.
Zdravim chci se zeptat co znamená že spolu komunikují....vydávají zvuky?:) Díky
Zvuky nevydávají. Dorozumívají se "řečí těla" - nafukují hrdlo, hrbí záda, různě se obcházejí...
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli by to zmiňovaného terária, zhruba 30x40x50 dxšxv šla umístit i třeba skupinka 1,2 a nebo je lepší chovat samostatně pouze pár. A také mám dotaz ohledně UV záření, jestli je opravdu nutné, nebo stačí podávat jednou za měsíc vit. D do vody a kašičky? Nemůže také dojít třeba k popálení? Pokud je UV opravdu nutné tak jaký by mohl být zdroj do zmiňovaného terária? Předpokládám že nějaká žárovka která by měla na starost zároveň i výhřev, nebo se pletu?
Předem Děkuji za odpovědi
Nevím jak skupinku 1,2 od L.williamsi s tím zkušenosti nemám, ale vím, že je takto chovatelé mívají. Já mám v terárku 40x40x50 1,1 L. williamsi a 1,1 L.Kimhowelli a jsou naprosto bez problémů, oba páry mají pravidelně prcky a nevadí si, nebojují. Důležité je mít v teráriu hodně kytek a úkrytů v podobě bambusů apod.
Co se UV týče, osobně mám UV u všech phelsum a u těchto jsem dokonce nad terárko přidával zářivku, protože ta malá UV úsporka moc nesvítila. Výsledkem je rapidně vyšší nárůst jak aktivity, tak dle mého i spokojenosti (častější odchovy, lépe vybarvená zvířata). Nejsem zastáncem vitaminového krmení náhražkami obecně a u takto malých zvířat vůbec, ale je to na vás, asi by nějak přežili. Jako zdroj používám reptiglo 5 13W v květináči, phelsumky se na něm vyhřívají, protože kromě svícení ohřívá i ten květináč, který pak po setmění chvíli udržuje teplo i v terárku.
To nevypadá tak složitě, z toho UV jsem měl vždycky strach protože se v těch žárovkách moc nevyznám, ale pokud stačí mít v každém teráriu jednu reptiglo 5 13W a případně dosvítit dosvítit zářivkou, tak do toho bych klidně šel, pokud by to byl velký rozdíl pro zvířata tak bych do to bral, sice stojí jak 3 normální úsporky, ale to ještě není tak hrozný, a jak dlouho zhruba vydrží??
No říká se, že vydrží relativně málo, kolem půl roku. Ale nedávno jsem koukal, že pan Junek www.euzelva.cz dělal nějaký měření po roce a ona pořád UV vyzařovala, jenom ve výrazně kratší vzdálenosti, třeba jenom do 3 cm, ale tak to pak stačí trošku upravit bambusy a funguje vesele dál
Jinak určitě doporučuju. Hlavně díky tomu už jenom dávám cvrčky, který proklepu ve skleničce s vitaminama a nemusíš hlídat dávkování toho Dčka a zvířata jsou fakt spokojený.
A v jaké vzdálenosti musí být ty žárovka od bambusu když je nová? A třeba po tom půl roce se prostě jen upraví bambusy když do té doby nepraskne jo?
Ty cvrčky pak sypeš čím? Myslíš jako roboran atd a nebo něco jinýho?
Díky moc za odpovědi
No nová žárovka by měla být tak 5-7 cm daleko. Možno je použít taky ReptiGlo 10 13W, kteráje malinko silnější. Prasknout by neměla, ty úsporky vydrží hodně, dokonce i tu a tam pokropení vodou, když rosím terárko. Jinak cvrčky hodím do sklenky od přesnídávky, dám tam k nim na špičku lžíce roboranu a promíchám to. Cvrčci jsou pak v terárku i líp vidět a phelsumy je líp loví . Občas to kombinuju s Nektonem, aby to nebylo furt to samý.
lze chovat skupinku L. williamsi a Ph. Klemmeri ve společném tera?
Já jednu skupinku takto mám. Zvířata jsou v pohodě, akorát z toho zatím nebyl žádný odchov, tak čekám jestli letos a když nic, tak to zkusím rozdělit a uvidíme, zda to mělo vliv, nebo ne. Druhou skupinku mám se skupinkou L. kimhoweli a tam je to v pohodě a obě skupinky se množí.
super, děkuju za odpověď. A jak velké máš terko? Já jen aby obě skupinky měli svůj klid, tak jaké rozměry jsou optimální.
Terárko skupinky L. williamsi a L. kimhowelli je cca 45x45x50 a skoro bych řekl, že je zbytečně velké. Ale fungují v něm v pohodě, množí se atd, takže to zařím neřeším. Terárko s P. klemmeri je menší tuším 40x40x50 a to mi přijde tak akorát, protože přeci jenom ty klemmerky jsou větší, tak aby měly taky prostor. Můžu to večer vyfotit a přeměřit a hodit ti to přesně.
budu moc rád, aspoň se budu mít čím inspirovat ;)
Nemnoží se proto, že jsou zvířata stresovaná (tedy pokud nejsou mladá). Lygodactyly doporučuju chovat pouze páru.
Toť právě otázka. Jednu skupinku takto s jinou skupinkou mám už několik let a oba páry se množí bez jakýchkoliv problémů. Navíc to nebyl můj původní nápad, ale pouze řešení, které vím, že používá několik lidí a nemá s tím problém. Vloni byly oba páry příliš mladé, uvidíme letos.
S jinými druhy gekonů jsem je zatím nezkoušel, chovám je s žábama a jsou v pohodě. Vyzkoušel jsem vytvořit skupinu 1/2 a nefunguje, protože dominantní samice zastrašuje submisivní a tak vzniká stres na obou stranách a samec se páří pouze s tou dominantní samicí.
souhlas s VilemC. reptiglo 5.0 mám také. Když jsem porovnával odchovy v teráriu s ReptiGlo a bez něj (tedy jen s obyčejnou zářivkou), byl vidět velký rozdíl v barvě mláďat. S UV byla lépe vybarvená. Bambusy mám také několik cm od zdroje a v pohodě, zvířata se nikdy nespálili (kytky se pálí až když dorostou "na dotek"). Jsou vhodné živé rostliny - pokud dobře rostou, tak mají dostatek světla.