Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zalezlá želva (nezimovaná)

Ahojte,
Moje zelva (letos ji budou 2 roky) je uz dva mesice zalezla. Od doby, co jsem ji dal z terarka do venkovniho vybehu je porad v boudicce a zahrabana pod senem, nebo v hline. Kdyz ji vyndam ven, hned zase zaleze. Ze by byla nejak nemocna se mi nezda, tak se chci zeptat, jestli jde jen o normalni odpocinek, ptze nebyla zimovana. Vahu ma plus minus porad stejnou, ale stejne je hrozne malicka...45 gramu. Poradi mi nekdo, co s ni? Dik

No nejdriv mela 40 pod lampou a 22 na opacnem konci terarka. V noci pokles na 18-20°C. Uz v terarku prestala zrat a utlumila aktivitu, tak jsem dle rad chovatele zacal omezovat sviceni, az se na mesic zahrabala, potom kdyz vylezla a neco malo zrala, tak jsem ji asi po tydnu presunul ven, ptze uz bylo hezky a rozdil teplot nebyl takovy. Od te doby uz je dalsi mesic zalezla. Zimovana nebyla a minuly rok ji chovatel taky nezimoval, tak snad jen odpociva. Ta hmotnost se mi zda taky dost mala...ale kjdyz zelvu vyndam z ukrytu do stinu, tak se probere a normalne leze. Zadnej vytok nema a oci ma leskly...Problem je, ze ale hned zaleze a ani nic nesezere...

Prujem nemela a venku je teprve mesic. Predtim spala v terarku, trochu jsem ji omezil sviceni a kdyz se v terarku zahrabala, tak jsem ho vypnul uplne a nechal ji mesic zahrabanou. Kdyz vylezla, presunul jsem ji do venkovniho vybehu a to bylo skoro 14 dni krasny pocasi. Kdyz je pekne a soupnu ji z boudy do ukrytu, probere se a normalne leze po vybehu, ale za cvhili se zase zahrabe pod seno do hliny...To delam ale tak jednou za 14 dni, abych zkontroloval, jestli vubec zije. Me spis prijde divny, ze vubec nezere a nepije...

Ono vůbec nebude tak zle, jenom vám želvička umře - dříve, či později. Ale nejspíš hodně dříve. To se stává. Ale většinou to není chyba želvičky, ale chovatele. To, že nezimovala v takhle nízkém věku, to asi nebyla tak velká chyba, ale někde dříve bylo něco špatně. Pokud vám želva dva roky prakticky neroste, nemá moc šancí.

Ona vyrostla a vazi 2x tolik nez kdyz jsem ji privezl. Trvalo asi 2 mesice, nez si zvykla na nove prostredi a pak zacala zrat o dost vic, pribirala a neco vyrostla. Ale ten venkovni vybeh na ni potom byl asi trochu sok, jestli na to nebyla zvykla. Kazdopadne dneska vylezla, zere a chodi po vybehu, tak snad to nebude tak zly. Nevypada nijak nemocna, tak snad neumre ne?