Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snůška

Všechny vás tady zdravím. Mám jen jednu otázečku, 13.května se mi pářily korálovky a snůška ještě není, myslím si, že by už měla být venku. Nebude v tom nějaký problém? Předem děkuji všem za rady. :-/

To neni moc dobrej nápad, a hned z několika důvodů. na nějakou misku se ti zřejmě vyflajzne a ještě zadrží snůžku, nebo ji naopak naklade někam, kam nemá. dej jí tam normálně kladiště- přiměřeně velkou tmavou zavřenou krabici s otvorem ve víku, na kterej polož třeba prohnutej kus kůry, aby tam mohla vlézt, ale stínilo to ten otvor. Dej jí dovnitř směsku vlhkého písku s trochou vermikulitu nebo rašeliníku, ale čistej vermikulit ne, zvířata ho celkem nerada. Kladiště z terárka je kontaminovaný a hrozí, že se v něm v inkubátoru začně množit nějakej sajrajt, kterej ohrozí vejce. Navíc samice vejce do kladiště naklade málokdy tak, aby se bezpečně vylíhla. Holka vejce naklade nahoru na ten substrát, hadi si snůžku většinou nezahrabávaj. Navíc se často dotýkaj stěn, stropu atd. Takže na vejce budeš muset šáhnout tak jako tak- omyješ a osušíš si ruce, normálně vajíčka vezmeš (tak abys je nepřetočil, musí zůstat tak jak byla nakladená) a dáš do krabky v které budeš inkubovat tak, aby byla zhruba ze 2/3 v substrátu a vajíčka se nedotýkala stěn nebo stropu.

jo to bude stačit. Pokud použiješ ligno, tak je zbytečné do něj míchat vermikulit, páč drží vlhkost samo o sobě. Ten vermikulit se míchá do písku proto, protože písek sám o sobě blbě drží vlhkost. Já to tak používám do kladišť u zvířat, kterým vadí rušení, tudíž nemůžu častějc kontrolovat a vlhčit kladišťata (hlavně u ještěrů, hadům to bývá fuk) Ale to už je jedno, kdyžs to udělal takhle, tak to tak nech, ono to bude fungovat taky. Akorát až to naklade, tak pokud budou vajíčka hodně od lignocelu, tak je trochu očisti, on ten lignocel v inkubátoru občas rád chytá plíseň. Jak kterej, některej jo, jinej ne..záleží jak je čim kontaminovanej. To, jestli je nebo neni nijak neovlivníš (za předpokladu, že ho neskladuješ rok ve vlhkým sklepě :-D), on už bývá kontaminovanej od prodejce.

Když jsou vejce slepený tak, že nejdou oddělit, tak je inkubuju v celým tom hroznu. Nikdy jsem s tím problém neměl. Dobrý je odstraňovat už prázdný vejce. Co jsem slyšel, tak se někomu líhnoucí se had provrtal do jinýho vejcete a chcípli nakonec oba, ale mě se to ještě nestalo...

Asi takhle, pokud budou vejce v hroznu (což jsou většinou nějaká), tak inkubuj celý ten hrozen a jak už psal cejna, při líhnutí odstraňuj prázdný šlupky. Taky se mi ještě nestalo, aby se mi líhl had do jiného vejce...ono to riziko nebude nijak závratný, rozhodně menší, než že při snaze "rozlepit" vejce dojde k jejich poškození. Neoplozená vejce jsou většinou tvarově mimo normál, hnusná, žlutá a většinou neztuhnou jako normální oplozená vejce. Pokud si nejseš jistej, tak můžeš dát líhnout všechny a ony ty neoplozené stejně během pár dní zkolabujou (propadnou se, zplesnivěj), takže je vyhodíš pak. Pokud by takové vejce bylo v prostřed hroznu a nešlo vyndat, tak ho důkladně vysaj stříkačkou, vytři vatou a vysyp Devilanem, aby se v něm netvořily plísně. Musí se při tom dávat bacha, aby se nepokydaly tím obsahem zdravá vejce. Jinak ale co se týče těch hnusných vajec, ono pokud jsou ta vejce zažloutlá, maj třeba žluté špičky nebo fleky, nemaj pravidelný tvar ale nekolabujou (nekazej se, nechytaj plíseň), tak je normálně nech- oni se z nich často vylíhnou uplně normální zdravá mláďata.

Ona ji jen tak nezadrží, vždycky to musí mít nějaký důvod- krom těch jako třeba absence kladiště atd, cos už vyřešil je to pak většinou stres (časté tahání březího hada hada z terárka atd, což předpokládám neděláš-vysokobřezí 0,1 musí mít absolutní klid) nebo abnormalita ve vejcích, někdy se stane, že je nějaké vejce mimo rozměr nebo tvar- většinou to dělají neoplozená vejce a hadovi je nejde fyziologicky vyklást. Třeba naklade pár normálních vajec a najednou přestane snášet, ale je vidět, že v sobě ještě má vejce a tlačí, ale nejde to. Ony si občas sice dávají oddech, ale normální snůžka je do pár hodin venku. Takže podezřele dlouhá doba snášení, zkřečovaná samice s propadlýma zádama a vystrčenou kloakou, zvedlým ocasem..ono občas je i na těle poznat, že nějaké vejce je větší než ostatní a nemůže být vykladeno. Pak je potřeba to urgentně řešit u veterináře, ale zase zdravá samice korálovky v přiměřeném věku a kondici, pokud chovatel nědělá nějakou hovadinu (jako třeba že děti hada pořát tahají atd, had nemá kam naklást, je na odchov moc mladej/starej, mimo kondici atd) zas tak často potíže při snůžce nemívá.

na fotce je snůžka staré samice Oligodona, bílá vejce jsou oplozená, normální velikosti a vykladená, "žlutá" vejce v pravo dole jsou neoplozená, nápadně větší a samice je zadržela (resp. to 1 žluté, co leží nahoře napříč a s ním i další 4)

Zdravím tak dnes nám už korálovka snesla osm vajíček, ale mám takový dojem, že v ní jedno vejce zůstalo. Ještě si tím nejsem jistý, má na těle viditelnou bouli v necelé polovině těla. Klade už od jedenácti hodin, tak nevím jak dlouho mám čekat, než s ní začnu hýbat, abych zjistil jestli je vše v pořádku!

No vidíš ;-).Ono až se 1-2x nažere, tak bude jak předtím...hlavně jí dej co nejdřív nažrat. Ony ty kožní záhyby jsou v důsledku toho, jak jí splaskla tuková tělesa a celkově po snůžce trochu zhubla, to je normální...až se nažere a "doplní zásoby" bude zas jak předtím ;-) Tím klidem je myšleno to, ji zbytečně přehnaně nekontrolovat a hlavně netahat ;-)

Zvíře není guma u trenek,takže neboj ,nenatahujem!:x::-D jen tak si z povzdálí sledujeme!:-):puff: Na to co jsem včera viděl ,že zvladla vypadá dobře ale jde vidět,že jí síly chybí! Zeptam se ještě na maličkost,je mi jasné,že jí dám dnes mrtvolku. Zvládne odstaveného potkana jako jindy,nebo raději menší?