Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rosnicka Vceli, Rosnice sina

DObry den, mel bych dotaz ohledne techto zabek. Mel jsem Bombinu orientalis a zustalo mi po ni akvarko 75x40x60 a premyslel jsem ze bych umistil jednu z zab. Chtel jsem se zeptat na narocnost a ostatni atributy. Dekuji

Na rozdil od kunek potrebujou zminene druhy spis vyssi terarko s mnozstvim vetvi nebo tuholistych rostlin ke splhani. Navic - obecne u zab je zasadni dobra ventilace, ktere se v akvarku da dosahnout jen obtizne (resp. skoro vubec).

Ventilaci mam vyresenou tak ze na zadni desce skla jsou vyriznute rohy a je tam pletivo na kazde strane asi 10 cm a zas tak nizke neni rozhodne by se tam dalo dat par vetvi mam v garazi cely strom vrby kroucene respektive velkou vetev to by postacilo na udelani vetvi na lezeni ... me jde jen o to porovnat tyto dva druhy ktera je min narocna nebo jaky substrat tam umistit mel jsem kdysi substrat pouze hlinu a udelali se mi tam takove malickate potvory ale opravdu hodne povor tak jak tomu i pripadne zamezit a tak :-).

Tak asi jediný výraznější rozdíl pokud ti jde o porovnání je v tom, že včeláky není problém sehnat z odchovu narozdíl od litorií, které se tahají z importů. ;-) No a pokud je těch 40 výška tak to celkem nízké je. Největší problém u těhlech ubikací (akvárií) je již zmiňovaná mizerná cirkulace vzduchu i při tom pletivu se mi to zdá "krapet" málo.
K tomu substrátu - já používám nejčastěji rašelinu s pískem tak 1:1 + rašeliník nebo jiný mech.

No tak jestli máš klasiku na šoupačky tak to je ok, pokud teda nejsou daný ze zhora. :-)
Včeláky (harlekýny) seženeš za pár korun (100-150 kč/ks) záleží jak kdy a jak u koho. Litorie sou dražší tak kolem 300-400 +-.
A ta výška no .. obecně pro tyhla stromáky čím vyšší tím lepší tak 60 a vejš, ale v tomhle rozměru by se taky dali. Sám sem je měl v terku podobného rozměru a šli tam bez problémů. ;-)

Jen pro inspiraci sem našel terko 50x40x40 pro včeláky (ne moje :-D )
[http://img150.imageshack.us/img150/8711/dsc8368wb9 .jpg]

Vypadáto to slibně.:-)
Určitě by neuškodilo hodit tam nějaké pozadí když ne dovnitř tak aspoň tapetu dozadu, přidat kytky něco velko-tuho listého (scindapsus - třeba).
Pokud koukám dobře nikde sem si nevšiml vodní plochy (bazének, miska na vodu), pokud není nebylo by od věci ho tam šoupnout.
No a nevím jaký je názor ostatních, ale žáby jsou od přírody skokani a skáčou na vše na co mají možnost, takže ta žárovka nebude moc dobrá uvnitř. Pokud je to kvůli výhřevu dal bych jí ven z terárka a nebo použil jiný zdroj vytápění (topnej kablík by měl být ok) a jestli je to pro osvětlení tak to samé hodit na horu a použít třeba podlinku.;-)

Bazenek je pod zarovkou je tam spatne videt zarovka zapnuta nebude je to prilepeny kvvetinac nechtel jsem ho davat pryc zarovku vyndam ... a kapradiny jsou podepreny vetvemi aby mohli pekne lezt staci ty vetve nebo jeste nejake pridat? A tapetu jsem nechtel davat kvuli svetlu bylo by velice tmave...

Já mám žárovky uvnitř terárek s oběma druhy již dobrých 15 let.Nejsou ani v květináči,či jiném krytu-jen ve visící objímce.Nikdy žádný problém.Používám to tak i u všech terárek s hady.Ono jde o to,že tyto žáby jsou noční tvorové a aktivní jsou až po zhasnutí světel.Jediný problém může nastat právě při používání nezajištěných krytů,kdy si tento zvíře vybere jako svůj úkryt.