Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čí jsou nalezená vajíčka v písku?

Dnes jsem na své zahradě nalezla v písku zahrabaná vajíčka.Bylo jich tam 6, největší z nich měřilo cca 1,5 cm, nejmenší cca 1 cm.Také byla hodně měkká...
Napadlo mě, že by to mohly vajíčka např. od zmije nebo od jakéhokoliv hada, ale nejsem si jista.
Přikládám i foto.Kdybyste někdo věděl čí by tak mohly být, prosím, napište mi.
Moc děkuji za případné odpovědi.

zřejmě vajíčka agilisky- Lacerta agilis takže zařazení do jedovatých hadů je poněkud zcestné :-D mmch, Vipera berus rodí živá mláďata

Pokuds vajíčka vyhrabala, tak bys je měla uměle odinkubovat v nějaké krabičce s mírně vlhkým pískem při teplotě 23-27°C (nepotřebuješ inkubátor), vajíčka musí být uložena tak, jak byla sbrána, bez otočení...vylíhlá mláďata pak zase pustit na zharadě. Leos už jsi několikátá, kdo takhle našel vajíčka agilisek, zatím je všichni úspěšně odinkubovali a mláďata vypustili.

vajíčka musí být uložena tak, jak byla sbrána, bez otočení...

no, nevím, tohle je taková pověra, my máme na zahradě cca 60m dlouhej a 1m vysokej kamenito-hlinitej schod, ještrkám to plně vyhovuje (je otočenej na jih), každej rok, tam vykopu tak 50 vajec (svah se rozvaluje, tak ho furt srovnávam :-)), vejce se většinou rozkutálí, jen je seberu a dávám na začátek toho svahu, kde už mi skoro vznikl přírodní inkubátor. Vylíhne se vždycky všechno. A kdyby tu nebyly kočky a natrixky (10m za plotem máme potůček, kde se jim daří), tak tu bude rychle přeještěrkováno :-)

Ona to zas taková pověra není. záleží na stupni vývoje, v jaké fázi inkubace ta vejce jsou. taky na tom čí to jsou vejce, páč je to druh od druhu různé. Je fakt, že ještěrčí vejce na to moc citlivá nejsou a třeba chamíčím vejcím to je taky jedno, ale řadu hadích vajec když je otočíš, tak je tim celkem spolehlivě zabiješ.

A ono je pořád lepší říct začátečníkovi, kterej o tom ví celkem prd (soudě podle té vejcorodé zmije :-)), ať s těma vejcema moc nečaruje, než mu prostě říct nějak je někam nasyp a třeba se vylíhnou ;-)

ale řadu hadích vajec když je otočíš, tak je tim celkem spolehlivě zabiješ.

Tak jasně, proti tomu nic nemám, navím jak jsou na to citliví třeba krokouši či želvy, ale všeobecně ještěrům u nás v ČR (vejce 1-2cm) je to šumák :-). Citlivý zacházení beru jako samozřejmost. Ono samo o sobě není dobrý na ně šahat ani rukama. Já už na vejce hrabu jen v chir. rukavicích nebo je jen něčím podeberu, plíseň to je sviňa :-)