Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Crotaphytus collaris - problém s tlamičkou

U samce C. collaris se objevil na koutcích tlamičky cosi jako strup a zdá se mi, že koutky jsou oteklé- viz foto. Prosím o pomoc při léčbě (betadin, jodisol?) a hlavně při pátrání po příčině. Faktem je, že poslední dobou nepřijímá dobře potravu.
Velikost terária 30x120x60 (hxdxv), teplota 28-38(místně), vlhkost 30-70(večer). Skupina 1.2.
Díky moc předem.
[http://tera.poradna.net/file/view/9404-c-colaris-j pg]

Neporvali se ti? Nebo nekousl si při krmení do pinzety? To vypadá, že si kluk do nečeho kousl, poranil si tlamku a trochu mu to zhnisalo. Otevř mu tlamku a zkontroluj zuby, možná bude mít nějaké vylomené. Pokud je má uvolněné, tak je pinzetou vyndej a vydesinfikuj ranku. desinfikuj mu to každý den, 3% peroxidem z humánky. Betadin ani Jodisol do huby u takhle malého zvířete nepoužívej. Jód se vstřebává sliznicema a menší zvíře s ním snadno otráváš. Ten peroxid sice trochu štípe, ale zase je bez rizika. Pokud není zasažená kost, mělo by se zpravit.

Na nete mi pod 3% peroxidem z humánky našlo len 3% peroxidem Vodíku na dezinfekciu

Však to je on, 3% peroxid vodíku (COO) na desinfekci ran. Z humánní medicíny, dá se koupit v každé lékárně.

Mám tiež collarisov a akčná samička občas rafne samčeka do tlamky.

No právě, oni pro vzájemné kousance nechodí nikdy daleko, takže se to stává. Většinou se to brzy bez komplikací zhojí, ale pokud si poraněj čelist- třeba vylomí pár zubů, tak se tam může udělat zánět.

jo, to je vidět na tom, cos tu měla ani ne před 3nedělema za dotazy u zdevastovanýho leguána a na všech ostatních tvých reakcích tady. Vet tvý kámošce mohl říkat co chtěl, když léčil vousatku s křivicí. jenže tohle je Krotafyt se zhnisanou hubou, víš ty odborníku?

A uklidni se laskavě ty. (Aurifer)