Prevence u nalezeného hada
Zdravím, po 3 měsících jsem včera našel zdrhlého samce gutky, už jsem ho odepsal a on si žil na dvoře, včera ho tata našel v krmírně. Strčil jsem ho do samostatného terka, myslíte že při své vycházce mohl chytit nějaké parazity či jiný neduhy? Sem tam nám po dvoře běhají ještěrky, ropuchy a myši, ale nevím jaká je šance že někoho z nich potkal, i když kondičně nevypadá nejhůř. Je to mlaďoch, má jen 70 - 80cm.
Určitě na ubrousky, hygienické tera, a po každé manipulaci umýt ruce. V této karanténě bych ho nechal několik týdnů. Hada prohlédnout a v případě nalezení klíšťat nebo jiných vnějších parazitů bych použil frontline. Možná bych ho použil i preventivně. Pokud had bude žrát a pít, je hodně velká šance, že je v pohodě.
Už sedí na ubrouscích, holt bude dva měsíce na samotce. Ale vypadá zdravě, trošku pohublej a myslím že potkal myš dle šrámu, jináč se netváří nemocně, tak snad neblafuje.
Toš uběhly 4 měsíce, frajer si v pohodě žere i vylučuje normálně, nikde žádné známky nemoci. V trusu žádné známky parazitů, ale asi mu udělám koprologické vyšetření. Myslíte že je třeba udělat mikrobiologické?
jo rozbor trusu bych mu nechala udělat určitě.
Tak půl roku v karanténě, bez příznaků nemoci je za námi. Nechal jsem udělat koprolku, byla negativní, a výtěr z kloaky, z něhož vyšlo: Salmonella arizonae a Citrobacter brakii, což jsou častí obyvatelé střeva. Ale byla tam i Serratia marcescens, setkali jste se s ní někdo? Po netu jsou informace hlavně týkající se savců, jako občasného původce infekce, hlavně dýchacích cest, při oslabení imunity ale běžně se vyskytuje jako saprofyt. Nechce se mi do hada zbytečně ládovat atb na přeléčení něčeho co je v podstatě neškodné jako salmonela (do situace než se sníží imunita) Díky za názory