Otěhotnění samičky
Dobrý den, potřebovala bych poradit s krytím samičky. Jen zatím přemýšlím o připuštění samce. Amálka má zatím asi jen půl roku, rozhodně na to nespěchám. Jen tak hledím do budoucnosti.
Mám otázku. Pokud bych sehnala samce na pokrytí, je těžké starat se o samičku, když je březí? Ohrožuje ji to nějak více na životě? Když se vylíhnou vajíčka, vím, že se musí dát do inkubátoru a navodit příslušné podmínky. Po vylíhnutí....mouhou být "miminka" společně s maminkou v jednou teráriu, nebo potřebují vlastní terárko? Předpokládám, že je dosti těžké starat se o malé chamíky. Počítám s mikrocvrčky i s častějším rosením. Jestli můžu poprosit o nějaké zkušené rady okolo tohoto tématu. Zatím ještě nejsem zcela rozhodnutá a tak si říkám, že si o tom raději ještě zjistím více. Pokud uvidím, že je to nad mé síly a zkušenosti, rozhodně od toho upustím.
Děkuji mockrát za případné odpovědi :)
PS: Je možné, že tuto otázku zde uvidíte vícekrát, protože mi nikdo neodpovídal zkusila jsem změnit název. Snad to bude tím. Navíc ani nevím, jak se to maže :) Děkuji
Pokud uvidím, že je to nad mé síly a zkušenosti, rozhodně od toho upustím.
Domnívám se, že odchovat mladé jemeňáky může zkusit i začátečník, pokud pochopitelně dodrží základní podmínky takového chovu. Nad Vaše síly to být rozhodně nemusí.
Pokud bych sehnala samce na pokrytí, je těžké starat se o samičku, když je březí? Ohrožuje ji to nějak více na životě?
Starat se o březí samičku samo o sobě těžké není. Potřebuje hodně žrát, žádné odměřování 3-5 cvrčků na den nebo podobné omezování. Prostě ji "futrovat", dokud má zájem Krmení samozřejmě saturovat mineráliemi a vitamíny, nejdůležitější je samozřejmě vápník, protože jeho spotřeba v organismu je při tvorbě vajec obrovská. Zapomenout se nesmí ani na možnost pohodlného napojení. Pokud Vám samička není zvyklá pít z misky, pak je třeba zvýšit rosení nebo jí nabízet vodu z pipety (kapátka apod.)
Druhá věc ovšem je, když se během březosti vyskytnou komplikace. Chameleoní samice často trpí retencí (zadržením) snůšky, příčiny mohou být různé - doporučuji nastudovat z literatury, případně si o tom najít informace ve vláknech tady na poradně. Ke komplikacím dojít samozřejmě nemusí. Čím lepší podmínky, tím větší šance, že se problémům vyhnete, ačkoli vyloučit je nemůžeme. I v přírodě samičky někdy hynou na zadrženou snůšku, není to vzácnost.
Když se vylíhnou vajíčka, vím, že se musí dát do inkubátoru a navodit příslušné podmínky.
O tom se dočtete mnoho a mnoho zde na poradně. Hledejte, srovnávejte zkušenosti. Většina chovatelů Vám asi řekne, že jemeňáky odinkubujete i bez techniky, prostě v plastové krabičce s vlhkým substrátem někde na skříni.
Po vylíhnutí....mouhou být "miminka" společně s maminkou v jednou teráriu, nebo potřebují vlastní terárko? Předpokládám, že je dosti těžké starat se o malé chamíky.
Malí chamíci potřebují nutně vlastní odchovnu. V prvních měsících je tu můžete vychovávat ve skupinkách, je to dokonce užitečné např. z hlediska vzájemné stimulace při příjmu potravy. S rodiči nenechávat! Chameleoni své mladé často požírají jako kořist vhodné velikosti. Výchova mláďat je obtížná v tom, že musí být permanentní, každodenní, je třeba mít vhodnou malou potravu (octomilky, chvostoskoky, mikrocvrčky...), prostě se s tou drobotinou piplat
Pokud tomu všemu hodláte věnovat svůj čas, energii a peníze, pak budu držet palce, ať Vám odchov vyjde Rozhodně si sežeňte co nejvíc informací, o jemeňácích to nebude problém.
Mockrát děkuji za tak obsáhlou odpověď :). Hondě mi to řeklo a tak o tom ještě popřemýšlím a uvidí se. Určitě se ještě porozhlédnu tady po poradně. Děkuji :)