Dle mého názoru je bod 1 správně
- totiž vlastně všecky "bílý" LEDka běžně k sehnání jsou vlastně modrý LED se žlutým fosforem tak, aby to pro lidskej zrak vypadalo bíle. Denní plaz to ale nikdy jako bílou neuvidí, protože jejich barevné vidění je uplně někde jinde než to naše - jak řikáš. Navíc LED spektrum končí na 400nm a níž už nejde - myslím tím běžný LED, ne UVečkový, to by pak bylo tak za 30tisíc světlo do terárka (jsem plácnul první částku co mi napadla). Denní plazi bez UVA nevidí nic tak, jak by měli.
Musely by se tam přimíchat především UVA diody, jinak deňáci nikdy neuvidí barvy tak, jak by měli, přidat IR LED proč ne, ale bylo by především potřeba docílit nějakýho homogenního světla, teda použít něco v čem se tyhle věci smíchaj dohromady a pak to světlo co už poleze ke zvířeti bude dokonalej mix světla těch diod v celé ploše stejnej.Problemy cislo 1 a 2 jsou resitelny, stacilo by misto bilych led namichat svetlo ze tri barev, to vytvari precijen spojitejsi spektrum. Pridat par IR LED taky neni problem. UV LED jsou zatim dost draha sranda.
Dle mýho názoru je LED osvětlení v terárkách denních plazů momentálně dobrý jen a pouze pro člověka, kterej na to terko kouká - pro zvířata to nemá žádnej význam, naopak to může dělat i neplechu.
Hmm škoda, že s tim neumim (nebo je to lehký?), páč jsem fyziku děsně flákal, ale myslím si, že bez UVAčkovejch by to stejně moc nefungovalo a i kdyby jo, jak z toho poskládanýho dostat to homogenní světlo...jsem ochoten poskytnout 5W RGB LED s driverem
Ale jedna věc mě trochu zarazila:
Vždyť pokud 10W LED mění větší procento energie na světlo a míň jde do odpadu- tepla, tak z hlediska teplotního nikdy nemůže 10W led (nebo třeba zářivka, kompakt) hřát stejně jako 10W wolframová žárovka ne? Nebo mi zas něco uniká?A je z hlediska teplotni bilance skoro uplne jedno, jestli je v terku 10W zarovka, 10W usporka nebo 10W LED zarovka.