Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva trhá pod světlem hlavou

Ahoj, už nějakou dobu nám roční (a něco) želva moc nechce lézt na ostrůvek, i když tam předtím trávila hodně času. Původně jsem myslel, že proto, že je ostrůvek malý, ale po koupi většího to je stejné. Sem tam se o něj opře a dívá se na světlo a sem tam na něj i vyleze, ale pak hned začne jakoby klepat nebo trhat hlavou a hned zas skočí do vody. Nic se nezměnilo, žere furt stejně a je stejně aktivní, jen tohle. Netuší někdo, čím by to mohlo být? Žárovka tam je obyč. 40W, v tom taky žádná změna.

Tak se to trochu pohlo (želva od té doby na ostrůvek nechodila, a když už, zas trhala hlavou a skočila do vody). Želvák si dneska po několika skocích do vody celý ostrůvek kousek odsunul, takže půlka byla mimo světlo. Na tu půlku vylezl a byl úplně v pohodě. Pak si přelezl pod světlo a zas začal škubat. Tak jsem vyměnil žárovku za jinou a počkám, až se zase odhodlá nahoru. Snad bylo jen blbé světlo.

Našel jsem k tomu i nějaké zahraniční dotazy Turtle Twitching, sick?

Tak světlo jsem vyměnil, dal jsem tam 60W na zkoušku. Nahoru se mu zase moc nechtělo, tak jsem ho tam dal, chvíli se držel, ale začal zase škubat, i když ne moc. Ještě jsem pro jistotu vyměnil 60 za 40 W, bo od toho byl nečekaně jen kousek, ale trhal znovu, když tam vylez. Tak jsem zkusil žárovku vypnout a nechal jsem svítit jen UVB (Repti Glo 5.0 26 W). Začal škubat i pod tím, i když z toho žádné teplo nejde; to ale ještě sálalo vedle od vypnuté žárovky. Čili co mu může vadit:
- světlo
- teplo

Každopádně když připlave blízko žárovce, čumí na ni a z vody mu trčí jen hlava a krk, tak se to neděje. Jen když vyleze nahoru.
Fakt nikoho nenapadá, čím by to mohlo být?

Tak zatím cukání neustupuje, ale přijde mi, že přichází po čím dál delší době, když je želva na ostrůvku.
Ani moc prášků neměl, zatím asi čtyři. Je to asi na dobré cestě, ale zaráží mě, že by ta potřeba po B1 byla tak velká, že tolik prášků (vzhledem k velikosti zvířete) nestačí.