Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lepidodactylus lugubris-rada

Dobrý den,
chtěl bych od vás radu.
Kupoval jsem si v Brně na burze dvě samičky gekona lepidodactylus lugubris.
První jsem je měl v přepravce a na dně měli lignocel, nebyl sebe menší problém.
Poté jsem je přestěhoval do terária o velikosti 30x30x40 a na dně mají rašelinu kupovanou speciálně pro teraristiku.
Ale jako pozadí jsem jim dal korek zlisovaný s gumou.
Používá se pod podlahy a ptal jsem se výrobce, jestli to nějak není škodlivé, řekl mi že ne.
Vybavení je dvě bambusové tyčky a umělá rostlina, která se rozléhá po teráriu takže mají ůkrytů hodně.
Asi po měsíci jsem prohledával terárium jestli jsou gekoni v pořádku a na ruku my skočila jedna samička.
Jsou to mláďata.
Poté začala kroutit ocáskem a chytla křeč.Ihned jsem ji položil na rašelinu, zavřel terárium a odešel jsem.
Po chvíli se vzpamatovala a normálNě utíkala do rostliny.
Asi za 4 dny umřela.
zůstala mi jedna, a tak jsem se díval do terária jestli je živá.
Vše ok, ale zase mi skočila na ruku a ten stejný případ!!! :( Dnes jsem si kupoval další gekony (3) a dal jsem je do přepravky.Gekon zatím žije ale občas ho vídím jak leží na substrátu na zádech a jenom dýchá.Momentálně je v přepravce s novými gekony a zatím ok.
Pak jsem s rodiči došeli na to, že korková stěna zapáchá po gumě.
A tak jsem si říkal, jestli se tím teplem neuvolňuje nějaká škodlivá látka ze stěny.
Tak jsem ji sloupal a objednám samotný přírodní korek.
V teráriu je 15W obyč. žárovka.
Teplota se pohybuje v úrovni žárovky asi 28 stupňů.
Už jste měli někdo podobný problém??
Prosím poraďte co nejdříve!
Jakub

s tím korkem nevím, co to tam máš, každopádně korek pod podlahy bych do tera nepoužívala. Dáváš jim nějaké doplňky vápníku? To, cos popisoval ale taky mohou být křeče z deficitu vápníku, lugubrisky jsou na to dost citlivé. Jaká teplota je v té ubikaci krom těch 28°C kolem žárovky?

Níže v teráriu je asi kolem 26 až 23 stupňů.
Jak kdy, s tím vytamínem můžeš mít pravdu protože jsem jim žádný ještě nepodával.
Už jsem jim dával banánovou kašičku a s oblibou ji lízali, tak mě napadlo že jim do toho můžu přimívhat třeba roboran nebo drcenou sépivou kost?? :)

protože jsem jim žádný ještě nepodával

Hm, tak to jsme asi doma...když nedáváš mláďatům přez měsíc minerály, tak se pak nemůžeš divit, že jdou do háje. Obalovat cvrčky (každé 2 krmení) ve směsi Roboran H (dá se použít i pro exotické ptactvo nebo drůbež) + Plastin, sépiovka je taky použitelná. Kašičku jim klidně dávej, ale na ty minerály nekašli, nebo ti popadá i ten zbytek.

JJ určitě máš pravdu, kvůli tomu jsou i slabší a hned se dostanou do stresu.
Moc ti děkuji za radu, nikdo mi neříkal, že se jim mají podávat vitamíny, a ani jsem se toho nikde nedočetl.
Doma mám vitamín nekton MSA-vitamín D3, roboran mi už došel, můžu použít i tenthle vitamín???.
Obaluji v něm i cvrčky pro gekony turecké a gekončíky noční.

nikdo mi neříkal, že se jim mají podávat vitamíny, a ani jsem se toho nikde nedočetl

jéžiš chlape, to snad dá rozum :-? Když musíš saturovat minerálama ostatním gekonům, tak pro lugubrisky to platí samože taky. Ten Nekton klidně dát můžeš, na cvrčcích stejně jako těm ostatním gekonům.

No nevím, řekl bych, že 28 je skoro dost. Teplota v které je chovám je cca 22-26 st v teráriu, noční pokles na 20st. Krmim cvrčkama a dbám na to, aby měli pořád mističku s dětskou přesnídávkou, kterou doplňuji.
Asi také stojí za zmínku, že by se mělo terárko večer porosit. Mladí lugubrisové se častěji svlékají, a pokud není dostatečná vlhkost vzduchu, taktéž hynou neschopni se dostat ze staré kůže. Jako vybavení mám rašelinu ze zahradnictví, pozadí z lakovaného polystyrenu, úkryty z korkové a nesmolné borové kůry. V terárku mám živé květiny (pothos, ficus pumila). Vše šlape jak hodinky, kupa vajíček nalepená na pozadí, a jediný gekoni co hynou, jsou v tlamičkách ještěrkožravých hadů :-D.

No nevím, řekl bych, že 28 je skoro dost

Jj, proto jsem se ptala, jaká tam je teplota...ale rozmezí těch 23-28°C je ok. Já je chovám (na zkrm) prakticky stejně jako Ty, akorát místo živých mam umělé kytky a bambusy jako úkryty. On lugubris je takovej dost blbuvzdornej gekon, ikdyž jak vidno ne uplně. Co se týče toho rosení, tak jsem předpokládala, že si o nich tazatel něco přečet...přecejen lugubris neni zvíře ze suchých oblastí.

jj, před tím jsem rosil obden a teď budu každý den.Ta jedna samička, než dostala ten šok tak už měla bílou kůži a to znamená, že se bude brzy svlékat, ale jak se jí stal ten šok, tak ještě teď má na prstech trochu kůže a nevím co s tím.Třeba kdybych to chtěl sám odstranit, tak by mohla dostat ten šok zas. :(
nejlepší bude asi když se tam udělá (v přepravce) vlhkost. Ale jak to zatím zařídit když tam není žádný zdroj tepla, jedině, že bych je dal přes noc poblíž radiátoru.
Dnes jsem jim udělal kašičku, která je z jablka, medu a nektonu, toho jsem tam dal trochu, aby se nepředávkovali nebo něco.Banán jsem doma nenašel. :D :)

ten "šok" je způsobenej právě deficitem vápníku. Při nízké hladině Ca v krvi zvíře reaguje na podněty těmahle křečema, Ca se totiž mj. podílí na přenosu nervových vzruchů.. Je to první stádium, který může nebo nemusí přijít a potom většinou následuje křivice, kdy se organismus brání nízké hladině Ca v krvi jeho vyplavením z kostí a ty se pak zdeformujou (zkroutěj se prsty směrem nahoru, takže zvíře nemůže šplhat, "propadnou" se záda, zkřiví se spodní čelist apod).

Takže dej té holce do tlamky malilinkou kapičku AD3 kombinalu a zasaturuj ji vápníkem. buď přímo do tlamky, nebo pokud se ti to nepovede do tlamky, tak jí to mázni na čumák, aby si to musela slíznout. Další den totéž. Potom by ty křeče měly ustoupit. Každopádně ty prstíky jí to bude chtít dosvlékat, ona se toho sama asi nezbaví. takže opatrně navlhčit a ještě opatrněji sundat pinzetou co to půjde, udělat to do té míry, aby aspoň mohla šplhat. Jinak já osobně bych ji asi něčemu zkrmila, protože ono u těchhle problémů často zůstaně nevratné postižení třeba na pánvi, které u takhle malého zvířete ani nemusí být moc vidět, ale projeví se při první snůšce neschopností normálně naklást vejce. takže zvíře pak stejně exne na zadrženou snůšku.

jjj už tomu rozumím, opravdu díky za rady.
samička zatím žije a myslím že si včera dala kašičky, protože se kolem ní zdržovala, ale není to jisté.
o tom AD3 jsem ještě nikdy neslyšel kde se to dá koupit, nevíš jestly to taky nabízejí ve zvěrimexu?
A myslíš teda, že to má ještě cenu? Já nechci aby se po celý svůj život trápila.
No víš jak říkáš s tím zkrmením tak já mám doma jako nejvetší plazy gekončíky noční, a ty mám nejradši a nechci aby jedli nějaké další gekony.
Nemám rád když vidím třeba na youtube jak davají plaza plazovy jako potravu. ]:(:-(

AD3 ve zverexu mít nebudou. Ale mívají to v některých lékárnách, kde mají i léčiva pro zvířata. Většinou to jsou lékárny, kde taky míchají mastě a tak. Navíc tam koupíš i třeba vápníkové tablety. Já nevim jak moc to zvíře je poškozené, někdy se to obejde bez větších následků a to zvíře normálně začne fungovat, jindy tam zůstanou nějaké změny na páteři a pánvi a ono to zvíře s tim sice bude žít (na to, jestli ho bolej záda si ztěžovat nebude), ale pak je u samic většinou problém se snůškou. Což se dá vyřešit tak, že z holky bude jepťule, ale ne u partenogenetických lugubrisek, protože ty když dospějou, tak samozřejmě začnou klást. No uvidíš časem, no..

Nemám rád když vidím třeba na youtube jak davají plaza plazovy jako potravu

Ono u některých druhů neni jiná možnost, protože to jsou třeba potravní specialisti, nebo někdy je to prosté zkrmení defektního zvířete. Tak aspon jeho tělíčko nepřijde nazmar, je to lepší než ho utratit a hodit do popelnice, ne? ;-) Jinak eublíci by si lugubrisku určitě dali, v přírodě menší ještěry žerou taky. Měli by trochu zpestření jídelníčku :-)

No tak došlo k závěru že nejlepší asi bude když se utratí, protože už je na tom opravdu špatně.
ocásek se jakoby sám zkrátil, už jsem se pokusil sundat ty kůži s prstíků ale nejdeto a kdysž více zatlačím tak jí to můžu zlomit. Neznáte ještě nějaký jiný způsob útraty? Už i jak lozí, to naznačuje že už má něco s páteří.Já ji prostě gekončíkům dát nechci.

Mám doma pár. Jsou dospělí, ale ještě mi nenakladla samička vejce, a vůbec nevím proč.
jednou už mi jedno nakladla, ale nebylo oplodněné a bylo vyschlé.
Tera je velké 60x30x30 a jako substrát mám písek.
Vybavení jsou bambusové tyče a umělé rostliny, a ještě tam mají nějaký kořen. krmím je cvrčkama obalovanýma v nektonu.Jako žárovka je obyč. 15W.
Už jsem jim zkoušel jen pro zajímavost dát kašičku, ale asi o ni nejevyli zájem.
zadní stěna tam je.
myslíš že může být problém v samečkovy???
Nějak se mi to nezdá.

Nápodobně. Navíc já mám doma jak lugubrisku tak i Gekončíky Noční a jeden z mých samečků má křivici v levé přední nožce už od narození a nikdy bych ho nedala pryč. I přes svůj handicap je to moc šikovný lovec, který si uloví co chce. 😁☺️ Vápník mu dodáváme samosebou pořád kdyby se to náhodou chtělo zhoršit. Ale daří se mu skvěle. 😏👌 A když se nyní přesunu k naší lugubrisce, taky se jí krásně daří a zatím nebyly žádné problémy. Máme ji od dvou měsíců. Je to velká bojovnice a šikulka. Já osobně bych prostě nedokázala ji dát sežrat nějakému jinému Gekonovi. Zdá se mi to trošičku jako kanibalismus. 😂 Ale tím nechci nikoho samozřejmě přesvědčovat aby dělal něco jiného než-li chce. 🙂👍 Přeji všem hezký den. 👋🦎🦎🦎❤️

Je to sice stré ale využiju ho ať nezakládám nové kvůli jedné otázky. Mlíďata lugubrisů sežerou asi jen octomilky nebo mikrocvrky že? Uvažoval jsem, že bych si je pořídil ale mám možnost krmit jen nejmenšími nymfami dubií a snad se mi rozjedou i tartary. Cvrčky dělat nechci, ptozo mám šváby. Moje otázka teda zní: Mají narození prcci šanci sežrat nejmenší nymfu dubie nebo i ta je dost veliká? Pokud ne tak je to jasné, lugubrisové doma nebudou :-D:-(:-D

pokud nemáš možnost si shánět mikra cvrčků, než mláďata odrostou, tak rači lugubrisky nechovej..ony ani dospělé ze švábů odvázané nejsou. Resp. z těch několika stovek lugubrisek, co jsem měla mi dubie, tartary ani cinerei nežrala ani 1- pár x slovily hodně malého samce Panchlory, ti aspoň lezou po větvích, ale to bylo ze švábů tak všechno. Pro tyhle gekony ani nejsou švábi přirozená potrava, v přírodě loví hlavně různé komáry a můrky.

ať nezakládám nové téma...

Prosím o radu, před šesti dny se mi vylíhlo první mládě lepidky (první pro mě i pro samičku), tak jsem ho vylovila do boxu cca 17x17x17 cm s pár větvemi, teplota se mohla pohybovat zhruba 26 - 30 °C, za dva dny jsem začla sypat octomilky obalené v roboranu, rosím denně nebo ob den...nicméně mi přišlo, že mládě nežere (ale nevím jistě, octomilky jsem nepočítala) a včera mu začaly nějaké záchvaty, kdy se dostane jakoby do křeče a lehne na záda a vypadá jak mrtvé..pak se zase na nějakou dobu vzpamatuje, ale zhoršuje se to, už je takové malátné. Dala jsem ho do malé plastové krabičky, snažila jsem mu z pinzety nabídnout octomilku, dala jsem mu přesnídávku...ale nedělám si moc naděje u takhle malého tvorečka. Ale zajímá mě, co jsem udělala blbě. Mám v tera u dospělých samic ještě pár vajíček a nerada bych, aby se to opakovalo...

Mohlo být prostě špatné? Druhé vajíčko ze snůšky se ještě nevylíhlo, je to normální? Nebo bylo v moc velkém boxu a octomilky si tam nedokázalo ulovit? Moc vysoká teplota? Všude se dočítám a příčině takovýhle problémů nedostatek vápníku...je to možné i v tomto případě? Jak jsem tomu ale mohla zabránit, když se ještě ani nerozežralo?....:-(