Chov Bodlína páskovaného
Dobrý večer
Chová někdo z vás Bodlína Hemicentetes semispinosus?V létě jsem vyděl,že byli dovezeny nejaké importy,tak by mě zajímalo jesli je někdo štastným chovatelem.Jak si zvířata přivykla na chov v zajetí a jak žerou.
Děkuji za odpovědi.
Zdroj fotografie
Máme je. teď nedávno se pářili, takže třeba bude i odchov . JInak v minulosti je tu odchoval už např. Venca Hotmar. Co se týče nějakého uvyknutí atd, tak to jsou celkem pohodová zvířata. Pominu-li to, že je to striktní potravní specialista, požírající jenom žížaly (oni sice sežerou i třeba kuřecí maso nebo občas konzervu, ale nefungujou na tom), tak chov sám o sobě nijak složitý není. Aktivujou v noci, přez den chrněj. takže jim tam večer hodim hrst žížal a oni se na ni nadšeně vrhnou Sežerou jich hodně, každý zvíře denně sežere 6-8 velkých rousnic, takže pokud je člověk kupuje, tak to docela udělá průvan ve šrajtofli . Zvířata jsme teda museli hned po koupi odčervit, protože byla strašně začervená (to byli všichni bodlíni), ale Caniqantelem to docela šlo. Je s nima trochu složitější manipulace, nedají se vzít do ruky, protože bodlinama propíchnou i silnou svářečskou rukavici, resp. ji připíchnou k ruce . Ty jejich bodliny maj zpětné háčky, takže nejdou vyndat. Co se týče terárka, tak je máme v 100x50x50. na dně větší vrstva hrabanky, rašeliny a písku, dělají si nory. Maj tam větší mísu jenom s hrabankou, tam jim házim ty žížaly, aby se žížaly měly kam zavrtat, ale většinou to stejně nestihnou . Úryty z kořenů a kůry, miska na vodu, pláty korkový kůry na šplhání, lokální zdroj tepla. Potřebujou dost teplo (26-28°C nebo lokální zdroj) a večer je dobrý je mírně narosit. Jinak nějaký další speciální nároky nemaj. Jsou to docela sympatický a zajímavý zvířátka
Děkuji za vyčerpávající odpověd.
Myslel jsem si,že naopak nemají tolik bodlim,jako ježci.Podle fotek vypadají spíš na malé káčátka a on opak je pravdou.
Takže jestli jsem to dobře pochopil,žerou jen žížaly.Nic jiného jim nemá cenu dávat.To je docela blbý,myslel jsem,že se dají kmit jako ježci.
Se vším ostatním by nebyl problém,ale ty žížaly jsou pro mě celkem problém.Škoda.
Upřimě musím říct,že jsou tak hnusný,až jsou roztomilý.
No oni by se možná daly chovat i žížaly. Ten kořen co prodával žížaly, nabízí i literaturu o chovu žížal ...
Kdo je úchylnej natolik, že si pořídil bodlína, tak už zkousne i chov žížal
Link produkty-1
žížaly se samo chovat daj, pokud si máš kam dát pár kompostérů, tak není problém. V létě na zahradu, ale v zimě? Oni žerou jen rousnice, dendrobaeny atd nežerou.
Přesně jak píšete.Žílaly není problém chovat,ale.....
Kolik by se muselo udělat chovných nádob aby to uživilo pár takových bodlínu.Když sežerou 20 žížal za den.Kde je chovat v zimě,když už není místo na další terária,natož na žížaly a jestli je cena žížal tak vysoká.Jestli jsem to dobře spočítal,tak by to vycházelo na 2 200kč/měsíčně.
http://www.zizaly.com/products/lumbricus-terrestri s/
To ze nechteji kureci maso nebo podobny veci bych celkem pochopila. Co ale udela tenhle bodlin, kdyz misto zizaly potka slimaka nebo rozlouskleho sneka? Predpokladam, ze v prirode se slimaci a zizaly vyskytujou na stejnych mistech, tak by mu nemusely byt cizi...? Zkouseli jste? Nebo jim dela problem ten slimaci sliz? Taky mne tyhle zviratka drazdi...ostatne - bavili jsme se o nich nedavno...
Chovat dazdovky nieje zas az taky problem. ROvnako ako ich v lete po burke nachytat v noci aj par litrov z baterkou.
Inak ten Bodlin vyzera strasne Az tak strasne, ze je pekny
A najlepsia, je tato fotka
http://www.arkive.org/lowland-streaked-tenrec/hemi centetes-semispinosus/image-G15136.html
to sice jo, ale záleží na tom, kde bydlíš. třeba na Jizerkách, tam bylo žížal..stačilo hodit na trávník kus starýho koberce a druhý den se jich tam nechala nasbírat zavařovačka. tady co bydlíme teďka bylo letos po většinu roku sucho, navíc tu je málo žížal (písčitá půda) a nenachatáš jich dost ani pro ještěry. A oni jich sežerou denně (!!- ne jako had, kterýho nakrmíš 1-2x týdně ) fakt dost, jak jsem psala- 1zvíře 6-8 dost velkých rousnic. Mam 4 zvířata- 1,1 těchhle semispinozů a 1,1 nigricepsů, ti jsou také čistě červožraví. A ta spotřeba žížal je dost citelná. JInak co se týče bodlin, taktenhle druh nemá tolik bodlin jako ježci nebo třeba jiné druhy bodlínů (S.setosus, E.telfairi), ale zato je maj s háčkama a zapichovací . To číro zvedaj jen když jsou nakrklí, to pak s nim skáčou nahoru a dólu a když nad ně dáš ruku, tak si poskočej a píchnou ti do ní ty bodliny
Co se týče chovu, tak další druhy bodlínů nejsou specializovaní, dají se krmit víceméně jako ti ježci
Oni se žížaly dají chytat,ale jen polovinu roku.Druhou polovinu bych musel kupovat.Případně si chovat sám,jenže to bych musel celoročne,aby se udělala dostatečná zásoba na zimu.Nikdy jsem žížaly nechoval,ale řekl bych že to bude dost práce.A na to mi už opravdu nezbívá čas.Ani na to chytání ponocích a že jsem se jich nachytal,když jsem místo teraristiky jezdil po rybych.Jenže časy se mění.
Co se týče bodlínů nespecializovaných na žížaly,tak ty nejsou tak ošklivý jako tenhle. Ty bych asi nemusel.
Takhle. oni právě (na rozdíl od šneků a slimáků které nežerou vůbec, jsou to fakt specialisti na červy) žerou i to kuřecí maso, dokonce i kočičí konzervu. Ale jako by to nežrali, jdou dolů a celkem brzo na takovýmhle krmení chcípaj. já to samozřejmě nezkoušela nechat zajít až do takovýho extrému, ale pár dní když nebyly žížaly, tak jsem jim to dávala a žrali to, ale extra po tom nekvetli. Když jsem to konzultovala s p.Hottmarem, tak ten mi to potvrdil, ale taky potvrdil, že když přestal krmit žížalama a přešel na náhradní krmení, tak mu brzo začali chcípat.
Tak podle mého nemá cenu zkoušet něco,co už je vymyšlené a odskoušené.Takže je jasný,že asi vedou žížaly.
Vypadají úplně stejně, jak když ráno vylezu z postele, nedávno jsme je viděla na burze v ládví, hezká zvířátka
až na to, že oni můžou píchat od rána do večera
Mno i v tom jsou jistě lepší
čekal jsem kdo se chytne Boom
obráceně, od večera do rána A nutno přiznat, že to taky dělají
Aurfier, ty "smiraku".
nezáviď a vrať se do kláštěra Člověk je ani nemusí šmírovat, dělaj u toho dost bordel
Takže by s reprodukcí neměl být problém.Povedl se už někomu z vás odchov a nebo ,slyšeli jste od někoho o odchovech.Ikdyž to vypadá,že je chová jen paní Aurifer.
Tak tady u nás je odchoval p.Hottmar a pak snad i ještě zoo Plzeň, kam dal zbytek zvířat. tu a tam je odchovává někdo v Německu. já je mam krátce, od konce jara a byla to odrostlá mláďata, takže teď zřejmě dospěli a začali se pářit. JInak od telfajráků a setozusů mívám odchovy pravidelně, měla jsem mladé i od ecaudatusů. Odchovat je není zas takový problém, pokud je člověk má, tak si myslím že je i rozmnoží.
Zatím teda vařím jen z vody,protože nemám žádné informace o chovu.Na první dojem působí velice zajímavě.Druhy Echinops telfairi a Setifer setosus vypadají jako ježci a chov bude tedy podobný.Druh Tenrec ecaudatus už vypadá pro mě velmi zajímavě.Chová se stejně jako předešlé druhy?
Naproti tomu druhy Hemicentetes nigriceps a Hemicentetes semispinosus,jsou velmi luxusní,ale jspo to výluční žížaložrouti.
Ještě se zeptám:Dají se chovat na hoblinách s nějakým úkrytem a kořenem v plastovém boxu?
Nebo je potřeba terárium a rašelina jako podklad.Vzhledem k vyšším teplotám by to bylo asi nejvhodnější.
"ježkovití" bodlíni se dají chovat normálně na hoblinách. Krom těch Hemicentetesů, těm je líp na hrabance. Co se týče těch plastboxů, tak ze začátku v karanténě jsem je tak měla, ale neřekla bych, že by jim to extra vyhovovalo. Krom těch telfajráků, ty občas někdo chová i v téčkách. Co se týče těch ecaudatusů, tak ti už jsou dost nároční na prostor, jsou to dost velká zvířata, hlavně dospělí samci.
článek o chovu mám na webu. Sice je ještě dost stručný, ale základ pro chov tam je
Článek je výborný.Děkuji
Mám ještě jeden dotaz:Wikipedie uvádí,že Bodlíni obvykle mívají jen jediný vrh do roka, jsou ale pozoruhodní množstvím mláďat v jednom vrhu - průměrně jich bývá 12 až 16, ale byl zaznamenán i vrh s 32 mláďaty (!).To je šílený číslo.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bodl%C3%ADn_bezocas%C 3%BD
Ty Hemicentetesi maj míň mláďat, ale roděj i více x do roka, navíc jsou na 3 měsících pohlavně dospělí. Telfajráci a setozusi mají 6-8 mladých, málokdy víc. U těch Tenreků se to sice uvádí, ale já od nich nikdy neměla víc jak 12. Ani v přírodě jsme nikdy neviděli, že by jich měli víc, spíš vždycky tak 8-10. Ona je samice vodí jak bachyně podsvinčata . Takže teoreticky takový počet asi možný je, ale prakticky to asi bude dost vyjímečný
crocodylus - kdybys mě viděl šít, pochopíš
U nás dostávají i cvrčky, myšata atd. ale fakt je, že mimo to dostávají žížaly každý den. Na to jak jsou malí jsou velice žraví. Substát mají obdobný jako u Aurifer stejně tak, jako misku se substrátem pro žížaly, kořeny atd. Mimo to mají i boudičky a zvláštní je, že určití jedinci mají v oblibě určitý úkryt. Pokud je vyplašíme, běží se schovat do toho nejbližšího, ale po chvilce vylézají a vyhledávají ten "svůj, správný" úkryt.
Mě Hemicentetesové cvrčky ani myšata nechtěj, ikdyž p.Hottmar říkal, že mu brali i zofy. Co se týče těch úkrytů, tak mají své oblíbené, to je fakt. Ale moje zvířata už víceméně zkrotla, takže neutíkaj, spíš to berou tak, že když přijdu k terárku, tak "budou žížaly" a přijdou si na ně počkat Ostatní druhy bodlínů sežerou všechno.
No ti naši taky, pokud jde o žrádlo, jde plachost více-méně stranou. Pokud je třeba mít přehled o tom, kolik který žere není problém je oddělit do kyblíku a krmit tam, žerou i tak v pohodě. Co já vím tak fobasy moc nebrali, ale ty cvrčky mají rádi, jsou to popelnice. Každopádně já se o ně nestarám, jen se u nich občas nachomýtnu ))
Můžu se zeptat,kde to je ,,U nás,,?