Hierophis viridiflavus - "odřená" kloaka
Zdravím,
dnes ráno jsem si při běžné kontrole všiml, že samice H. viridiflavus má jakoby odřenou kloaku (přesněji anale). Má ji jakoby rozedřenou tak, že je "rozčepýřená" do malých proužků. Pokusil jsem se to vyfotit, ale byl jsem na to sám a samice mi svou povahou zrovna moc nepomáhala . Nevíte někdo o čeho by to mohlo být? Substrát je jako u ostatních mých hadů - písek s rašelinou, na povrchu mulčovací kůra a štěrk. Substrát držím suchý.
Předem díky.
nezůstala jí tam šupina z nesvleku?
Svlékala se nedávno a svlečka byla v pořádku, takže by to nemělo být nesvlekem, ale jakmile se večer vrátím ze školy, tak se na to podívám pořádně a snad to i lépe vyfotím. Každopádně se chci zeptat, zda se můžu pokusit to odstranit navlhčeným ubrouskem (pokud by se přece jen jednalo o nesvlek)? Tedy zda by to vlhkost ještě nezhoršila...
Pořádně to večer prohlédněte...navlhčeným čistým ubrouskem se nedá nic zkazit. Já ale takhle jednotlivé šupiny odstraňuju kapičkou oleje (dětskej, olivovej)
Dobrá, dám vědět, jak to dopadlo...A děkuju moc...
Takže jsem se na to díval a nezdá se mi, že by to bylo nesvlekem. Snažil jsem se to vyfotit líp, ale protože odešel foťák, tak jsem to musel vyfotit mobilem. Nelíbí se mi ta barva a to, že je jedna menší skvrnka i pod kloakou. každopádně jsem to zkusil tím hadříkem, bez výsledku. Ty první dvě fotky jsou před, ta poslední po proceduře...
Jednou jsem měl něco podobnýho u helenek.Kápli obě na přemnožení bakterií ve střevech.Bylo to vynou nízkých teplot v zimě.
Vypada to jako nějaká mykóza, ale nehraje mi k tomu to sucho vterárku
mykózy jsou svinstvo. není to zdaleka jenom o vlhkých podmínkách, napadaj i pouštní zvířata v uplným suchu.
No do pr...
Nízké teploty nemá. Takže vet.
EDIT: Luma: právě. mě už taky napadly záněty atd, ale má tam sucho.
Jj, takhle blíž to už vypadá na nějakou bakteriální nebo mykotickou infekci. takže bych ji dala do karantéňáku na ubrousky a u veta nechat odebrat vzorek, kultivaci, test rezistence a na základě výsledků to pak řešit.
A nemám jí to máznout Framykoinem?
Teď před tím odběrem a kultivací určitě ne...je potřeba vědět, s čim máte tu čest a když to začnete na blind něčím léčit, tak to akorát zkreslí výsledky.
Dobrá. Přestěhuji ji mimo, na ubrousky a zítra na veterinu. Díky moc.
Tak hadice je na novinách, úkryt, miska a břidlice pod žárovkou. Box jsem dal do koupelny k takovému tomu topení ve tvaru "žebříku" pro jistotu.
Jí budeš sušit jako ručník.Taky se mi něco podobnýho stalo u linheimerky a nakonec z toho nic nebylo.Jen se svlíkla a pohoda.Ani jsem s ní nikam nešel.
Ty se moc nesměj, to ty jsi mě rozhodil s těma teplotama, proto jsem ji tam dal...
Dnes u jsem byl u veta, byl proveden stěr na kultivaci a do té doby jsme dostali Framykoin. Hadice je v boxu na novinách, teploty pod zdrojem až 32, jinak kolem 26.
Jelikož nežere sama, tak bych ji chtěl koncem týdne nakrmit uměle.
Výsledky: přemnožené E. coli s rezistencí vůči ATB ve Framykoinu (jak to ty mrchy věděly ) a ojidinělé kvasinky. Takže vet doporučil nasadit gentamycin nebo tetcyklin ve formě masti. Otázkou je, zda jsou ty kvasinky přirozenou součástí mikroflóry? Zda tedy proti nim nasadit nějaké antimykotikum, pokud ano, tak mi byl doporučen Devilan (používá se i proti plísním na vejcích)...
Proto jsem doporučovala ten test rezistence, než se to začne "něčim léčit" Co se týče těch kvasinek to nevim, do jaké míry tam jsou patogenní nebo naopak přirozená součást mikroflŕy. To by chtělo někoho povolanějšího. Ale tim Devilanem se nedá nic moc zkazit, na rozdíl od vysloveně antimykotik je opravdu hodně šetrnej, navíc podporuje regeneraci kůže. Ještě jsem se u něj nesetkala s žádnýma vedlejšíma účinkama, maximálně aplikace neměla žádný efekt.
co se týče krmení, tak pokud je had v dobré kondici a zatim nějak nehubne, tak bych ho nechala v klidu a necpala ho. Páč defekace bude namáhat kloaku, ale hlavně stres způsobený násilným cpaním léčbě nijak neprospěje. To zvíře už samo žralo, co ho máte?
Jasné, léčba Framyakoinem byla až po stěru.
No měla bez problémů brát "lední medvědy", nevzala si je ani jednou, i když jsem zkoušel nastřihnuté, mrtvé, živé, krabičku nebo provokaci do čumáku. Jediné, co si vzala sama byl H. frenatus. Dovezl jsem ji 18.9. a od té doby jen ten gekon. Vzhledem k tomu, že teď gekoni nebyli a zdálo se mi, že docela pohubla, tak jsem ji nacpal. Spolupracovala a poslední hole dožvýkala sama.
eublíky by sama nebrala? ono pokud ten had žere nějakou kořist sám, tak je lepší mu vyhovět...
Tady ve Zlíně a okolí není žádný pravidelný zdroj Eublepharů, když už je někdo má, tak jsou to barvičky za strašné sumy.
Já jsem si právě říkal, že třeba holata nechce kvůli změně prostředí a pokud je někdy brala sama, tak by se zase chytla. A to, že je žrala bych jí i věřil, když jsem ji viděl při tom cpaní...ale pokud by se nějaký Eublepharis ze rozumnou cenu objevil, tak bych ho klidně vzal.
Ale i u nich se někdy líhnou pokroucený kriplíci, stačí se poptat.
Ale na kryplíky jsem se už ptal, myslel jsem klasické (barevně) eublepháry...
Takže jsme dostali roztok Gentamicinu (omlouvám se za hrubku v názvu v ostatních příspěvcích) a natíráme postižené místo pomocí "špilky" do uší.
Info navíc: ty ojedinělé kvasinky nebyly rezistentní proti žádnému použitému antimykotiku, které vyzkoušeli...
ony jestliže ty kvasinky byly ojedinělé, tak bych jim asi nepřikládala význam a neřešila je...
jop, proto jsem to psal jako info navíc . Patogenní byly ty E. coli a ty jsou dle testů na Gentamicin citlivé, takže by to mělo být v pořádku. Jenom nechci nic ponechat náhodě a být připraven na všechno...
Takže kloaka se zlepšuje, ale objevil se nový problém. Po bocích kolem kloaky, které taky natíráme, protože nám přišlo, že nebyly úplně OK, má samice jakoby odbarvující se šupiny (z černé na stříbrnou)...Nejdřív jsem si myslel, že je to zaschnutý Framykoin, ale ta plocha se zvětšuje.
Foceno bohužel mobilem:
To vypadá, že ta mast poškozuje horní vrstvu šupin. Ale to by se mělo srovnat po dalším svleku.
Takže Gentamicin aplikovat nadále i na boky? Nebo jen striktně na kloaku a na tohle třeba zase ten Devilan? Nebo vůbec nic a nechat to do dalšího svleku bez zásahu?
Co tam krom těch odbarvených fleků má? Ono to je možná zbytečné mazat, myslím po těch stranách. Ten devilan asi jenom kdyby to mokvalo...
Měla je jakoby "pokrčené", líp to popsat neumím a bez foťáku (posr.ný) to nevyfotím. Dobrá, takže Gentamicin budu aplikovat jen na kloaku a boky nechám na pokoji.
Pokud má zanícenou kloaku, co střeva? Při zánětu střev by zanícení kloaky mohlo být pouze projevem nějaké akutní infekce střev.
Možná plácám nesmysly,ale přeléčil bych zvíře gentamicinem inj, nebo použil nějaká tetracyklinová atb, jak byla zmíněna citlivost např. doxycyklin peroral, to by bylo asi šetrnější řešení, popř. plus mazání kloaky nějakým atb.
Jop, to u veterináře taky padlo, resp. bylo řečeno, že je to možné. Je tam problém s přepočtem dávky na hmotnost hada...
Také mě napadlo, jestli to není projev nějaké infekce ve střevech. Ale čekala jsem, že to veterináře co to zvíře má na starost napadlo taky a zjistil, jestli ano, či ne...ono pokud to je jenom otázka kloaky, tak určitě je lepší to řešit lokálně než celkově, ten gentamicin je vůči organismu opravdu dost agresivní.
pokud ten had už odkládal trus, tak ten vypadal jak?
No veterinář je schopný, ale furt pejskař, tudíž nenapadlo.
Trus byl normální.
tak až příště zase odloží trus, tak ho pro jistotu dejte na rozbor. Ale pokud normálně tráví, neblije a odkládá trus bez nějakých abnormalit, tak bych se celkové infekce střev zas tolik neobávala. ono kolikrát je problém jenom ve střevech a na kloace není žádný problém, nebo naopak jenom na kloace a přitom střeva jsou ok...
Jasan, to už jsem si taky říkal. Dnes dostala Timona a slupla ho bez problémů (viz. výše ohledně přijmu potravy), takže budu hlídat vyprázdnění...
Dala toho malýho?
Jo, toho menšího. Ostatní jsem ubytoval v boxu a musím jim zítra koupit bodovku, bo jsem tam měl jen klasik žárovku...
pokud zbodne sama ještěra (ta neochota dobrovolně vzít hlodavce mě u tohohle druhu nijak nepřekvapuje), stráví ho bez problémů, trus bude v normě (přičemž rozbor ale určitě není na škodu), tak bych rozhodně žádná atb preventivně nepodávala, stačí to lokální....páč ono pokud to tělo samo funguje, tak ho naopak ty širokospektrá atb často uplně zbytečně rozhoděj.
Já bych taky normálně neočekával, že bude žrát hlodavce, ale byl jsem o tom ubezpečován a uvěřil jsem (moje blbost). Ale kupodivu ta druhá, kterou jsem si dovezl z Krku, bere holata naprosto bez problémů, i když je to letošní mimčo, které na lokalitě žralo výhradně siculy (dle obsahu žaludku, když mě po odchytu poblila )
Rozbor udělám. Jinak funguje, ale ještě počkám na ten trus...
tak ony se samozřejmě na holata naučej, ale dá se od nich čekat, že pokud je nějaký stres nebo jiná indispozice, tak než ne uplně přirozenou potravu si prostě rači dají toho plazíka . Jinak adulti hlodavce loví i v přírodě.
Jop, to je bez debat...