Předmět Autor Datum
Dřív (cca 15let zpátky) se celkem hojně chovala. Kdbych měl volit savce, tak dám asi přednost vakove…
Crocodylus 29.10.2011 14:29
Crocodylus
ono záleží na tom, co člověk od těch zvířat čeká...ty burunduci pokud jsou od mláděte, tak bývají ce…
Aurifer 29.10.2011 17:51
Aurifer
Díky za odpovědi:-) Nejde mi o přímý kontakt se zvířetem. Na to mám psa:-) Přijde mi jako zajímavé z…
Leamington 30.10.2011 14:33
Leamington
Co říkáš na dřevo jakožto stavební materiál použitý na stavbu voliéry? Nebude konstrukci burunduk de…
Aurifer 30.10.2011 14:41
Aurifer
Ještě mě napadlo, že si voliéru vyzdím z ytongu a pletivo s dvířky použiji jen zepředu:-)Co říkáš na…
Leamington 30.10.2011 18:51
Leamington
No, nevim jak burunduci- s těma nemám zkušenosti v kombinaci s itongem, ale většina hlodavců itong v…
Aurifer 30.10.2011 20:52
Aurifer
Asi se přikloním k chovu venku, nechám to asi už na jaro. Jako zimoviště vyrobím nějakou zateplenou…
Leamington 31.10.2011 17:20
Leamington
Takhle, ono nevím jak to tam u vás máte se zimou, ale zateplená bouda je dobrá pro zvířata, která zi…
Aurifer 31.10.2011 17:28
Aurifer
Takhle. No jo tak to mu tam budu muset zavěsit apoň nějaký malý žebřinový radiátor:-D Díky za radu:-…
Leamington 31.10.2011 20:41
Leamington
Tak samozřejmě dát zvíře spát někam dovnitř, kde nemrzne pokud ta možnost je by bylo uplně nejlepší…
Aurifer 31.10.2011 21:26
Aurifer
Díky moc za rady:-)
Leamington 04.11.2011 20:02
Leamington
Zdravim vite nekdo jak se burunduci zazimovavaji jak ho mam zazimovat dekuji
freky 17.12.2011 20:15
freky
je to zlate
moncan 30.03.2015 11:57
moncan
Jak je to s uhynem během hibernace když teplota neklesns pod 5°C. Je riziko umrtí velké nebo skoro a…
lipul 06.11.2011 14:37
lipul
Tak u správně zazimovaného zvířete v dobré kondici je riziko úhynu při zimování malé, ale určité riz…
Aurifer 06.11.2011 14:53
Aurifer
Nemáte nikdo zkušenosti z klece vyrobené z lamina ,jestli jí zničí?Díky za odpověd
POPI 29.01.2013 23:14
POPI
mám v tom trochu guláš :D jak to je teda s tím zimováním. při jaké teplotě by se měli zimovat. A mus…
agamkas 08.12.2013 21:18
agamkas
při teplotě nad bodem mrazu, okolo těch 2-5°C. Ono to s nimi není jako třeba s želvami nebo dalšíma…
Aurifer 08.12.2013 21:22
Aurifer
Ahoj pokud chováte Burunduky, nebo o chovu uvažujete přidejte se do skupiny. Diskuse, názory, zkuše…
Kruzitecko 10.03.2014 22:29
Kruzitecko
:-)8-)tato zvířátka jsou zvyklá žít v koloniích,divím se že si toto lidi neuvědomují a v podstatě je…
názor 23.11.2014 17:21
názor
Poslyš ty rozkošná kolonie- oni defacto všichni drobní hlodavci žijí v koloniích, to i třeba křečci.…
Aurifer 23.11.2014 19:28
Aurifer
Dobrý den, chovám burunduky páskované 20 let a když mě nějaký uhynul,tak pouze stářím.Čtu tady názo…
Burunduk-chov 01.04.2015 10:30
Burunduk-chov
Dobrý den, nemáte náhodou mladé? Sháním samečka a nemohu sehnat nikde... Kontakt je hjurvajs@seznam.…
hjurvajs 19.05.2015 13:53
hjurvajs
Dobrý den, moc Vás chci poprosit o radu. Na konci května jsem si přivezla ani ne 2 měsíční samičku b…
D.K. 28.08.2015 00:11
D.K.
Dobrý den, neprobíhá u Vás náhodou zrovna pravidelný měsíční hormonální výkyv? ;-) Nemyslím to tak,…
reply 28.08.2015 08:27
reply
Děkuji za tip, to je také dobré si uvědomit... ale toto její chování už trvá bohužel celý měsíc a ne…
D.K. 28.08.2015 11:44
D.K.
Omlouvám se tu předchozí zprávu jsem pozapomněla upravit, již jsem se snažila poradit jinde, hned zp…
D.K. 28.08.2015 11:46
D.K.
Dobry den,mam burundka pet dni a chtela jsem se zeptat jestli nedelam nekde chybu. Rano v sest byl v… poslední
MichaelaEli 06.12.2015 16:38
MichaelaEli

ono záleží na tom, co člověk od těch zvířat čeká...ty burunduci pokud jsou od mláděte, tak bývají celkem krotcí a je s nimi docela prča :-), navíc jsou denní a v porovnání s vakulema jsou čistotní a prakticky nesmrděj. Pokud má člověk 1 veverku jako kamaráda, tak na to jsou celkem supr (pokud teda člověk nečeká mazla ve smyslu laboratorního potkana). Pokud je chce odchovávat, tak tam už je to krapet horší, páč někdy se sice pár celoročně snese, ale jindy se prostě řeže a je potřeba je mít odděleně, tzn. 2 voliéry vedle sebe. Nevýhoda je, že docela dlouho zimujou, no...takže přez zimu samozřejmě si jich člověk neužije. Co se týče vakulí, tak zase záleží na tom, co od toho zvířete člověk čeká. Pokud si pořídí 1 burunduka, je to OK. Pokud si pořídí 1 vakuli, tak ji bude týrat, ikdyž se jí "bude hodně věnovat". A pokud si pořídí vakulí víc, tak sice budou spokojené, ale zase nebudou moc krotké. Ikdyž u nich ta krotkost je taková jiná, než u těch burunduků. Ten burunduk je vysloveně komunikativní, vakule je komunikativní většinou když má hlad.

Díky za odpovědi:-) Nejde mi o přímý kontakt se zvířetem. Na to mám psa:-) Přijde mi jako zajímavé zvíře na sledování. Chtěl jsem vědět jestli burunduk nějak výrazně nezapáchá, i pokud budu udržovat ubikaci v čistotě. Aurifer píšeš že v tom není problém, tak to jsem rád. Na netu jsem se dočetl, že by měl mít voliéru aspoň o základně metr + aspoň dva na výšku. Co říkáš na dřevo jakožto stavební materiál použitý na stavbu voliéry? Nebude konstrukci burunduk demolovat?

Co říkáš na dřevo jakožto stavební materiál použitý na stavbu voliéry? Nebude konstrukci burunduk demolovat?

samozřejme že bude, je to veverka :-) Ono voliéra se samozřejmě ze dřeva udělat dá, ale musíš si pohrát s tim, aby se zvíře k tomu dřevu nedostalo. Buď to zevnitř vyplechovat, nebo pletivo dát zevnitř tak, aby se k němu zvíře dostalo zubama v co nejmenší míře :-) Jinak teda on burunduk sice rád šplhá, ale je zemní, takže je lepší voliéra 2m dlouhá, metr vysoká a vyvětvená. V opačném gardu je to rozměr pro stromovou veverku :-)

Co se týče toho zápachu tak trochu cítit samozřejmě je, ale není to nic extrémního, třeba v porovnání s těma vakulema :-D

No, nevim jak burunduci- s těma nemám zkušenosti v kombinaci s itongem, ale většina hlodavců itong velice ráda a s nadšením ohlodává, třeba pro pískomily není žádnou překážkou. Ale burunduci taky hlodají rádi, takže bych se docela bála, že v lepším případě si zvíře udělá do zdi nekontrolovatelný úkryt, v horším někudy vezme čáru.

Co se týče celoročního chovu venku tak to jde, ale musíš mu poskytnout nějaký nepromrzající úkryt, kde upadne do zimního spánku a zimu si přirozeným způsobem prospí. Jinak teda on tenhle způsob chovu je pro to zvíře dokonce vhodnější, než chov celoročně doma.

Takhle, ono nevím jak to tam u vás máte se zimou, ale zateplená bouda je dobrá pro zvířata, která zimu nepřespávají a nepotřebují temperovaný prostor. Ale natvrdo hibernujícímu zvířeti nepomůže, páč takové zvíře si samo prakticky "netopí" a v jenom zateplené boudě při mrazech může zmrznout. Opravdu to chce zajistit, aby ta bouda nepromrzala, aby v ní vždycky bylo trochu nad nulou....já to řešila topnou podložkou s termostatem nastaveným na 2°C.

Takhle. No jo tak to mu tam budu muset zavěsit apoň nějaký malý žebřinový radiátor:-D Díky za radu:-) A co budku vyndat a dát ho i s ní někde do nějaké menší klece do sklepa, kde je v zimě teplota kolem 5 stupňů? Ale to bych ho asi z té hibernace mohl zase probrat což? Co by se v takovém případě stalo?

Tak samozřejmě dát zvíře spát někam dovnitř, kde nemrzne pokud ta možnost je by bylo uplně nejlepší :-) Ono když ho na zimu dáš někam takhle do chladna, tak on se uloží ke spánku (on se často uloží i v teple :-)). Pokud se vzbudí a necháš ho v klidu, tak zase usne, ale ono zimující zvíře neni moc snadný probudit, páč je jak mrtvý :-)

Tak u správně zazimovaného zvířete v dobré kondici je riziko úhynu při zimování malé, ale určité riziko je samozřejmě vždycky a u všeho, nejen u burunduků. Mě osobně se ale ještě nikdy nestalo, že by mi při zimování exl drobný savec. Co se týče toho poklesu, tak tam jde hlavně o to, aby to nepromrzalo. Ale zase naopak při teplotě vyšší jak nějakých 8-10°C zvířata většinou na tvrdo neusnou.

:-)8-)tato zvířátka jsou zvyklá žít v koloniích,divím se že si toto lidi neuvědomují a v podstatě je takhle trápí.jsou prostě rozkošní a člověk holt si prosadí svoji:-/ a to že v přírodě se dožívají 10ti let a v zajetí max7dmi to je taky jedno

Poslyš ty rozkošná kolonie- oni defacto všichni drobní hlodavci žijí v koloniích, to i třeba křečci. Jenže v rámci té kolonie na určité lokalitě má každé zvíře vlastní teritorium, odkud ostatní zvířata vypráská, pokud se nejedná o období rozmnožování. Takže jsou v podstatě samotářští a když jich nacpeš víc do 1 ubikace, tak z toho nebudou nadšení a pravděpodobně se budou řezat, protože prostě nejsou sociálně žijící. On u nich často nefunguje ani trvalý chov v páru. Sociálně žijící jsou třeba morčata, nebo potkani a tam chov jednotlivce opravdu hraničí s týráním. Ale rozhodně ne burunduci.

a to že v přírodě se dožívají 10ti let a v zajetí max7dmi to je taky jedno

To je taky pěkná blbost. V přírodě je u těhle drobných hlodavců horní hranice přežívání pár let, většinou 3-4. Naopak v zajetí žijí přez těch 10, protože zde chybí predátoři a další ohrožující faktory. Ale pokud si je pořídí jouda, co je zdevastuje nesprávnou péčí, tak samozřejmě exnou dřív, no.

Dobrý den,

chovám burunduky páskované 20 let a když mě nějaký uhynul,tak pouze stářím.Čtu tady názory,některé jsou naivní,naopak některé fundované a tak to má být.Jsem chovatelem ještě papoušků a plazů.Vždy než si něco pořídím docela dlouho to studuji.Vždy nejprve jak to zvíře žije v přírodě a pak zkušenosti chovatelů....Burunduci jsou tvrdě teritoální,pokud je samice v říji "zavolá"si samce sama.Tedy v zajetí nechovat ve skupině,či v páru.Vždy pouštím samici v říji k samci,ne naopak,po odpáření zpět každý sám,mladé odděluji ihned po osamostatnění,neboď samice je začíná časem napadat.Klece/voliérky/ vždy ležaté/jedná se o veverky zemní/,mám délky 1,5-2m, šíře 80cm a výška do 60cm,prostřědí imitující domovinu/pařezy,větve a na dno dávám mulčovací kůru cca 5 cm.Veverky mají tendenci hrabat,či kousat směrem dolů,tedy mám kovová dna,jinak v pohodě dřevěné voliérky.Budky ležaté zásadně na zemi a dvě/jedna slouží jako spižírna a druhá jako doupě/.Krmení - zrní používám směs pro velké papoušky,doplněné ořechy/lískové a vlašské/.Velmi důležitý je hmyz,osvědčili se mi sarančata,méně mouční červi a cvrčcí,ale lze.Zimování-nesmí promrznout 1-5 st.ideál.

Ať se chov daří :-)

Pavel

Dobrý den, moc Vás chci poprosit o radu. Na konci května jsem si přivezla ani ne 2 měsíční samičku burunduka, ochočování šlo pomaleji, ale dobře, ještě před čtyřmi dny bych řekla, že jsme to spolu zvládly perfektně. Ve čtvrtek jsem ji však chtěla poklidit něco v kleci a najednou na mě zaútočila, od té doby se k její kleci nemohu přiblížit, jinak se mě okamžitě snaží zavraždit přes pletivo. Když jsem jí pustla a chtěla si s ní zkusit hrát jako obvykle opět na mě začala neustále útočit. Když jí však přes mříž kontaktuje přítel a ona zjistí, že je to on, úplně se uklidní a nevšímá si ho. Nerozumím tomu, nikdy jsem jí nic neprovedla. Prosím poraďte? :( Moc děkuji

Dobrý den,

neprobíhá u Vás náhodou zrovna pravidelný měsíční hormonální výkyv? ;-) Nemyslím to tak, že byste to přeháněla s reakcí na burunduka Vy, ale některá zvířata to vycítí a samice Vás může považovat za konkurenci.

Děkuji za tip, to je také dobré si uvědomit... ale toto její chování už trvá bohužel celý měsíc a nezklidňuje se to, spíše naopak :( v pár zdrojích jsem se dočetla, že někteří burunduci bývají agresivní s blížícím se zimováním, ale od začátku srpna a vtěch největších vedrech mi to přijde brzy :(

Dobry den,mam burundka pet dni a chtela jsem se zeptat jestli nedelam nekde chybu. Rano v sest byl vzhuru a dovadel v klicce, a ted cely den spi, i kdyz ma stale zapnute svetlo nas kleci. Je nekde chyba?Dekuji za odpoved:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru