Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Myší holátka

Dobrý den, máme doma asi 3 měsíční samičku Užovky červené. Podle chovatele by měla být zítra krmena a jelikož je zvyklá, pořídili jsme ji čerstvé myší holátko. Máme ho nachystané v kelímku v pilinách, ale když jsem se na něj dívala, všimla jsem si, že v pilinách lozí malincí červení broučci a nějaké malé asi 1 mm se prohánějí holátku po tělíčku. Tak se chci zeptat, zda je to něco běžného u myší nebo ho nemám raději užovečce dávat, abych ji nějak neublížila. Děkuji moc za odpovědi.

Já bych to moc neriskoval, a příště to hole do pilin nedávejte, protože se vší pravděpodobností ty broučci vylezli z těch pilin, to hole klidně můžete nechat jen tak v krabičce, a nebo aspoň na ubrousky.

jo, to jsou normální myší roztoči, kteří určitě nejsou z těch hoblin, ale přímo z těch myší. Jsou to docela nepříjemní ektoparaziti.. zřejmě to v tom zverexu budou mít dost promořené. Hlavně pokud máte doma nějaké drobné hlodavce (potkany, morčata, osmáky, křečky atd), tak bacha- velice snadno se tím zamoří celý chov. Navíc krom trýznění zvířat nepříjemně poštípou i chovatele. Takže ty piliny urychleně vyneste někam mimo dům, ať se vám to tam nerozleze, krabičku dobře vymyjte, hole zabijte a dejte na mrazák, přemrznutí ty roztoče zničí. Pak ho hadovi zkuste dát rozmražené.

tak ono hadí a hlodavčí roztoči jsou odlišní, ale v některých zverexech mívají ty myši napadené obojím- občas se stává, že někdo koupí myš, hodí ji hadovi, ani neví že had má roztoče, myš si nevezme, tak ji majitel napadenou vrátí do zverexu a tam ji hoděj k ostatním myším. dělají to tak bohužel i někteří prodejci. Asi bych holata brala od jinud...

Jen nechci zůstat jen na mražených, aby mi užovka nepřestala lovit

Zbytečný obavy....

Může ho to nějak ohrozit, kdyby ho sežral?

Sežrání jako takový hada neohrozí nijak. Spíš jde o to, že si ty roztoče roztrousíš po terárku a oni pak začnou parazitovat na hadovi...

tak pokud by na tom holeti byli i ti hadí roztoči, tak se nakazit samozřejmě může. U těch myších by bylo riziko spíš u drobných savců, než u hada. Ale ono kdyby brala jen mražené, tak by se nic nedělo....páč živé stejně většinou zbouchnou za živa a neškrtí ho. A pak postupně přejdou na skákavky, které začnou normálně samy škrtit...