Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s pôrodom Corallus hortulanus

Zdravím, je to už skoro 170 dní od postovulačného zvleku mojej samice C. hortulanus, ktorý nastal po necelých 4 mesiacoch od prvého párenia. Je na 100% gravidná. Pred párením mala niečo cez 420g, jedná sa približne o 4 ročné zviera. Samica bola pred párením v super kondícií, párenie prebiehalo bez problémov. Posledných asi 20 dní, každý 2.-3 deň vylúči slizovitú hmotu spolu s močom, čo by malo značiť pôrod. 180 dní je myslím na hortulanusa veľmi dlhá doba a neviem v čom je chyba, Teploty sú v poriadku(27-29°C, pod lampou až 31 °C, v noci 22-23°C), vlhkosť tiež(70-75%), v poslednom období trochu viac rosím (až 85%), ako mi poradil M. Henrich z Amazon Alliance. Samica sa správa pomerne normálne, cez deň je pod výhrevnou lampou. v noci sem tam zlieza na dno terária a leží tam. Prehmatal som ju, no nenahmatal som nijakú prekážku, ktorá by jej v pôrode vadila. Nemám momentálne prístup ku RTG ani ku sonu. Stretli ste sa už niekto s niečim takým ? Aká by mohla byť príčina toho, že tak dlho nerodí ? Vopred ďakujem za odpoveď.

Zdravím, 180 dní gravidity (6 měsíců, pokud dobře počítám) u Corallus hortulanus není velmi dlouhá doba. Moje samice psohlavců rodily většinou až po sedmi měsících gravidity. Dejte mamině ještě pár dní! Překvapuje mne ale hmotnost 420g, to mi přijde na spáření celkem málo.

U mne samice rodily nejakych 135 dni po postovulacnim svleku. Kazdopadne jsem u nich pred porodem nikdy nezaregistrovala zadne "upousteni slizovite hmoty". Po celou dobu brezosti byly vyrazne agresivnejsi, tesne pred porodem vetsinou samice travily hodne casu na zemi. Tahle situace by mne taky znepokojovala, ale poradit asi nedokazu. Nastava dilema, jestli cekat nebo zajit k vetovi. Byl ten svlek u Vas opravdu POS? Nebyl po nem jeste nejaky dalsi?

Riadil som sa skúsenosťami skúsených amerických chovateľov, aj čo sa týka váhy. Takisto, slizovitá hmota je individuálna u rôznych zvierat, vraj to niektoré samica nerobia a pri iných to indikuje pôrod. Bol to isto POZ, žiadny zvlek potom už nenastal, samica od POZ odmietala príjem potravy, ktorú jej stále každé 2 týždne ponúkam, no nežerie. Čítal som o skúsenostiach chovateľov kde samice rodili 160-165 POZ, ale to boli vynímky. Tá moja je dnes 169 POZ.Včera večer som sa dozvedel že by sa mohol veterinár so sonom zastaviť v priebehu budúceho týždňa, tak to snáď vyjde. Ďakujem za odpovede.

Dám vedieť. Akurát dnes som sa od Jasona Hooda (taktiež z Amazon Alliance), že jeho samica mala POZ niekedy okolo 11.5. tohto roku a včera porodila 6 zdravých mláďat. To ma trochu upokojuje, ale stále radšej pôjdem na istotu a budem dúfať, že tento týždeň sa už veterinár dostaví.

Zdravím, tak samica nakoniec porodila 4 plne vyvinuté, nektrotické mláďatá. Problém nastal ten, že v nej ešte niečo ostalo, podal sa oxitocín, ten do 24 hodín nezabral, tak sme sa s veterinárom zhodli, že nasledujúci krok bude operácia. Tá prebehla bez problémov, veterinár vybral 2 zvyšné, takiež nekrotické mlaďatá na jeden malý rez, samica sa doma prebrala, všetko vyzeralo OK, na druhý deň poobede som ju našiel už uhynutú. Čo spôsobilo úhyn som ďalej nezisťoval. Príčin uhýnu bolo viacero.

Pre zaujímavosť pridávam nejaké fotky

Nekrotické mláďatá, ktoré samica porodila sama v teráriu
[http://i299.photobucket.com/albums/mm296/lacike00/ 100.jpg]

Intubácia trechei
[http://i299.photobucket.com/albums/mm296/lacike00/ 104.jpg]

Rez, tukové tkanivo
[http://i299.photobucket.com/albums/mm296/lacike00/ 103.jpg]

Nekrotické mláďatá vybrané zo samice počas operácie
[http://i299.photobucket.com/albums/mm296/lacike00/ 101.jpg]

Šitie
[http://i299.photobucket.com/albums/mm296/lacike00/ 102.jpg]

S oxytocinem musíš podat kalcium, jinak je to úplně zbytečný, řešil jsem kdysi retenci u gonyosomy, podali pouze kalcium a bylo vše ok, u tebe se jednalo zřejmě o problém kvůli tomu, že se jednalo o prvorodičku plus možný nedostatek kalcia, popřípadě špatné kondici zvířete.