DNA u chameleona
Dobrý den, mému chameleonovi dnes veterinář zjistil, že se mu ukládá kyselina močová do kloubů. (Začalo to před týdnem kloubem L zadní nohy v koleni). Dostal injekci a máme přijít za týden znovu. Máte s tím někdo zkušenosti, jak to probíhá? Vím, že to není nic dobrého a hodně zvířat museli utratit hned. Veterinář mi k tomu nic neřekl. Jen, že je to průser. Je mi z toho na nic. Pište, co víte. Děkuji
Pišme, co víme. No je to průser. A pravděpodobně výsledek dlouhodobých chyb v chovu. Nevím, v jaké fázi nemoci to zvíře je, vhodnou léčbou a okamžitou nápravou chovných podmínek (dostatek vápníku a dalších minerálů a vitamínů) se dá nemoc stabilizovat, nemusí se zhoršovat, když budeš mít štěstí. Ale chamík taky může být ve fázi, kdy už mu nepomůže nic
Dna nemá s vápníkem ani dalšími minerály či vitmíny (u vit až na pár vyjjímek) nic společného.
Jako podporu přidat vit A,B,C,E, dále žádná holata a podobné. Pokud to cham spořádá, tak ovoce/zelenina a jen cvrčky a pokud možno ani ne adultní, aby si organismus nemusel dělat starosti s dalším balastem. Taky je vhodé zvíře ve zvýšení míře napájet - stříkačkou do tlamy. Předpokládám, že vet píchl něco protizánětlivého???
Kosti, přilbu a jiné věci, které jsou společné s vápníkem, jsou v pořádku. Rachitida byla vyloučena. DNA je zpsobena, tím, že si tělo neumí poradit s bílkovinou nebo geneticky daná.
mohu se zeptat jak mu to zjistil? Podle toho co jste psala v poslednim vlakne o bouli na noze chamika to vypadalo, ze se zadna podrobnejsi diagnostika nekonala. Neco se tedy zmenilo? Delala se biochemie krve?
co v te injekci bylo?
doplnuji odkaz na predchozi vlakno.
http://tera.poradna.net/q/view/192083-opuchly-kole nni-kloub
Byla jsem u jiného veterináře. Ten mu prohmatal kloub a usoudil, že to tak je. Nebrali mu krev, ani nedělali RTG. Chamík pije, lozí, ale už 3 - 4 den mi nechce žrát sarančata, které normálně miluje. Cvrčky mi veterinář doporučil omezit a jak už se zde psalo, tak když už, tak nedávat dospělce. Jinak mi veterinář řekl, že DNA je způsobena nekvalitními cvrčky z velkochovů. Myší holátko nedostal nikdy a červy za celý život jich dostal tak 15. Nemoc je v takovém stádiu, že má opuchlý kolenní kloub na L noze a taky opuchlé stehno. Co mu veterinář píchl za injekci nevím. Neřekl mi k tomu nic. Jen, že je to průšvih a za 7 - 10 dní máme přijít na další kontrolu s injekcí. Má mít hodně vlhko, hodně teplo a klidný režim. Jinak netuším, co bych (kromě nekvalitních cvrčků, jak se již řešilo) dělala za chyby.
A ještě malý detail. Náš chamík zeleninu ani ovoce nejí. Zkoušela jsem to párkrát a je ,,nervák", takže z ruky nepřipadá v úvahu a když to tam někde leží, tak si toho nevšímá a nevezme si. Jednou si kousl do rajčete a od té doby ani ťuk.
Ja tedy nechci zpochybnovat Vaseho veterinare, ale usoudit na dnu jen pohmatem natekleho kloubu mi prijde dost "na vode". Pokud ma zvire dnu, ma v krvi i zvysene parametry souvisejici se spatnou cinnosti ledvin. Bez tohoto typu vysetreni muze byt otok kloubu zpusobeny leccim, treba i mechanickym poranenim. Tomu by ostatne odpovidalo i to napuchle stehno. Jste si jista, ze Vas veterinar ma s plazimi pacienty zkusenosti? Mne se tohle cele moc nezda.
Kdyby to bylo nějaké zranění nebo poškození, tak by to mělo být už dobré, ne? Náš veterinář? Má tam napsáno toto: ,,Veterinární ordinace ve Valašském Meziříčí a veterinární ordinace v Rožnově pod Radhoštěm – Tylovicích jsou zaměřeny na poskytování veterinární léčebné, preventivní a poradenské činnosti v oblasti malých zvířat chovaných ze záliby. Obě pracoviště patří mezi tradiční poskytovatele veterinárních služeb v regionu." A jeho manželka tvrdí, že mají oba znalosti co se týče plazů i když taky trochu váhám...
vyron v kotniku se Vam taky nezahoji hned, a uz vubec ne pokud je noha pouzivana, nebo pokud je zraneni komplikovane.
Jak rikam - osobne bych zkusila nejakeho jineho veterinare, ktery udela kvalitni diagnostiku, ne jen "prohmatani" a taky bych se pokusila zjistit, co bylo v injekci kterou chamik dostal.
Zakladem uspesne lecby je kvalitni diagnostika. Bez zjisteni te prave priciny problemu se to neobejde.
Napsala jste tu region, tak snad Vam tu poradi i nejblizsi plazi doktory, se kterymi ma nekdo dalsi dobre zkusenosti. Brnenska veterinarni skola to jisti, ale treba nekdo bude vedet o nekom bliz.
Oprava :D Ted sežral velké saranče, které mu vlezlo až pod nos. Takže žere
Vydržíme do další kontroly a vyzpovídám veterináře, až se z něj bude kouřit. Pokud má DNU, tak stejně nic moc nenaděláme. Pokud je mu něco jiného, tak by to byla trochu i úleva, že to není taková věc, jako je dna...
tak potom urcite dejte vedet.
Určitě dám vědět. Pujdeme tam cca středa nebo čt. Tak pak se ozvu
Ufff byla to fuška vyfotit to koleno... Nechtěl se nechat, ale aspoň pro představu, jak to vypada... Dnes jdeme k tomu veterináři
Tak v injekci byly vitamíny a prý by se to mělo srovnat. Že vypadá spokojeně a i když tu nohu nepoužívá, tak že by to mělo být ok. A taky by měl postupně používat nohu. Má být v klidu. Krev nebral a už ani dnes pichanec nedostal
Mne se ta dna porad nezda. Navic - na fotce mi prijde, jako by kuze byla narusena, coz by mohlo ukazovat na nejake zraneni a treba nasledny zanet v kloubu. Navic - to, ze vet dal jen vitaminy, ktere na dne rozhodne nic nevyresi tomu taky trochu nahrava.
MNě se to zdá jeko zánět. A to hlavně proto, že mi přijde, jako že se to rozlejzá i mimo kloub. Spíš bych nasadila antibiotika než vitamíny. Ale berte to jako laický názor.
Uvidime no... Psala jsem i na kliniku do Prahy, ktera se specializuje vyhradne na plazy. Uvidime, co poradi oni. Snad ale veterinar neni takovy ,,pablb" a byl by z toho prušvih.
Podle fotek to opravdu na dnu nevypadá, přikláním se k teorii zranění, ale nesouhlasil bych s těma vitamínama. A,B,E se podávají při dně jako podpůrné a vit. C kys. močovou "odbourává", dokonce při velký dávce vit. C, pokud je dna diagnostikována, je možný způsobit vznik ledvinových kamenů.
tak ja nevim...
tak oni se jako podpurne podavaji vitaminy u ledasceho. Jako specificka "lecba" dny, kera (pokud to spravne chapu) byla diagnostikovana jen "by oko" to ale uplne nevypada...
podle fotky mi to přijde spíš jako odřené koleno a následný zánět v podkoží (který teda později může zasáhnout i ten kloub), než dna v koleni..
A to bych mohla léčit jak? Nějakou mastí?
tak předně by to asi chtělo veterináře, který to zvíře prohlédne a určí, co přesně to je a podle toho teprv se to bude léčit. Ten tvůj vet prostě řekl, že je to dna, aniž by udělal potřebné krevní testy, bez kterých dnu neurčíš..Každý zánět v kloubech není automaticky dna. jako dna to nevypadá, vypadá to jako po úraze, na čemž se tady schodlo víc lidí... Ale zase, my to vidíme jen na fotce, což je taky o něčem jiným, než když to zvíře člověk vidí "live" a může snáz posoudit, jaké tam je poškození atd. a může udělat ty testy (pokud je to veterinář, co ví co dělá). Ono léčit něco, když se přesně neví co je docela na prd
Chtěl bych poprosit o radu. Uhynul mi cca roční Pardalis. Měl jsem ho v chovu cca 3 měsíce. Během těchto tří měsíců míval občas průjmové onemocnění, ale po nějaké době se vždy vrátilo vylučování k normálu. V poslendích 14dnech se opět objevil průjem, postupně přestal jevit zájem o potravua poslední tři dny nežralm, pak už byl nalezen mrtvý. Chovám dalších 5 dospělých chamíků (2 jemenský, 3 pradalis....různého stáří od 1,5 roku do 3,5 let) Předtím samec jemenský 4 roky. Terária 50x50x80 UVB zdroj nyní žářivky Solar Raptor 5.0..U pardalisů podmínky 35 pod zdrojem, rosení 2x denně automatickým rosením 15sec.) Krmení cvrčci vlastní a od velkochovatele. Vitamíno minerální směs Rohoran + plastin 2:1, a vápník v podobě mletého vápence. Tyto dvě složky střídám co krmení (směs, vápník, směs, vápník) dospělce krmím 3-4týdnně. Tolik popis chovu.
Teď k problému Padalise jsem dal na pitvu a parazitologii a bakteriologii. Zatím jsou jen výsledky z pitvy a doktor, že měl zvýšený DNU (nález v ledninách) a že bych měl upravit krmení ohledně živočišných bílkovin....a čekáme na výsledky paraz. a bakter. Můj dotaz jaktože ostatní chamíci problémy nemají a čím mám tedy krmit chamíky když mám omezit živ. bílkovinu? Nebo je problém někde jinde.....DNA dle mých informací muže být způsobena i vysokými teplotamy a nedostatkem tekutin ale v mém případě??? fakt si nevím rady a o dalšího pardála přijít nechci...
My nedávno podobnou věc řešili. Relativně náhlý úmrtí rok a půl starýho do tý doby aktivního a krásnýho tamataváka, podmínky dost podobný jako u tebe, a stejný jako u ostatních chameleonů(až na to, že cca půl roku před touhle událostí se v ostatních terárkách přešlo z výbojky na Reptigla, tamatavákovi zůstala raptorka... Ale že by to byla příšina dny...?).
Byla to pro nás docela rána do zad, protože do tý doby chov fungoval uplně bez problému a najednou tohle, což člověka hodně znejistí, jestli celou dobu nedělá něco uplně špatně.
Nedopátrali jsme se k ničemu kloudnýmu. Jediný, co teď zkoušíme jinak, je dotace vitamínama pomocí gutloadu a ne "posypem". Efekt se pozná až z odně dlouhodobýho hlediska, tak uvidíme..
Dna (zast. podagra) by se měla řešit preparátem Allopurinol, měl by být napsaný na účtu. Jiné preparáty mají spornou účinnost, vitamíny nemají valný smysl.
Tak v těch dvou výše zmíněných případech byla DNA zjištěná až posmrtně. U nás bez příznaků (jednalo se o ledvinovou, ne kloubní dnu), až na pár posledních dní, kdy chameleon prostě "sešel", měl průjem a v zápětí chcípnul.. Takže léčba se neřešila vůbec.
Ty vitamíny formou gutloadu byly spíš myšleny jako prevence, jelikož takhle forma dotování vit. by měla zatížit ledviny postatně míň než syntetický vitamíny.. Ne jako léčba dny.
Podle jednoho z důvěryhodných veterinářů je zdaleka nejčastější příčinou úhynu chameleonů v našich chovech chronická otrava vitaminem D3, dlouhodobé předávkovávání bez dostatečného přísunu vápníku.
Dna (arthritis uratica) má trochu jinou příčinu, jde zpravidla o nadbytek nukleových kyselin a jiných purinových sloučenin, nějaké poruše metabolismu purinů atd., příčinou je kyselina močová, u plazů jde o běžný produkt detoxikace amoniaku z bílkovin, jednou z mnoha možných příčin by mohl být i neodstatek vody v organizmu (chameleoni obecně ne moc dobře pijí z misky), průjem bývá velmi častých doprovodným "efektem" při těžkém poškození ledvin.
ano u mého chameleona se také jednolo o nález v ledninách žádné vnější příznaky (otékaná kloubů....) také jak uvádním měl jsem ho v chovu necelé jen necelé 3. měsíce. Rosím dvakrát denně automatickým rosením...občas nabízím pití z kapátka tzn. nedostatek tekutin? podle mě nepřipadá v úvahu.....k vitamínum jsem psal výše směs Roboran + Platin 2:1, a pak mletý vápenec....tyto dvě směsi střídám co krmení tzn. předávkování AD3 nebo nedostatek vápníku? opět si myslím, že v mém případu není možné.....prostě to úmrtí nechápu....a přiznám se že před tímto samcem mi zemřel ještě jeden ve věku 2let a 4 měsíců...tedhy jsem však pitvu neprováděl.... ještě čekám na výsledky bakter. a paraitologie...zda se něukáže jiný problém....každopádně nález dny mě překvapil ač si myslím že mám podmínky chovu v pořádku chci zajistit aby s to neopakovalo...
mno ono pouzivat trubici raptor ktera ma dle mereni na euzelva.cz docela silnej vydej uvb a dotovat obden roboranem kterej ma 100 000 mj vit.d3/kg mi prijde taky docela silna kava.. jen pro info.. reptivit ma 22000mj vit.d3/kg
Kromě absolutních čísel jsou ale důležité i relativní hodnoty - tedy molární poměr vápník ku fosforu alespoň 1apůlnásobek (u pouštních želv rodu Homopus a Psammobates se uvádí v literatuře, jako do jisté míry kuriozita, nutný poměr 10 ku 1, tedy 10 Mol vápníku na 1 Mol fosforu ve formě fosfátu) a vyšší, podobně metabolismus vitaminu D3 je svázán vitaminem A, správný poměr pro metabolismus plazů při preventivním podání je 1 jednotka vitaminu D3 na 1000 jednotek vitaminu A. Obvyklý poměr v komerčních přípravcích, tedy 1 jednotka D3 na 40 jednotek A odpovídá metabolismu ptáků (drůbeže).
Co se poškození ledvin týká, dá se zjistit z krve podle hladiny kreatininu, pokud je vyšší, ledviny budou něčím "nabourané". Možných příčin poškození je víc, včetně přehřátí zvířete.
určitě tedy zakoupím jiný vit. přípravek...Roboran jsem používal již od začátku chovu chameleonů cca. 6,5roku, protože byl v době mých začátků velmi prosazovaný a doporučovaný, je pravda, že od té doby se kvalita UVB zdrojů dosti zlepšila....a budu tedy častěji podávat čistý vápník...měl jsem za to, že když nepodávám čistý rohoran ale smíchaný s plastinem...mužu to střídat s čistým vápníkem ob krmení....jinak u odchovů používám jen směs: roboran, plastin a mletý vápenec v pomětu 1:1:1...
ještě se tedy zeptám když koupím Nutri Mix REP Calci Plus kde je vysoký obsah vápníku, mám stále dodržovat postup střídání s čistým vápníkem nebo např. jenou týdně použít tuto směs, jednou čist vápník a osattní krmení v týdnu již neobalovat v ničem, nebo koupit spíše Nutri Mix REP a nomrálně aplikovat zaběhlou věc jendou týdně tyto mitamíny a ostatní krmení v týdnu vápník??? CO je teda lepší volba? díky
Tak tohle je zajímavý postřeh... Jak tedy správěn řešit dotaci vitamínem A? Co jsem se teď dívala na poměry, tak Roboran 1:5, Reptivite 1:10, Hydrovit AD3 1:2...