Společný chov chameleonů
Zdravím, vím že u většiny větších chameleonů je společný chov zcela vyloučen kvůli jejich agresivitě. Chtěl bych se ale zeptat jestli se tu najde někdo kdo by měl zkušenosti se společným chovem menších druhů chameleonů jako sou například chamaeleo cristatus. Byl bych celkem vděčný kdyby psali jen ti co zkušenosti mají a ne ti kteří si přečetli na netu "chov v párech je možný".
Pro upřesnění, myslím chov jednoho druhu v jednom teráriu...
Díky moc všem.
Hm,tak ta odpověď by mě taky zajímala.. Akorát nevím, jestli se s tou zkušeností někdo ozve.. Skoro bych doporučila najet na zahraniční inzerce a s dotazem oslovit přímo nějakého chovatele.
jo tak to uz sem na jednom zahraničním foru zkusil... bohužel sem poplet pár slovíček a dopadlo to tak že mi vysvětlovali jak funguje rozmnožování a že k tomu potrebuju samce a samičku
jen trošku offtopic... koukal sem že ježíšek nadělil dalšího chama (tedy pár), je u vás doma vůbec nějaký pokoj bez chamů?
Ne, žádný pokoj bez chamů nemáme
Teda, už se v tom nějak ztrácíš... a co kuchyň?? Posledně tam teda ještě žádný chamík nebyl.
No a záchod a koupelna je ještě bez terárka
A kolika pokojový byt máte?
Bohužel jenom třípokojový. Chce to změnu
Tak to já mám pravý opak, bydlíme s přítelkyní v rodinném domku, takže místo by bylo. Ale má drahá polovička mě dosti mírní co se týče zaplňování volného prostoru terárii Takže vlastně když se to tak vezme tak ti ten ten malej byt, který je ale plný plazů, zavidim
Cristatuse jsem měl v chovu jen krátce, samička mi zničehonic přes noc umřela asi na půl roce a samce jsem prodal, ale měl jsem trio Ch.t. montium pohromadě v jednom teráriu bez problémů se množili, takže myslím že společný chov půjde.
no už sem myslel ze se nikdo neozve ten montium je taky horský druh že? jde mi o to jestmi musí přezimovat (myslím tím radikální snížení teploty přes zimu)
Společně jsem jednu dobu měl jacksoňáky a fišeráky a byli bez problému.
Chameleon Eliotův - 3 roky jsem chovala bez problémů v páru.
pánové a jak je to u těhle druhů s nutností přezimování... jde mi o to že nejnižší teplota které mohu i přes zimu dosáhnout je v noci 19 stupnů
Eliták snáší dokonce nižší noční teploty než jemeňák. Chce jen vyšší vlhkost. U jemeňáků rosím jednou za den nebo obden, jim sem rosila cca 2x denně. Dokonce jsem tam měla i misku pod květináč s vodou. To ovšem jen do té doby, než byli mladí (riziko utopení).
ale co se stane když jim tu nižší teplotu nedodám? Vím že například u Verrucosusů to může prý způsobit i úhyn.
Jo takhle!?Já si myslím, že 19 nebude vadit, pokud bude dobrý odvětrávání. Já jsem v létě taky pod 20 nešla, ale celý tero bylo otevřný (pletivo).
A mohla by si mi prosím napsat jaký jsou u tohoto druhu podmínky na chov? myslím hlavně velikost terária (hlavně to v kterém byla ta skupina)
19 stupňů je pro jacksoni moc vysoko a pro fischeri o neco mene vysoko :D
mno to je to čeho sem se bál. Na tohle jsou náchylní asi všichni horský chamové, že?
Mluvila jsem zde o Elliotech, to neni typicky horský druh.Takže vyšší noční teplota nevadí, alespoň v mém chovu vypadali ok.
a jaké máš s tímto druhem tedy zkušenosti? myslím tím náročnost na chov, podmínky jejich chovu, atd. Pročpak si s jejich chovem přestala?
Hovala jsem Furcifery, jemeňáky a Ellioty v podstatě ve stejných podmínkách, pouze u furciferu a Elliotů jsem důrazně odvětrávala. Ellioty jsem měla v hodně "zalesněném" terárium 40 x 45 x 60 výška. Do výšky ale moc nechodili.V cca 3 letech zemřela samička, o pár měsíců déle sameček. Měli přibližně 3 x ročně mladé, přesně už nevím kolik, cca do 10 neob dvanácti, vř´ždy tak 3 do dne zemřeli. Další přežily, ale ještě tak jeden dv zemřeli v několika měsících. Takže za ty roky - tři, jsem měla asi 50 odchovaných mladých. Pak už jsem je nechovala, ani pardáli, nejsympatičtjší jsou mi jmeňáci, takže u nich jsem zůstala.