Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Skrvny na krunýři

Dobré ráno. Mojí želvičce (Želva žlutolící, Trachemys scirpta scripta) se udělali takové 4 světlé skvrny přes hřbet krunýře. Želva je mladá stará cca pár měsíců (4-5). Nevím či je to nornální či ne, ale moc se mi to nelibí. Je to nějaký závažný problém či nemoc nebo tak něco? Dokládám foto. Omlouvám se za kvalitu nemám k dispozici lepší fotoaparát.

Jinak bych prosil ještě o radu jak důkladně vyčistit/vydesinfikovat akvárko. Jelikož mám filtr na reklamaci tak mam akvárko bez filtrace takže měnim vodu každý týden 1x. Většinou všechnu vodu vyleju, vydrbu akvárko, stěny skla očistím žiletkou a potom tam naliju přes noc odstátnou úplně novou vodu. Dneska jsem zde studoval různé témata a dočetl jsem se že pouze stačí vyměnit půlku vody, vyndat různé exrementy a zbytky potravy a houbičku z filtru vymáchat ve vodě z akvária a ne pod kohoutkem? Jestli používat nějaký přípravek do vody proti vzniku bakterií a nevím čemu? Jinak prosím o zhlédnutí fotek v předposledním příspěvku už jsou v lepší kvalitě než úvodním příspěvku a vyjádření jestli se mám obávat o želvu či ně. Děkuji

zdravím, nie sú to fotky, podľa ktorých by sa dalo diagnostikovať. Skús tie škvrny pozrieť a trochu sa v nich pošpárať. Zisti, či tie škvrny majú inú pevnosť ako pancier, do akej hĺbky idú a podobne. Podľa mňa jej nič nie je, alebo to aspoň nie je nič vážne. Keď bude mať 8-9cm, aj tak ich zhodí.

Na lúpanie štítkov je ešte malá. Pri takto veľkých druhoch sa to deje pri veľkosti približne 8cm a táto má tak 5,5.
Čo sa týka filtrácie, neviem, aký objem vody tam máš ani to, aký filter si používal. Pri jednom malom kuse postačí aj obyčajný vnútorný za pár stoviek. Chovné kusy a nádrž na odchovy má filtračné komory.
Na dezinfekciu vody je dobrý napr acriflavin alebo prevent. Sú dobré na prevenciu, alebo aj na liečenie kožných problémov, problémov s pancierom, prípadne aj na niektoré vnútorné veci. Predsa len korytnačky vodu v ktorej sú aj pijú ;-) Kúpiš ich v každej akvaristike, potom stačí ísť podľa návodu.