Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zonosaurus

Zajímali by mne vaše poznatky a rady co se týče chovu těchto ještěrů poněvadž na netu je toho jako šafránu.
Zejména klima, rozměr tera a vybavení, případně nějaké odkazy či literatura.
Předpokládám, že chov bude obdobný jako u gerrhosaurů.
Díky všem za pomoc :-)

PS: Nejvíce mne nadchli Zonosaurus boettgeri a maximus

Jsou to hodně nenáročný, tvrdý zvířata. Chov je podobnej jako u Gerhosaurů, ale mají raději o něco vlhčejc a větší nádrž na vodu. tak velkou, aby si do ní mohli vlézt. Co se týče velikosti terárka, tak tam platí co největší, páč to jsou docela velká zvířata. Ale aspoň 100x50x50, což je minimum. Na dno buď drcená kůra, nebo směs rašeliny a písku. Substrát ale suchej, jenom kolem misky na vodu může být vlhčí a 1 vlhčený úkryt. Jako úkryty můžou být kusy kůry, my teda máme u Zonosaurus laticaudatus takové ty plastové domky pro morčata a taky to stačí. Dát jim nějaký kořen na lezení. Teplota v tera okolo 26°C, lokál na 35°C, zdroj UV nebo slunění v létě. Dospělí ale bez UV vydržej leta páně. Terárko ale dobře nasvítit, jsou světlomilní. Co se týče krmení, tak sežerou všechno. My jim dáváme hlavně "scinčí směs" jako tilikvám, kočičí konzervu + ovoce a hmyz, ale žerou i žížaly a šneky. Co se týče rozmnožování, tak to chce střídání vlhkého / suchého období.