Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mimotělní trávení u pavouků

Zdravím,
mohl by mi někodo, prosím, vysvětlit jakým způsobem pavouci vpravují trávicí enzymy do těla oběti? Ve zdrojích které jsme nalezl se tohle moc nepopisuje a odbývá se to to jen tím že pavouk do těla vpraví travicí štávy atd... ale nidke se nepopisuje jak. Předpokládám, že chelicery, vzhledem k tomu, že nejsou propojeny s trvávicí soustavou, hrajou velmi malou roli i přesto že jed může pomoci k natrávení oběti. Dochází tedy k vpravení enzymů do těla oběti přes ústní otvor? děkuji za odpovědi. honza

Některé složky jedu s rozkladem pomůžou, ale většinu práce dělá mechanické rozmělnění pomocí chelicer, vzniklá hmota je mísena s "trávicími šťávami" a průběžně nasávána, ředěna, mísena, nasávána...nebo taknějak :)

To je mi jasné, nicméně travicí štávy jsou jsou do kořisti při procesu mělnění vypoušteny ústním otvorem? Jak je tomu u pavouků, kteří kořist nemělní, ale vysávají ji otvory v kutikule jako třeba třesavky?

většina menších pavouků si při dobře sklerotizované kořisti vybírá slabá místa s tenkou kutikulou(mezi články noh a pod. ) . Také u nich je mnohem výkonnější a svalnatější trávící soustava....takže třeba ty třesavky zvládnou přes nohu vysát celou obět,ikdyž jim to tedy trvá o to déle,ale princip trávení by měl být stejný.