Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký chameleon

Zdravím
Chci začít s chovem chameleona a nevím který je pro začátečníka nejlepší jestli chameleon jemenský nebo chameleon pardálí a jak se liší nároky v chovu.
Ještě by mě zajímalo jestli se dá sehnat chameleon pardálí na teraburze v ostravě nebo na faunatrzích v ostravě.
Díky

Všeobecne sa udáva ako jednoduchší na chov Chamaeleo calyptratus, ale niektorí chovatelia majú opačný názor.
Ide o to, čo sa Vám viac páči a o čo by ste sa vedeli postarať.
Chameleon jemenský je polopúštny tvor, takže treby počítať so silnejším UVB zdrojom, než u pardalisa, pretože pardalis je tvor z tropických dažďových pralesov Madagaskaru. Pardalis toho ovela viac vypije a robí mu dobre vyššia vzdušný vlhkosť {aj k 95%}, ale nie je to povinnosť. Pardalis potrebuje lepšie odvetrané terárium, takže je tam ťažšie udržať vlhký vzduch.
Ja ti na začiatok odporúčam Chameleona jemenského, ale je potrebné vybrať samčeka {ak nechceš odchov}, pretože u samičky je riziko zadržania neoplodnenej znášky vajec a na to často umierajú. Je s ním menej práce, nemusíš tak často rosiť... A v neposlednej rade je to cena {zlomok z ceny pardalisa}.

Najlepšou volbou sú výbojky. Tie vydávajú dostatok tepla, svetla, UVA, UVB žiarenia. Kým to bude mláďa v malom terárku tak postačí RG 5,0 {RG ma vyznam asi pri 15cm od zvierata :-D} , ale vo velkom by som volil skor vybojku. Napriklad na vysku okolo 110cm by mala stacit taka Sylvania ReptiStar 100W/160W. Vzdialenost od vyhravneho miesta by mohla byt napriklad 35cm/50cm. :-)