
Holaspis guentheri-pomoc s chovem
Dovezli jsme si domů, ač nechtěně (nalezenec) ještěrku, podle obrázků odhaduji Holaspis Guentheri a zřejmě si ji necháme. Problém je v tom, že o ještěrkách nemám vůbec žádné informace. Může nám někdo poradit něco o chovu? Myslím velikost terária, podmínky, potravu a možná jak se dá zjistit pohlaví. Každou radu uvítáme, bylo by nám líto, kdyby u nás uhynul.
Změna předmětu, původně: Holaspis Guentheri-pomoc s chovem (Aurifer)
Tak jsem konečně dopárovala. Asi jsem si to moc malovala. Šoupla jsem samičku (doufám) do terárka k samečkovi a ten hned po ní skočil. Ovšem ne jak bych si představovala. Zakousl se jí do nohy a začal ji cupovat. Tak nevím, je to normální chování než si zvyknou? Nebo si mám myslet, že jsem dovezla druhého samečka? Můžu je tam přes noc nechat nebo je mám oddělit?
určitě je na noc odděl...on byl kluk teď dlouho sám a v terárku si vytvořil VLASTNÍ teritorium, do kterého mu najednou vnikl vetřelec, byť samička (pokud to je- kdyžtak pošli fotku). Abys je dala dohromady, tak budeš muset to jeho terárko trochu předělat, aby na něj ztratil "domovská práva".
Předělané ho má čirou náhodou od včerejška. Ale pro jistotu ji dám na noc jinam. I když se mi zdá, že ona pořád za ním běhá. Přikrčeně za ním leze, jakoby dávala najevo nějakou podřazenost nebo něco. Už není tak agresivní, ale úplně k sobě ji nepustí. Pokusím se vyfotit.
Tak líp už to asi nedám.
Tak už spolu kamarádí, tak snad to bude samička. Poprosím Auri, jak je to s tím obdobím dešťů kvůli rozmnožování? A ještě případně kam kladou vajíčka a zda se inkubují v teráriu jako třeba lepidodactylus, nebo se odebírají do inkubátoru? Děkuji.
Popřípadě ještě za jakých podmínek by měla inkubace probíhat.
Najdi si na Infoklima, jak se v Tanzánce pohybuje období dešťů a to jim napodobuj...není to nic složitého, prostě 2x denně lehce narosíš. V období sucha rosit nemusíš vůbec nebo jenom zlehka občas. Nebo jim to můžeš udělat podle sebe- přez zimu chladněji a sucho, na jaře začneš rosit s tím jak jdou teploty přirozeně nahoru se většinou ještěrky začínají pářit. Co se týče vajec, tak mi je samice zastrkávaly dozadu pod pozadí, tam kde přechází pozadí v substrát. Pokud vajíčka najdeš, tak je normálně inkubuj na vlhkém vermikulitu při 26-28°C, raději spíš k těm 26°C.
A pokud je nenajdu, bude po nich? Jinak myslíš, že podle té fotky (pokud se dá něco poznat) to je samička?
podle fotky těžko říct, je to rozmazané. Navíc bych potřebovala vidět i hlavu. Ale zase samce by starousedlík zřejmě dost vysodil.
JInak pokud vejce nenajdeš, tak záleží na podmínkách. Pokud je nesežerou cvrčci, nesplesnivěj/nevyschnou tak by se vylíhnout mohly. Ale Holaspisové si mláďata celkem rádi žerou.
Už jsem dvakrát pozorovala jak ji kousal do nohy, ale spíš jako by ji držel a snažil se na vylézt. Tak snad on to pozná
S cvrčkama by problém být neměl, páč mi oba dva žerou z pinzety, takže po terárku nic neběhá. Ale na samici bych to asi měla poznat, že bude mít vaja, ne?
Tak děkuji zase moc a jdu študovat ty podmínky.
Tak jsem pátrala na netu a hledala rozdíly mezi Holaspis guentheri a laevis. Našla jsem článek, kde bylo zmíněno, že do Evropy se importy dostávají pod názvem guentheri, ale z 99% se jedná o laevis. Mělo by to být tak, že guentheri má na boku 2 pruhy a laevis jeden. Jenže ten druhý jakoby pruh je už spojený spíše s břichem. Tak nevím, má s tím určováním tady někdo praxi, popřípadě je tu někdo, kdo je chová na poradu?
Má někdo zkušenost s odchovem? Zajímalo by mne, jak dlouho od páření lze asi očekávat vajíčka a jak dlouho asi inkubace. Děkuji.
Jdu zase na poradu. Dnes jsem si při krmení všimla, že mi Holaspisové jakoby škytají. A jakoby otevřou tlamičku s takovým tikavým zvukem. Přijde mi to, jakoby lapali po dechu. Samec žere normálně, samička méně. Podmínky jsou pořád stejné, teplota kolem 25, pod zdrojem až 30. Neví někdo, co by to mohlo být?
Jen popolézám nahoru. Děkuji.
Tak samec dnes sežral moučného červa, samička nic a je čím dál horší. Má prosím někdo nějaký nápad nebo radu?
Prosím, stále akutní stav.
Tak stav se zhoršuje.
Tak samička dnes uhynula. Samec zatím drží, ale nevím, jak dlouho.

Tak jen pro zajímavost. Samec začal po asi 14 dnech konečně žrát. Lapání po dechu i těžké dýchání vymizelo a začal být docela čilý. Tak nevím, jestli to byl nějaký zápal plic nebo něco. Každopádně samičku už to nevrátí, ale aspoň kluk to ustál.
Té samičky je škoda, ale pokud samec začne normálně fungovat a bude měsíc dva bez příznaků, tak bych mu holt koupila jinou holku..
Pokud nějakou seženu. Nebo mi do té doby pojde samec věkem. Nevím, jak se dožívají. U mě už je dva roky. A to už byl zřejmě dospělec.
Tak Holaspise zase importéři poslední dobou přivezli celkem dost, Tanzánka už zase vyváží. Sehnat samici by neměl být problém. Ale podle tehdejších fotek to byl mladý adult, ještě by nějaký pátek vydržet měl.
Pokusím se, taky mě to štve, že padla. Chtěla jsem se pokusit o odchov, těšila se na jaro, že jim hodím období dešťů a pak tohle. Tak snad budu mít štěstí. Jinak všem moc děkuji za pomoc a za rady.