Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odchov Želvy chilské pampové (Geochelone chilensis)

Ahoj,
Před necelými 2ma lety se 1. odchov v Čechách ( a zároveň 1. v evropských ZOO ) podařil v ZOO Zlín a jsem rád že se zde nyní mohu popochlubit a podělit se s vámi všemi o vzácný odchov želvy pampové Geochelone chilensis z mého chovu.
Před cca 4,5 lety jsem si dovezl 4 mláďata techto želv z Hammu.
Mláďata vážila mezi 50-150g, věkově odhaduji cca 1-2 roky stará a pohlaví se nedalo nijak odvodit.
Na štěstí pro mě se z 4 kusů poštěstily 2 páry a obě samice ( nyní cca 1,5kg) loni snesly vejce.
Po poradě se ZOO zlín jsem rozhodl vejce rozdělit do tří skupin a vyzkoušet různě dlouhou a různě intenzivní diapauzu v průběhu inkubace. Minulý pátek se vylíhlo 1. mládě z první nejstarší skupiny kde jsem zkoušel nejjednodušší diapauzu 9-11C v lednici v oddělení na zeleninu v délce 55dní. Celková doba inkubace činila u prvního mláděte 222 dní. Další vejce ať již ze stejné várky nebo z jiných vypadají nadějně.
a teď nějaká fota:
[chil1b.jpg]

[chil1a.jpg]

[chil1c.jpg]

porovnání s dospělou samicí:
[chil1d.jpg]

[chil1e.jpg]

loading...

Ahoj ve spolek,
dlužím zde nějaké další informace. V roce 2012 se z 12 vajec vylíhlo 11 mláďat (průměrná doba inkubace cca 250 dní). Obě samice měly 3 snůšky po 1-3 vejcích. Mláďata z prvních snůšek prosperovala dobře, u starších snůšek byla vysoká mortalita během několika měsíců 5 mláďat zemřelo. Netuším zda za to mohla jiná inkubace než u prvních snůšek nebo byla další vejce méně kvalitní, možná jsem něco pokazil já. 4 mláďata jsem prodal ( 3 do zahraničí a 1 v ČR- bohužel nemám žádné informace o tom jak prosperují) zbylá 2 jsem si ponechal až do podzimu 2013 kdy jsem se nechal ukecat a jedno jsem prodal do Německa - podle posledních informací prosperuje dobře. Poslední mládě mám do teď, snažím se krmit hlavně travinami, roste relativně pomalu a dnes při necelých 2 letech má cca 200g.
Loni žádná snůška nebyla. Proto jsem se rozhodl k mírnému zimnímu spánku.
Na podzim byly želvy venku až do prvních mrazíků ( začátek října ) poté jsem je uklidil do prostoru s teplotou okolo 7-12C kde byly 6 týdnů. Po 6 týdení "hibernaci" želvy postupně přešly do režimu vnitřního terária. "hibernace" evidentně zabrala a 1. samice snesla předevčírem 3 vejce a druhá začíná hrabat.
Sysel