Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Probouzení želv

Dobrý den,

chovám dvě testudo hermanni a jednu testudo marginata. Momentálně jsou zazimované ve sklepě, ale v posledních dnech už se teplota ve sklepě drží na 10 stupních. Příští týden má ale zase teplota klesnout. Je lepší želvy už raději probudit? Aby je vyšší teplota příliš nevyčerpala....

Díky za odpovědi

Teď budím jen 3letá mláďata - ven půjdou "nafurt" dle počasí ;-) cca po skutečných (proběhlých) "ledových mužích " - ne kalendářních
Zimovala od 10.11., myslím,že ten měsíc "navíc ", se jim hodí :-)
6ti letý jdou do záhrabu pod slámu v boudě zase dle počasí od cca 1/2 března - začátku dubna...

Nesmíte to brát dle data, ale vždy zohlednit místní podmínky + nadm. výšku,
jinak to budou mít na jižní Moravě, jinak na Vysočině :-) capišto?

V neděli jsem přendala želvu (čtyřprstá, samec 26let, asi první zimování) do venkovní boudy. Už byl v bedně probuzený, seděl nahoře na slámě. Za celou dobu ve sklepě (od půlky listopadu) ubyl přesně o 10 gramů. Nelíbí se mi jeho oči, dolní víčka jsou taková propadlá. Přidávám fotky před zimováním a teď. Mám docela obavu, jestli není něco špatně. V lednu při kontrole měl oči ukázkově zaklapnuté, vypadal úplně v pořádku, úbytek 6g. Teď je v boudě vycpané slámou, ještě nevylezl, ale pohybuje se tam. V létě měl nejvyšší váhu 510gramů, teď 482. Prosím, poraďte, jestli podle fotek poznáte, jestli máme problém a mám něco dělat... Děkuji...

Dobrý den, tak po odzimování mám problém... Želvák týden po přestěhování ze zimoviště ven do boudy začal trochu žrát (listy pampelišek), ale asi po třech přestal a nežere nic. Ani takové pro něj lahůdky, jako je polníček, rozkvetlá pampeliška.... Jinak se chová docela normálně, když je hezky, ráno vyleze z boudy, odpoledne zalézá. Když je na sluníčku, má prohřátý i plastron. Zhubnul, dneska jsem ho vážila a má skoro o 30g méně než po probuzení (tj. asi za tři týdny). Pít jsem ho neviděla. Předloni na podzim jsem mu nechala udělat rozbor na parazity a bylo to v pořádku. Prosím, co mám dělat?

naše želvy jsou už také venku - na balkoně, domů je neberu vůbec, teď jak bylo ošklivo téměř nevylézaly a žerou málo,ale přičítám to tomu ošklivému počasí,i tak jim denně dávám čerstvé, mají tam vodu.....vzít je domů si myslím, že by byla velká chyba....denně si je kontroluji, teď zase dva dny byly aktivní. Jenže na balkoně je vždy o pár stupňů tepleji, než klasicky někde na zahradě. Na fotce samec vypadá podle mně zdravě, asi bych mu nabízela denně čerstvé a uvidíte....a ostatní želvy? Jinak mně se také chovají různě, jedna je veleaktivní,druhá línější,třetí nejmladší tak zase má jiné chování....některé jsou úplně maličké tak ty jsou doma trvale....

Mám jen jednu želvu. Přestal žrát ještě když bylo hezky, jak se ochladilo tak je celý den v boudě, nebo jenom vykukuje hlavička. Blbý je že hubne a zdá se, že má takové zapadlé oči. Náš veterinář (není to specialista na plazy) nabídl, že mu píchne vitamíny, glukózu, může mu to prospět, nebo i ublížit?

nejakou dobu po zimovani se u zelv mohou objevit problemy s ledvinami. Odpovidaly by tomu jak zapadle oci tak ztrata hmotnosti. Zkuseny plazi veterinar by mel byt schopny tuhle teorii potvrdit nebo vyvratit analyzou vzorku krve. Hydratujete ho ted nejak?

s koupáním bych teď byla opatrná, přeci jen to počasí nic moc, když ho dáš do teplé a pak zůstane venku v té zimě asi to nebude úplně o.k. já bych mu tam dala k dispozici větší misku do které si může případně vlézt a vodu nechala při venkovní teplotě - možná to mnohé překvapí, ale jedna z našich želv, loni při té nijaké zimě lezla do vody v prosinci!Teprve pak zimovaly. Dost pozdě. Tak to bych nechala raději na něm, vlhčila bych tu hlínu. Nevím naše želvy spí pod slámou v té hlíně právě...tak teď prší a je vlhko tak to máš vyřešené, ono zase příliš vlhkosti taky není úplně ideál, momentálně má vlhkost přirozenou. Nedělala bych nic, krom toho, že bych mu dala k dispozici vodu ve větší mělké misce. A denně pro všechny jistoty nabízela čerstvé krmení, jakože bych mu ho tam dávala, ale s ním nemanipulovala, já ty naše vždycky jen tak decentně "cvrnknu" do nožek, abych si zjistila, zda jsou o.k a kontroluji je potom, když si sami vylezou a jsou vzhůru ( myslím tedy když už jsou vzbuzené po zimě venku)

nekoupal bych, ale strčil ho na noc a zahrábnul třeba do kýble s úplně mokrými hoblinami aby se "nacucal" hlásí teď až -6 tak bych ho (jen na noc) dal i s kyblikem třeba do sklepa...to dělal pár dní,
zvážil... kdyby to nepomohlo tak pak DOBREJ PLAZÍ vet - ve St se má už oteplit, tak by se mohl i rozežrat;-)

Díky všem za rady. Velkou misku s vodou má pořád k dispozici. To s tím kýblem a hoblinama mi poradila i jedna chovatelka na zelvy.top-forum.net, mně by to samotnou asi nenapadlo, a to jsem si myslela, jak mám všechno dobře nastudovaný... Takže noc na dnešek už želvák spal v mokrých hoblinách ve sklepě, zavrtanej že z něj nekoukalo vůbec nic, ráno měl o 10 gramů víc.. Budu to dělat pár dnů a doufat, že se z toho dostane.

já nevím, možná blbě koukám,ale mně nějak nepřijde, že by měl zapadlé oči, každopádně bych do něj nenechala nic píchat a vyhledala specialistu na plazy, věřte, že se to opravdu vyplatí! Jak je želvák starý? A podmínky? Má k dispozici alespoň skořápky NON-STOP?
Jo už jsem si to našla...prvně zimovaný v 26 letech? Nevím, zda není potom lepší nezimovat, ale tady je to asi sporné, co je lepší, každopádně já bych se toho trošku bála....
Ale nějak výrazně zdevastovaný mi nepřijde. Kdyby vás ta nežravost trápila ( naše želvy venku ale také nyní téměř nežerou )tak bych se za něj opravdu přimlouvala - když veta, prosím specialistu ;-)

EVVO já bych nepanikařila, je první den tepleji a želvy to dnes zkusily jak to bude vypadat, ani ty naše příliš nežraly, ale tady je to docela dobře popsané a mohlo by vás to trošku uklidnit:http://www.euzelva.cz/clanky/zelvi-rok---2012.html když by vás to zajímalo je tam i rok 2011 a uvidíte jak velké jsou v chování želv rozdíly. Já našim nabídla travičku a zatímco ty uvnitř dlabaly jak o život ty venku jsou opatrné a je to logické, oni ví, že má přijít další studená vlna, takže se drží střídmého jídelníčku a vyčkávají. Opravdu si myslím, že málokomu želvy nyní venku žerou....držím moc palce, sleduji vašeho želváka a doufám, že nám sem dáte vědět, jak to dopadlo, ale doporučuji onen článek! Možná bych zkusila oslovit i přímo želvaře, mnohdy mají lepší radu než vet ( ale tím nechci nikoho podceňovat)

On ale dost zhubnul. Chtěla bych, aby ho prohlídli, jestli je v pořádku. Přeci jenom, prošel si docela těžkým obdobím, tak jestli není nějak poškozený z té doby, nebo jsem mu ublížila svým chovem.... Jsou to veterináři vedle ZOO, specializují se i na plazy, tak snad poradí..

ty jo tak to jste hrozně stateční oba dva....stále bojujete....držím všechny palce, takto to tedy není úplně pozitivní pohled....už jen pro tu snahu a všechen boj přeji hlavně želvákovi, aby přežil, zvládl to a měl ještě hodně dlouhý a spokojený život!!! DRŽÍM VŠECHNY PALCE!!!!