Chameleon jemenský- inkubace vajec
Zdravím všechny chovatelé chameleona jemenského.. :) Mám takový dotaz a prosím o radu.. Dne 21.3.2012 jsem měl druhou snůšku od chameleona, první snůška byla neoplozená protože nebyl ještě samec,ale tato nová snůška už oplozená byla,vajíčka byla celá bílá,měla pravidelný tvar a na pohled vypadali moc pěkně.. Jenže když sem je dal do inkubátoru tak zhruba po 5ti dnech jsem zjistil že 2 vajíčka jsou špatné a že zežloutli a zcvrkly se.. tak jsem je z inkubátoru vyndal.. Jenže trošku se mi zdá že i ty ostatní vajíčka začínají trochu blednou.. Z vrchu mi přijdou docela v pořádkum,jsou stálé bílé,ale mám strach aby nebylo něco špatně a o vajíčka sem nepřišel.. je to takhle dobře nebo ne ? Inkubátor mám z akvária,kde je dole voda,,topné těleso a termostat.. teplotu udržuju kolem 28°C a vlhkost je snad taky dobrá.. je fakt že od té vody tím vypařováním je tam vlhkost dost velká.. Tak prosím o radu,jestli se třeba vajíčka postupným růstem ještě vybarví nebo je něco špatně.. Zde jsou i fotky.. Děkuji vám chovatelé.. :)
Změna předmětu, původně: chameleon jemenský (Aurifer)
Nikdo z vás opravdu neví ? Hodila by se mi vážně moc nějaká zkušená rada..
Mně se zdají v pohodě!Teplotu bych alespoň o stupeň zvýšila, ale jinak se mi zdají ok. Ale i když měla samce, tak že jsou 100% oplozená nemáte jistotu nikdy.
Děkuji za odpověď.. S tím oplozením máte určitě pravdu.. :) Ale na první pohled neoplozeně snad nevypadají.. tak jsem se chtěl jen ujistit jestli je vše v pořádku.. Já když koukal totiž na fotky jiných chovatelů tak měli snůšku ůplně sitě bílé barvy,,a vypadali jak kdyby měli ůplně tvrdou skořápku,mě tyhle přijdou lehce kožovité,tak proto jsem chtěl vědět jestli se to postupem růstu ještě zlepší.. :)
Moje se tvřářily jako oplozené asi 2 měsíce, ve finále jsme zjistila, že oplozen nejsou. Propadaly se a následně začaly plesnivět. ALe Vaše se mi zdají ok. Hlavně udržovat vlhkost, pokud by se propadaly, tak vlhkost zvýšit, ale zase nesmějí stát ve vodě nebo na ně kapat. Ale myslím, že Vy to máte pořešený dobře.
Ja bych zas teplotu klidne o stupen-dva snizil... Bude se to lihnout o par dni dyl,ale ty mlady budou vitalnejsi.. muj nazor:)
Jinak to nazloutnuti je nejspis od vermikulitu.. ten ty vajicka trochu obarvi, ale kazdopadne vypadaj v poradku
ten foťák docela zkresluje,, ale na té fotce kde jsou vajíčka všechny je u pár vajec vidět,že jsou nažloutlá,, a zdá se mi že žloutnou asi čím dál tím víc.. je možné že je to od vermikulitu,protože mi to říkala i paní ve zverimexu.. Je tady nějaké řešení ? čím by pak třeba přestali žloutnout ?? %)
když žloutnou tak žloutnou, nech je žloutnout. Kdyby začala kolabovat nebo plesnivět, tak je vyhoď, ale pokud ne, tak s nima nic nedělej...
Ad teplota tak souhlas s Jaffatou, trochu bych ji snížila. On je pak v těch mláďatech dost velký rozdíl ve velikosti a vitalitě.
I mně připadají vajíčka v pořádku. Během inkubace mění vzhled, to je normální. Kdyby se kazila, poznal byste to - jak už bylo řečeno výše (zcvrkávání, plesnivění). Osobně doporučuji teploty spíše kolem 26-27°C, ne víc. Takhle jsem inkuboval nějakých 6 měsíců a vylezlo 52 vitálních mláďat z 53 vajec.
Děkuji moc za odpověd.. A za rady.. :) Pomohli jste mi.. :)
Využiju tohoto vlákna a zeptám se na možná trochu banální věc =).
Připravuji teď suchý inkubátor a přemýšlím nad tím, jak vlastně vlhčit vermikult, abych nepoškodila vejce.
Lijete vodu například někde do rohu, nebo ji dovnitř vstřikujete například takovou tou injekční stříkačkou?
Chápu, že musí být vermikulit stále vhlký, ale jak poznat, kolik vody je třeba dolít? Prostě jen podle pohledu a odhadem? Jak často případně vodu doplňujete?
Inkubovat budu poprvé.
Předem děkuji za rady.
Také využiji této debaty a přidám se k Adeli. Tohle by mě taky zajímalo. Mám inkubátor vymyšlený stejně jako autor této debaty ( topné těleso ve vodě, nad vodou misku s vajíčky - teplota 28 stupnů vlhkost 82%) Vajíčka jsem nechávala v rašelině s pískem. Ani napodruhé se nevydařilo. Vajíčka splaskla a některá začala plesnivět. Nyní chci koupit vermikulit ( zatím nevím kde, tak třeba pisněte kde by se dalo). Nevím zda dělám neco špatně. Je možné že i když jsou takové podmínky tak je písek popř. vermikulit málo vlhký? Čidlo mám mezi vajíčky tak nevím jestli při vlhkosti 82% je písek málo mokrý. Děkuji.
Tak ve vodních inkubátorech je problém hlavně v tom, že kondenzovaná voda kape na vajíčka a ty potom plesniví...je třeba dát krabičku tak, aby na ni nic nekapalo - takže buď trochu do kopce a nebo pravidelně otírat víčko - ale osobně nemám s tímhle typem inkubátoru moc dobré zkušenosti. Vermikulit seženete buď v nějakém větším květinářství nebo přes internet a teď jsem ho viděla i v PetCentru...vlhkost spíš než čidlem kontrolujte tak nějak selským rozumem - tipovala bych, že byl spíš naopak moc vlhký - když je vodní inkubátor, tak vlhčit moc nemusíte - nesmí vyschnout, musí být mírně vlhký, ale zase ne mokrý...
A s doléváním - když je třeba, doleju do rohu krabičky trochu vody, tak nějak odhadem, to těžko popsat - aby to nebylo moc mokré a nenamočilo vajíčka a zároveň aby to nevyschlo...
Hlavní je, aby byla vajíčka oplodněná...
Zda je vermikulit dostatečně vlhký poznáte jedině odhadem. Já to dělám tak, že si vezmu trochu mezi prsty a zmáčknu, pokud nevyteče nic, je suchý a je třeba dovlhčit. Pokud vymáčknu trochu vody, je vše ok. Pokud při zmáčknutí voda až vykapává, je to zase moc a je třeba přidat trochu suchého vermikulitu. U jemeńáků se mi líhne druhá snůška, mám také vodní inkubátor, akorát topné těleso mám jen v lahvi od okurek a krabičky s vajíčky jsou položené vedle. Voda pak tolik nekondenzuje a vajíčka neplesniví. Inkubuji při 25-27 stupních, mláďata se začala líhnout po cca 220 dnech a lezou pěkně jedno po druhém, doslova řada po řadě, krabička po krabičce :)