odumírání mláďat
Asi před 20 dny se nám vylíhly mláďata do 2-3 dnů se rozežraly. Ale cca po týdnu začalo jedno být vyditelně slabší a za pár dní další, tak jsme je dali do samostatného terária a zkusili jsem je přikrmovat z injekční stříkačky. Teď nám odešli obě a máme tam ještě jedno slabší než jsou ostatní. Zbylích 13 mláďat je v pořádku žerou jak zelený tak cvrčky a 2x denně rosíme v teráriich je cca 30C a uvb repli clo10 26w. nevím v čem může být problém. Inkubovali jsem při 27C cca taky 100dní všechny se vylíhly. Ostatní žerou a jsou v pohodě. Nevím jestli to ještě nemůže být malým poklesem teploty v noci mám tam topný kámen a v noci tam mají cca 25C. A jak to mládě nejlíp rozežrat. Mám ho nechlat samotného v teráriu nebo k němu mám dát pár menších sourozenců. Zkusit větší cvrčky nebo žížaly. Moučný červy mu dávat nechci aby se neucpal a z injekční stříkačky má někdo zkušenosti.
Nevidím v tom žádný problém, v přírodě jsou taky slabší a silnější mládata ... a bohužel ty slabší nepřežijou.
Nevím jak máte řešenou odchovnu(dodejte foto)….terárium i ta odchovnička musí být rozdělena na chladnou část(23-25 stupňů) a výhřevnou část kde pod zdrojem by mělo být kolem 50 stupňů a reptiglo(10.0 26w) klidně 5 cm od zvířat,nevěšet vysoko ať na ně nějaké to uvb dopadne…hned vedle výhřevu aby se mohli mláďata vyhřívat „slunit“ zároveň…Důležitá je ta možnost se ochladit.Čím se vyznačuje ta slabost u těch mláďat? Inkubace při 27 stupních by neměla trvat tak dlouho jak uvádíte…ale to jen tak mimo…. V noci je důležité noční pokles klidně i k 15-17 nebo „pouze“ na pokojovku to jim jen prospěje….hlavně nenechávat zapnutý topný kámen v noci !!! Pokud je to možné tak to slabší mládě oddělte od ostatních a věnujte mu zvýšenou pozornost….měl by se vzpamatovat a nabrat síly….pokud se nevzpamatuje nemá smysl takhle slabého jedince i nadála trápit…. Necpal bych do nich nic perorálně násílím nějakou injekcí….to je bude max jenom stresovat a tu potravu si musí ulovit sám. Podávejte rozmanitou potravu od rostliné- mláďata se na ni lehce naučí-podávat před živočišnou- pampelišky,jetel,čínské zelí …. a různé druhy živočišné potravy obalené v minerálech a vitamínech….malé šváby,sarančata,cvrčky,občas moučňáka nebo zophobase nastřihnout na půl…..
Mládě je méně čilé a zavírá víc oči. Celkově víc odpočívá, méně žere a tím samozdřejmě neroste a je malé oproti ostatním. Terario je prostě vybavené 40x30x30. Zadní stěna z kamenné dlažby 40w žárovka výhřev uvb repliclo10, na dně mám papírové ubrousky, k žárovkám mám větvy takže k obou může na cca 5cm a 15w kámen. v rohách mám 26C.
To ještě nemusí nic znamenat....mládě bych oddělil a pak se uvidí....Při odchovu agamek a ne jen jich v odchovnách po více jedincích je naprosto normální že jsou tam mnohem větší jedinci a třeba jeden dva menší....což se spraví(doroste) po oddělení do samostatných nádrží....Pokud tam je 40w a 26w na tak malé tera tak ten kámen bych vyndal pryč akorát tera plošně přehřívá a dal jim tam písek místo ubrousků... Hlavně ať se mohou vyhřát a ochladit....nevim jak je ta větev uzká či silná a kolik agamek se najednou může vyhřívat přímo pod zdrojem...řekl bych že ani polovina....tak bych ji vyndal a svěsil světla ke dnu...naměřil teploty...pod osvětlení nějakou břidlici....aby se mohli vyhřívat všichni najednou....
To je ale děsnej hazard se zdravým těch zvířat a pokud se z krabičky vytáhne trochu výkonnější kousek, tyk bych vůbec nevylučoval, že lze takto mláďata i zabít. Musite dycky přijít ke strejdovi Majkovi si to nechat během 10min. změřit .
Svítím takovým to způsobem u všech mláďat vousatek a nikdy jsem neměl problém….ba naopak zvířata e snaží k uvb dostat co nejblíže….nikdy jsem neměl problém s přivýráním očí či jakýkoliv jiný a mláďata byla vždy 100% zdravá a vitální, ale taky netvrdím že se to nemůže stát vím o problémech které se řešili právě u té 10.0-26w…ale na druhou stranu zvířata mají možnost se vždy před zářením schovat a já sleduji jejich chování a kondici a pokud by snad měl takový problém nastat…v ten den bych ho odstranil…Jo pokud bych měl strejdu madmika nablízku velice rád bych zašel zdroje přeměřit už jen pro svou kontrolu a taky by mě celkem zajímalo jaké jsou rozdíly mezi jednou a druhou lampou v té samé serii a v jiných sériích…
Ono nejde ani tak o ty dřívější problémy jako o to, že jsou u těch zářivek dost velký výkyvy výdeje UV i v rámci jedné serie. Abych tomu zas tolik nekřivdil, u jiných zdrojů je často situace obdobná a ne jen čínské výroby.
5cm od lampy RG10 jsem ale měřil vždy (pokud se nejednalo už o vyloženě megastarý kusy) obrovské hodnoty UV, které považuju za nevhodné až nebezpečné. Minimálně není myslím v ničím zájmu do zvířete prát klidně i 10x více UV, než s jakým se mohou setkat ve svém přirozeném prostředí, proto tam to UV rveme, abychom se těm přirozeným podmínkám víc přiblížili a zvířatům přilepšili, ne naopak. To, že se k tomu ty zvířata natahujou je jasný, ale to se budou natahovat i k lampě, která má toho UVečka moc resp. je v nevhodných vlnových délkách a to už oni nepoznají. Je to těžký, protože prostě nelze říct, jak vysoko tu či onu lampu umístit a tak samozřejmě chovatelům nezbývá, než to odhadovat - to samozřejmě chápu a nikomu nic nevyčítám. Nicméně, všeho moc škodí.
No určitě by nebylo na škodu mít ty solarmetry doma a kontrolovat si výdej u lamp různého staří a vzdáleností...
Samozřejmě nemám zapotřebí do zvířat rvát několikanásobnou "porci" uvb, ale jak jsem již psal tuto vzdálenost používám vždy a nikdy nebyl problém...proto mě zaráží jak píšeš že vždy při tvém měření z 5 cm ty hodnoty byli obrovské...chápu že máš nameřeno ale jen bych rád dodal to že zrovna třeba u agam(všeobecně)jakožto pouštních ještěrů vím že ty toho uvb snesou(chtějí) dost....jen pro srovnání s tím jak jsem psal,že mají vždy tu možnost kde se skrýt před uv zářením...tak právě třeba pod těma reptiglo se mi zrovna agamy nikdy neschovávají....a navíc svítit jim z nějakejch 15-20 cm mi už přijde zbytečný,protože ten výdej už tam je skoro nulovej...to už tam rovnou můžu hodit nějakou úsporku na světlo....kdežto třeba když je mám pod ultravitaluxama dospěláky i ty mláďata....tak vidím že se po určité době(záleží jak kdy 10-40 min) že se schovávájí před tím uvb zářením a tak samo třeba na slunci když je sluním venku....ještě dodám že ultravitalux používám z 60 cm od zvířat a je mimo tera které tímto nepřehřívá...Tím jsem chtěl říct že si myslím že pokud by toho uvb bylo tolik a nesnesli by to že by se před ním určitě schovali...nebo by to šlo nějakým způsobem poznat na jejich chování....neber to jako nějakej útok na tebe...respektuji tvou práci s "osvětlením" a měřením...ber to jen jako takové zamyšlení...
Tak to vůbec ne, uplně v klidu...
Nicméně - vlastně na všechno co jsi teď napsal jsem už předem "odpověděl" v předchozím příspěvku a nic se nemění na tom, že u této dvacetišestiwattové zářivky považuji 5cm od zvířete za hazard, to mi bohužel nikdo nevymluví - dělej si to klidně tak, jak ti to vyhovue, ono tě to pak vyškolí samo, což samozřejmě nijak nechci přivolávat.
PS: jo prosimtě a když ty mladý občas prdneš pod vitaluxku, proč tam vlastně to reptiglo máš? ta Osramka bohatě stačí...
No nejsem ten kdo by se rád nepřiučil ... až budu dávat nový kopakty RG dám je na vzdálenost 10cm alespoň po dobu prvních 3 měsíců...a uvidíme ...nebo bych ti je pro zajímavost poslal na přeměření pokud by to nevadilo...velice by mě to zajímalo.... Mladý dávam tak jednou tejdně + - pod vitalux a přijde mi že je to celkem málo...tak proto jim tam dávám i to RG ...