Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Malá užovka červená sežrala s kořistí jehličku

Zdravim, mám takový problém, resp. nevim jestli je to problém, mám malou užovku, cca 6 měsíců, 50cm, 35g. Včera jsem ji poprvé dal myšku volně do terária na velký kámen, cca 40x20cm (jinak vždy dostane myš do plastové misky. Ale jak s kořistí zápasila, zatáhla si ji na substrát a při polykání spolkla trošku rašeliny a jednu jehličku z asparágu, bohužel jsem jí to nestihl sebrat pinzetou.

Dotaz: Může se jí něco stát? Nebo tu jehličku s rašelinou vyzvrací nebo nějak stráví?

Předem děkuji za odpověď.

Pro klid svědomí můžete krmit mimo terárium.

Jinak největší svinstvo na polykání je asi lignocel (zvlášť u takhle malých hadů). Bordelu, který může zvíře spolknout by tam mělo být co nejméně. Troška rašeliny by vadit neměla. Normálně by měla projít trávicím traktem a had by ji měl vyloučit (nevím o případu, kdy by krmení na rašelině vedlo k ucpání střev a následnému úhynu - v přírodě taky hady nehlídá kouzelný skřítek s pinzetou). Tak jednu jehličku asparágusu by přežít měla:-). Jinak ten asparágus je v tom teráriu úplně k ničemu a akorát vám přidělává starosti. Vyndejte ho ven. Nemá uvnitř žádný smysl a z dlouhodobého hlediska...

Když tak koukám na to video, je ta větev z borovice? Koukám, že je pěkně obalená smolou (nebo znečištěná močí?) a nevypadá vyschle. Takhle čerstvé osmolené větve borovice uvolňují silice, které mohou způsobovat u zvířat podráždění sliznice. Vyschlé borové větve by se snad použít i daly (i když proč nepoužít rovnou jiné větve, když to jde). Co třeba ořešák, nějaké listnáče...

Vzhledem k umístění světla, přeměřte si teploty v jednotlivých částech terária. Nevím, čím svítíte a jakou teplotu máte doma...

vyschlá větev z borovice je do suššího terárka taky bezriziková ověřená varianta ;-). Navíc pro gutku přirozená.

Co se týče té sežrané jehličky, tak tam se nic nestane, had ji prostě vyloučí. Já tohle u zvířat v terárkách vůbec neřešim, akorát nechovám an lignocelu. Když takhle pitvám na cestách třeba přejeté hady nebo jiné plazy, tak co ti mají v trávicím traktu bordelu...písek i poměrně velké kamínky, listí, jehličí, kusy kůry, větviček atd atd a taky s tím všichni normálně žili, než je přejelo auto.