Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno T. hermanni, substrát - seno? a miska s vodou v teráriu

zdravím jelikož naše želvička měla nějaké dýchací potíže(ukazálo se na rentgenu, že asi venku slupla nějaké kamínky a měla ucpaná střívka) tak jsme byli u veterináře (klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců v brně, snad to dopadne dobře) první co nám vytknuli byly hobliny jako substrát(použiváme na vyrázné doporučení chovatele od kterého želvičky máme) vím, že kolem substrátu jsou věčné debaty ale paní doktorka(neznám jméno)nám řekla, že by jsme měly používat seno jako substrát a že ani není potřeba vlhčit!! že prý hermanky tu vlhkost tolik nepotřebují. to seno mě docela zarazilo protože s tím sem se snad jěště nikde nesetkal jako s doporučovaním substrátem

drůhá věc taky na ni přišla řeč u veterináře (a souvisí s tím vlhčením) je miska s vodou v teráriu chovatel velmi silně nedoporučuje(skoro bych řekl zakazuje) misku s vodou v teráriu(převážně kvůli tomu, že to není potřeba a že se může snadno stát zdrojem bakterií) tuto nám opět doktorka doporučila do terária umístit

zajímal by mě váš názor na obě otázky. jestli sem obdobné téma někdě přehlídnul tak se omlouvám

no záleží na názoru, já osobně se s paní doktorkou v tomto rozcházím...nepíšete jak stará želvička je. Substrátů je k mání v dnešní době opravdu mnoho, seno velmi rychle podléhá plísním a chovat želvu vyloženě na suchu - myslíte, že ve volné přírodě se hermanka non-stop pohybuje jen v suchu? Ono mnohdy stačí použít selský rozum, projet stránky chovatelů želv a člověk je skoro doma :-) osobně používám rašelinu míchanou s pískem - kupuji již hotovou směs od teraechisu, seno mají želvy také k dispozici, ale nikoli jako podestýlku, také tam mají větší kameny a VODU rozhodně k dispozici STÁLE. jde o to, zda paní doktorka neměla na mysli příliš vysokou vlhkost, která může v teráriu být k tomu špatné větrání a problém je na světě. Nekoukali jste spíše po želvím stole? Tedy po ubikaci, kde je dostatek čerstvého vzduchu? Má želva možnost dostat se např. na Sluníčko? ven? Nepíšete nic o vybavení terária atd....jinak je zde plno diskuzí na toto téma, zkuste hledat :-)tady např. o hermankách http://www.euzelva.cz/clanky/testudo-hermanni-zelv a-zelenava-chov.html a najdete tam plno zajímavých věcí i odpovědi na vaše dotazy :-)

No pani doktorka očividne nema osobne dlhodobe skusenosti s chovom želv,inak by Vam neodporučala seno ako jedinu vhodnu podstielku a vyhodit misku s vodou z terarka.Už asi 4 roky použivam u všetkych želv lignocel s pieskom a v želvych stoloch maju k dispozicii nepretržite aj nadrž s vodou.

no potvrdili jste mi přesně co sem si myslel šlo mi o to že sem se právě nikde nesetkal se senem jako substráte ale chtěl sem znát názor zkušenějších chovatelů

jo a želvičce je 11 měsíců, snad to dobře dopadne a v pořádku se nám vrátí domů