Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná přibližně 2 týdny nevylučuje trus

Dobrý den, prosím o radu a současně shovívavost za velmi laický popis.

Želva nádherná,věk cca 10 let, velikost cca 18 cm, akvárium 40x120x40 cm, výška vody cca 15 cm (50-60 litrů), kámen, lampa, holé dno (několik kamínků asi 1,5x3 cm). Zvyklá hodně mimo akvárium, velmi zvídavá (sluní se na koberci, prochází se po kancelářích, zdolává nevysoké překážky atp.). Nikdy nezimovaná.

Krmení: mimo akv. 1x týdně 4-5 nakrájených syrových kuřecích srdcí (okrajuji tuk) + 4-6 grundlí. Obden malé množství granulí. A semtam živá rybka (danio), cca 1 týdně.

Problém: cca 2 týdny nevyloučila trus + silně neklidná.
Neustále se snaží dostat z akvária, vytrvale plave proti sklu a šplouchá (to samozřejmě dělá pořád, ale intenzita a vytrvalost v posledních dnech je zarážející). Když už je mimo akv., chce se dostat i tam, kam dříve nechodila, vyšplhat všechny schody atd. Chuť k jídlu stále vysoká.

Takže: může mít želva zácpu? Nebo?

Také si nejsem jist pohlavím, pomůžete? Rad je na netu dost, ale nemám žádné srovnání. Podle krátkých drápků, úzkého ocásku a plochého plastronu soudím na samičku.

Děkuji za odpověď.

imageshack.us imageshack.us imageshack.us

loading...

Na fotkách to bude samice. Zkus sáhnout a prohmatat prostor mezi zadníma nohama a okrajem krunýře směrem dovnitř. Vejce by tam měla být u Trachemys vcelku dobře nahmatatelná. Pokud tam jsou vejce, někdy ta neoplozená mohou být dokonce i větší, než je obvyklá velikost, někdy naopak extremně mrňavá. Chce to nějakou nádobu, aspoň 15 - 20 cm hlubokou, do ní směs písku s hlínou nebo rašelinou, spíš tužší konzistence, mírně vlhkou, ne mokrou.

Děkuji za identif. pohlaví a rady.

Želvu jsem dle možností prohmatal - ač je zvyklá na braní do ruky, tak tohle se jí samozřejmě velmi nelíbí. Nicméně jsem nic nenahmatal, tedy nějaký útvar či útvary.

Stav trvá: je velmi neklidná, na druhou stranu potravu ochotně přijímá a nejeví známky např. apatie apod.

Snad nepanikařím zbytečně, obvykle prostě vyloučila ihned po krmení anebo do druhého dne (a ne málo). V tomto případě už proběhla dvě klasická velká krmení + průběžně něco granulí a nic.

O víkendu zkusím doporučenou nádobu s vlhkým pískem apod., dříve to bohužel nepůjde.

Nebo myslíte jít pro jistotu ihned k vetovi na rentgen?

Mám za to že rentgen tady nic ohledně vylučování nepozná, maximálně ti řekne jestli má vajička. Veterinář by ji napíchal vitamíny, sračky na podporu trávení atd... Když se k němu rozhodneš jít, tak si vyber toho co se specializuje na plazi.