Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osmák degu - problémy po porodu

Dobrý den,
doma chováme teď už 3 osmáky degu. Samička nám před 3 dny porodila jedno krásné, zdravé mládě, ale pak přišly komplikace. Samička začala nezvykle polehávat a jedno mládě nám připadalo málo. Druhý den jsme navštívili veterináře, ten jí píchl injekci na uvolnění cest, protože maminka v sobě měla ještě jedno mládě, samozřejmě mrtvé. Do půl hodiny jsme s menšími problémy dostali druhé mládě ven, které bylo až abnormálně velké.
Teď už leží cca 24 hodin v teráriu, naježená, přivřené oči, nejí, nepije (ani nepřijímá umělou stravu, co jsem jí zkoušela dát stříkačkou)a stálé jí z pochvy vytéká krev. Nevím, jestli to krvácení není způsobeno třeba roztržením nějaké žíly při vyndávání toho mrtvého. Obávám se, že to nepřežije, ale vaše zkušenosti, případě rady, velmi ráda uvítám.
Mládě je tedy v pořádku, umělou stravu přijímá a perfektně se o ní stará sameček, tam by neměl být problém.

Děkuji za případné reakce.

pokud nepřestala po vypuzení toho 2. mláděte krvácet a chovala se apaticky, tak to bylo na okamžité kvaltování zpátky k veterináři. myslím, že do rána bude tuhá. A pokud ne, tak do odpoledne. Tohle se musí řešit hned, a ne když už to zvíře 24h umírá :-(.

asi tě sklamu i když nerad
ale podle mě se jedná o vnitřní krvácení kdy při porodu praskne nebo se jinak poškodí něaká žíla nebo tepna
stalo se nám to samé u fenky jezevčíka kdy po porodu prvního štěněte do hodiny vykrvácela a ani rychlá veterinární pomoc nám nepomohla
občas se to stává i u lidí ne jen u zvířátek
je to kruté ale prostě je to tak

z mé strany ti přeji aby to dopadlo dobře

a opravdu se toto mělo řešit hned jak ti píše pisatel přede mnou
ten veterynář by měl vědět dobře jak se zvířátko po porodu chová
zda je něco v pořádku či není
aspoň podle mě by to vědět měl
jinak k té krvy pokud má černou barvu může se jednat i o takzvané čištění
a ta injekce s vypuzovací látkou taky třeba mohla pro tu samičku být silnější
a i porod co jsi popsala jistě není pro ní zrovna procházkou růžovím sadem

Josef

fakt upřímě ať to dopadne dobře
sem asi měkej ale stímhle soucítím a je mě líto když je u zvířátek něaká beznaděj

ono pokud tam je abnormálně velký nebo deformovaný plod a píchne se oxytocin, tak se ho sice někdy podaří ještě vypudit přirozenou cestou, ale tu samici to potrhá. takže se zvíře většinou musí urychleně otevřít a provézt hysterektomie. Pokud se to neudělá, tak zvíře vykrvácí dovnitř, nebo exne na druhotnou sepsi...po 24hodinách už je to ale jedno, měla by s ní šlehnout o zem, aby se ta samice zbytečně dál netrápila.

Ono bohužel to veterináři dělají celkem často, že při přerušeném porodu nejdřív šlehnou oxytocin a pak teprv zjišťují, co vlastně způsobilo to přerušení porodu. V případě abnormit na plodech to bývá častou příčinou úhynu samice, protože dávka oxytocinu způsobí kontrakce, ale samice pak tlačí přez překážku a potrhá se. A pokud se to včas nevyřeší (což ono se jedná o hodně akutní stav, který je nebezpečný i při včasném řešení), tak bohužel...