inkubace vajec hadů - výkyvy teploty
Máte někdo zkušenost s přehřátím vajec v inkubátoru? Vždycky jsem si myslel, že si tohle dokážu uhlídat.
Po.ral se mi termostat v inkubátoru a na několik hodin (odhaduju na cca 5 hodin) mi v inkubátoru pravděpodobně vylítla teplota cca na 31°C!
Inkuboval jsem v něm v tu chvíli vejce od O.porphyr.laticinctus 49-tý den! a Euprep.mandarinus - 7 den. Doporučené inkubační teploty obou druhů jsou do 27°C.
Můžete mi někdo říct, jaká je šance na přežití zárodků? Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Předem díky za každou radu popř.názor.
Změna předmětu, původně: inkubace vajec hadů (Aurifer)
tak ono zárodky to pravděpodobně přežijou, ale většinou se bohužel zkřivěj. Nám se tu před nedávnem stalo něco podobnýho
Ty mandaríny ten 7den by to ale ještě mohly uchodit bez poškození, tam je větší problém u již vyvinutých mláďat.
Díky za cenné informace.
...ikdyž né zrovna příliš povzbudivé.
Takže Aurifer nakonec se prognoza naštěstí nenaplnila. Pravděpodobně nebyla vejce vystavena vyšším teplotám po dobu uvedených 5-ti hodin. 5 hodin byl čas od poslední kontroly, kdy byly teploty ještě OK. Takže k odpálení termostatu muselo dojít zaplaťpánbůh krátce před zjištěním vysokých teplot.
Během včerejška a dneška se vylíhla ze všech vajec zdravá mláďata O. porphyraceus laticinctus.
Takže předpokládám že vejce mandarin budou taky v pořádku.
Ještě jednou díky za rady.
Paráda ! To jsem moc ráda, že to dobře dopadlo...asi to fakt bylo jen krátce a ještě to nestihlo napáchat škody. Mláďata jsou nádherná, gratuluju
Ty mandaríny by měly být taky OK- tam pokud to vejce v takhle nízkém stupni vývoje nevyřadí rovnou a neodumřou, tak by to nemělo zanechat následky, obzvlášť pokud to teda bylo jenom na krátkou dobu....
Každopádně to byla fakt klika, žes na to přišel tak brzy.
Taky gratulace, mam rad dobre konce.. Super.
mam rad dobre konce..
A kto by nemal ze??
Inak tiez sa pridavam ku gratulantom .
Díky všem . Z mláďat mám samosebou obrovskou radost.
Pro Aurifer; Klika že jsem na to přišel tak brzy, ...- taky možná.
...inkubátor + jeho termostat kontroluju tak 3x nebo i 4x během dne.
Takže, to časové rozpětí kontrol 5-ti hodin +- odpovídá. Spíš bych ale řekl že jsem měl kliku, že termostat nešel do kopru hned po jedné z mojich kontrol.
Takže mi vůbec netěší, že jsem si touhle zkušeností vlastně uvědomil, že v podstatě vůbec nic nemám pod kotrolou (jak jsem si původně naivně myslel). Jó, prostě když selže technika, tak je to v ř.ti.
...snad jenom možná jistit to dvěma termostaty.
No, hlavně že to dobře dopadlo a ještě jednou díky.
jestli chceš mít všechno pod kontrolou a nosíš u sebe mobil dáse pořídit brána která ti dá signál okamžitě při jakékoliv změně cosi nastavíš.
Díky za info. No a co obnáší pořízení té brány na mobil? Nejsem technický typ.
Na jeden inkubátor mi dosud vždy (víc jak 20 let) stačil jeden termostat. To bylo první selhání termostatu se kterým jsem se setkal.
Ale možná, by se mi ta brána v budoucnu hodila spíš pro zimoviště které se chystám v současnosti začít stavět na svém proskleném balkoně (ikdyž tu mám v plánu použít 2 kvalitní termostaty s alarmem).
skus flajzar elektronic-tam jsou různý stavebnice zhruba vím jak to fachčí ale v tomto oboru jsem ještě nevynalézal
Díky, skvělej odkaz pro inspiraci
Nechci zbytečně zakládat nové vlákno, tak to napíšu zde. Mě by zajímal opačný problém, čistě teoreticky budu inkubovat vejce při teplotě 27stupnů, dejme tomu v noci mi klesne teplota na nějakých 24-25stupnů, je to pro zárodky problém? (mohou se také objevit u mládat deformace, nebo se to děje jen u přehřátí vajec)
Díky za názory
Záleží na tom, co líhneš. Pro vejce krajt je to docela průser, ale pro většinu jiných druhů hadů to není žádný problém, pokud ta teplota neklesla moc prudce. Tam dělá problém, pokud k těm výkyvům dochází rychle. Jinak já řadu vajec líhnu mimo léto nahoře na terárkách, kde je v noci těch 22-24°C a přez den 27-29°C a mláďata se líhnou sice o něco pozdějc, ale nádherná.
Copak pěkného budeš inkubovat? Jestli to není tajemství.
dejme tomu v horizontu 3hodin klesne teplota z 28 na 25, mohlo by to něčemu uškodit(krajty to nejsou). Včera jsem zapomněl zavřít okno v místnosti, kde mám inkubátor a ten reagoval nějak poději a kleslo to na 25,5..pak jsem zareagoval já a postupně(cca 2hod) jsem teplotu pomalu vyšrouboval na těch 28.
Black: jestli to bylo na mě" co inkubuju" tak Boiga cyanea
to by nemělo mít na nic vliv
Díky
Bergi: Tak to je nádhera. Přeji hodně zdaru. Ať to vyjde.
Díky
Pří těhlech teplotách bude inkubace okolo 120 dní, je to dlouhý čekání:D
Však ještě přes 3 měsíce jak je tam máš dlouho ty? Snad něco vyleze
snad kromě krajt přiměřený noční pokles ani tak nevadí,jak píše auri tak sice se prodlouží inkubace ale mládata jsou mnohem životaschopnější něž když se pečou na víc stupnů,sám mám s teplotama problémy protože mám zvířata v podkroví ,akorát měření snůšek krajt ukazuje z několika studií že samice dokážou udržovat 30-31 stupnů v toleranci půl stupně což je v inkubátoru docela honička
Jj. Omlouvám se za OT, ale jaks psal v nějakým vlákně o tom, že dáváš do inkubátoru Detii- mláďata jsou potom normálně ok? Tu Detii tam máš celou dobu inkubace? A kolik?
inkubátor je z 70 litrovýho mražáku a detie bylo asi 1x2 cm cca14 dní ,hádata žerou rostou zatím nic nepozoruju,14 dní tam byla detia s vajíckama,předtím asi měsíc bez vajec jenom nabitý krabičky rašeliníkem,dřív mě tam aji nějak lezly smutnice toje asi největší neřád,jestli z mechu nebo z mulčovačky v terárkách,nevím ,ale letos je klid
jestli to chápu dobře, tak tam byla ta detie 14dní s čerstvými vejci? Nebo už byly nějakou dobu inkubované?
jo jo14 dni s vejci
OK díky. Mně šlo především o to, jestli to nepoškozuje nervovou soustavu zárodků. Jenže když to bylo použito u teprv 14dní nasazených vajec, tak tam ještě žádná nervová soustava, kterou by to mohlo poškodit nebyla.
právě po lonských skušenostech s různejma breberkama jsem nabil krabičky rašeliníkem a dal do inkubatoru s kouskem detie -krabičky používám asi 1,5 litový s dírkama po obvodě aby se daly štosovat,mám je plný rašeliníku ten nijak tepelne nebo chemicky neupravuju,detii jsem položil na víčko od výživově skleničky stím žeji po nandání vajíček vyhodím,ale nějak jsem to nestihl a zůstalatam asi těch 14 dní a pak šla do popelnice
díky za info. Mně šlo primárně o to, jestlis měl zkušenosti s použitím u vajec s již vyvinutějšími mláďaty. Páč dichlorvos je neuroinhibitor a vaječná membrána plazích vajec jej propouští.