Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama - zavřené, nateklé oko

Zdravím,
dnes jsem si všiml, ráno, že agama měla zavřené oko. Vyhřívala se víc než normálně a vůbec nežrala a nebyla moc aktivní.
Po obědě se oko docela zhoršilo. Nateklo to hodně a je dost vyboulené.
Agama je dost plachá, takže bych ji nerad nějak znervozňoval.
Nevíte, co by to mohlo být? Přišlo to z ničeho nic.
Ještě chci dodat, že agama má parazity. (Dnes byl podán ráno Frontlain - v pipetě - nad kořen ocasu, takže styk s okem být nemohl)
[12807-288443-jpg]
Děkuji za reakce.

Je to Repti Glo 10.0
Agama byla pod ním teď poslední dva dny skoro pořád (je vedle výhřevného bodu).
Dneska jsem repti vypnul a uvidím.
Zítra návštěva veterináře, uvidíme.
Agama dělá všechno jako dřív, jen nežere a na to oko nevidí. Dokonce jí to začlo dneska krvácet, jestli se někde škrábla či co...

Co to je za zvíře, nějaký komplex Agama agama, nebo atricoliska z odchytu? Ty mívají tyhle potíže s očima často, většinou jsou to nějací paraziti, které si zvíře přineslo už ssebou. Rozhodně to není od pokousání cvrčkem. Co se týče toho RG, tak některé série byly vadné, chce to ty zdroje umisťovat tak, aby to nesvítilo na zvířata ze strany, ale zvrchu. Můžeš mu to zkusit propláchnout Opthalmoseptonexem a mazat Opthalmoframykoinem, ale většinou to stejně nedopadá moc dobře. Navíc tahle zvířata jsou opravdu hodně citlivá na jakoukoliv manipulaci a stres s stím související.

JInak proplachovat oko hypermanganem je s prominutím prasárna toho nejhrubšího zrna- zkus si kápnout i hodně slabý roztok hypermanganu do oka a uvidíš, co ti to udělá (nedoporučuji to zkoušet). Od toho jsou přípravky, které se používají přímo do očí a jsou šetrné. To fakt nevim, kterej veterinář to doporučil...

Je to Agama Agama - faremní chov Ghana. Měl jsem i samičku, ale ta umřela po 2 dnech od přivezení domů. Bohužel jsem zrovna jel pryč se školou, jinak bych určitě udělal rozbor - tyhle věci mě zajímají.

Mě určitě ne. Děkuji za rady.
Hypermanganem jsem odeloxovával hliník. Vždyť to sežere i kov.

To jste mě moc nepotěšili, že mají problémy s očmi.
Ostrou fotku bych rád pořídil, ale foťák mi nejde nastavit.
Štve mě, že jsem se nechal unést pro tuhle Agamu, hlavně import. Už to vícekrát neudělám. :-/
Co takhle použít Visine? Ten septonex doma nemáme.
[12815-p1090123-jpg]

Já bych s tím mazala co nejrychleji za specializovaným veterinářem na plazy, to oko moc hezky nevypadá a sám bez odporné pomoci asi těžko něco zmůžete. Jestli nechcete to zvíře zbytečně trápit tak za doktorem. Kdyby se něco takového stalo Vám tak už u doktora jste dávno. Zvířata by měla mít také možnost odborného ošetření a ne zkoušet na ní jestli náhodou něco nezabere.

tahání těchhle zvířat po veterinářích (byť specialistech na plazy) je celkem zaručený způsob, jak to zvíře spolehlivě zabít. Oni dokáží zabít i domestikované "nezničitelné" druhy, jako jsou vousatky nebo eublíci, natož tyhle vysoce choulostivé druhy z odchytu. Protože pro to zvíře je velký problém už sám odchyt z terárka, natož ještě cesta k veterináři, kde ho vet prohlídne, prošmatá mu to a stejně mu na to nakonec dá ten Opthalmoframykoin + možná celkově antibiotika, která tomu zvířeti ale taky na zdraví nepřidají.

Na těch fotkách je ale pořád prd vidět, takže těžko soudit jestli to oko je poraněný, jestli je tam třeba absces nějakej, nebo jestli je to je těma parazitama. K vetovi bych asi taky nechodil. Zkusil bych to tak jak radí auri s tím ophtalframykoinem.
podobnej problém, i když teda to oko nevypadalo zdaleka tak špatně, jsem jednou řešil s agamou z komplexu A. agama. Taky měla oteklý oko tak, že to vypadalo, že jí musí každou chvíli vypadnout. Nežrala a jen polehávala. Nakonec jsem zjistil, že za to mohla nějaká drobná zanícená ranka na ksichtě pod okem. Tak jsem jí to trochu říznul, vyčistil od hnisu, vydesinfikoval, potom ještě párkrát po pár dnech vyčistil a agama to rozchodila.

tyhle problémy s očima má polovina agam z odchytu, obzvlášť, pokud se na ně aplikuje antiparazitikum. On mu ten chcíplej (nebo i živej) červ ve voku způsobí zánět a začne svědit, tak si to navíc rozdrbe a udělá se mu takováhle bakule. Krom afrických to mívaj hodně i asijské agamy. A buď se to zahojí, ikdyž to zvíře často o to oko přijde, nebo nezahojí a zvíře chcípne. Což ale komplex A.agama často chcípne i jen na stres, bez zjevných potíží. Třeba co se týče druhů, co docela dobře držej a i se celkem rozmnožujou, tak to jsou lionotusky nebo mwanzae, ty jsou z nich asi tak nejmíň problémové. Nebo se poměrně dobře adaptují ještě Acanthocercus atricollis, ale ten komplex A.agama je většinou průserovej sám o sobě.

Faremní odchov z Ghany znamená to, že je černoch chytil na zdi u domu ;-) Kupovat tyhle zvířata je vždycky sázka do loterie, protože jsou to stresáci, co maj problémy už jenom s odchytem a adaptací na chov v lidské péči, ta poimportová mortalita je u nich obrovská. Takže když je člověk pořizuje, musí počítat s tím, že mu mohou taky chcípnout. Co se týče rozboru trusu, tak začervená jsou ta zvířata vždy. Ale pokud je odčervíš krátce po importu, tak je zabiješ. Odčervit se dají, ale až po několika měsících, kdy se dostatečně stabilizují. Ale moje zkušenosti s nima jsou ty, že nejlepší je neodčervovat vůbec a co nejmíň se do nich sejřit. Páč na to, že to jsou zvířata, co žijou normálně v kempech na domech a stromech a baštěj pohozené odpadky, tak v lidské péči maj s člověkem docela problém. ten problém s okem dle mého názoru způsobilo ta aplikace Frontline, ono to zvířatům krom roztočů většinou zabije i parazity v podkoží, v očích atd, a pak vznikaj tyhle záněty nebo i celková sepse. Proto je lepší ta zvířata "odblešit" buť Detií, nebo vatičkou namočenou v oleji.

Visine nemá žádný léčebný efekt, funguje v podstatě jenom na zvlhčení oka nebo vypláchnutí spojivkového vaku. Nevím kde bydlíš, ale ve větších obchoďácích bývají lékárny otevřené i v neděli odpoledne. Opthalmoframykoin ti ale dá veterinář na předpis, ten jinak neseženeš.

Děkuji všem za cenné rady. Myslel jsem si, že Agama A. bude v pohodě na chov, ale jak vidím, tak jsem vybral špatně. Alespoň mám zkušenost do příště.

Framykoin doma máme, ale jen mast a zásyp. Mast použít nechci kvůli reakci agamy a zásyp nebude mít asi smysl. Zítra jedu do města, tak tam koupím aspoň ten Opthalmo septonex.

Já jsem většinou proti léčbě antibiotiky a všelijakou chemií. Ale tady asi budu muset udělat vyjímku.

Nejvíce mě štve, že agama nežere. Červi doma sice nemám, ale už jsem zkoušel jak švába, tak i cvrčka a nic.

Opthalmoseptonex jsou kapky. Framykoin-mast bych do oka raději nedávala, to by pak mohlo fungovat taky obráceně a ten zánět ještě zhoršit. Ten Opthalmoframykoin má jiné složení, ikdyž účinná látka je stejná. Ono pokud to zvíře má takovýhle problém, tak je jasné, že nežere- ani nebude. Nechte ho v klidu. nebo mu zkuste nabídnout larvu zavíječe, pokud seženete...to je hodně velké lákadlo. Ale mouchy nemají smysl, ta agama ji s jedním okem ani nezaměří, ikdyž se to většinou časem celkem naučej. Ale pro tahle zvířata orientující se zrakem je to, že nevidí na 1 oko dost velký stres sám o sobě, který většinou zapříčiní, že zvíře nechce žrát.