Agama kočinčinská - Snůška
Zdravím,
již delší dobu se mi jedna z mých samic zdála nepřirozeně obtloustlá. Neustále jsem přemýšlela nad tím, zda nemůže být březí. Ale všude jsem četla, že samice je v březosti velmi kulatá a hlavně jsou vidět obrysy vajíček. Také se mi zdála moc mladá (rok a čtvrt). Zkoušela jsem jí bříško lehce prohmatávat, ale žádné zřetelné obrysy jsem také nenašla. Před dvěma dny začala hloubit noru na dně terária. Hned jsem tedy ze dna přesunula topný kamen, aby měla vhodné kladiště. Dnes odpoledne jsem přišla do místnosti a ona už seděla v noře, odešla jsem a za 3 hodiny se vrátila, nora už byla zahrabaná a udusaná. Našla jsem 9 vajec. Všechna jsou bílá. Již jsem se dočetla o teplotě i vlhkosti ve které by měli vejce být. 27-29°C a 80-90% vlhkost. Ale ráda bych se zeptala ohledně substrátu. Doma nemám vermikulit, protože jsem s tím nepočítala. Mám k dispozici lignocel a také keramzit. Plánuji tedy nějakým způsobem vyrobit inkubátor. Mohu poprosit o nějaké fotografie nebo stručné návody? Přečetla jsem několik článků a v každém je to trochu jinak. Mrzelo by mě, kdyby kvůli špatné péči vejce odešla.
Dál nemám doma topný kabel, snad půjde nahradit žárovkou prozatím? Nejbližší burza na které bych ho mohla sehnat je až za 22 dní. Je to moje první snůška a i když jsem v knihách vyčetla různé informace, raději bych slyšela nějaké rady od chovatelů. Také nevím jaké jsou šance, že vejce jsou vůbec oplodněná když je to její první snůška.
Zatím mám vejce v plastové krabičce do 2/3 zahrabané v lignocelu, do krabičky jsem umístila teploměr a lehce jí osvítila žárovkou shora, je tam 27°C. Substrát byl lehce vlhký.
Jinak další info terárium 100x50x130, 60% dna bazén, zbytek lignocel, vlhkost 70-80%, teploty od 23 do 27 stupňů, plus výhřevná místa, reptiglo 5.0 26w, 40W žárovka na výhřev a 21W trubice na osvětlení.
Za rady budu moc vděčná.
ahoj podle mě když v té nádobě udržíš tu teplotu a vlhkost tak to na tu první snužku stačí vajíčka oplodněná se poznají tak ze když do 4 dnů nezhnědnou nebo nesplasknou tak jsou oplodněná na příští snůžku by bylo lepší si připravit to co je potřeba na inkubaci vajec já mám jen polistyrénový box s výkem mam tam ve výku danou keramickou obýmku tam žárovku 40w termostat a vermikulit ten termostat je důležitý hlídá teplotu. Ted mám také zabřezlou samičku a každým dnem čekám snůžku. Tak už to mám pro jistotu připravené.
Máš tam samce? JInak pokud krabičku necháš v terárku, tak se kvalitní vejce vylíhnou taky. Akorát ji zastiň, aby na ni nešlo UV a další světlo a dej tak, aby s ní zvířata nehýbala. Ale sežeň si vermikulit nebo vydesinfikuj (vypeč) ten keramzit (ikdyž ten není moc vhodný, ale vhodnější než lignocel). Vermikulit bys měla sehnat v každém zverexu. V lignocelu vejce ráda plesnivěj. Jestli vejce jsou oplodněná bys poznala při prosvícení silnější baterkou, v oplozeném vejci je vidět růžový zároděčný terčík, ze kterého se za několik dnů začnou rozbíhat cévy. Neoplozené vejce je vevnitř homogenní a obvykle během pár dní zkolabuje- zplesniví a propadne se.
Ahoj, samce mám, je mu minimálně 1,5 - 2roky. Vytvořila jsem z akvárka, polystyrenu, topítka a mřížky primitivní inkubátor podle jednoho z návodů na internetu. Jako kryt jsem použila nakloněnou desku polystyrenu, takže se mi tam voda nesráží a nekape zpět, toho jsem se při bála nejvíc. Vejce jsou tam 3 týdny a několik vajec vypadá dobře. Některé se ale propadli, sice jsou bílé ale propadlé, zatím ani neplesniví. Mám na přední stěně v polystyrenu díru, abych mohla kontrolovat teplotu a stav vody bez otvírání, než zapadne slunce asi hodinu osvěcuje tuto část. Nesvítí přímo na ně. Vadí jim to? Ještě jedna věc, pokud bych chtěla vejce přemístit do jiného substrátu, můžu? Nebo raději nehýbat vůbec? A pak taky líhnutí, topítko je dost teplé a voda má okolo 34° pokud by se vylíhla mláďata a já nebyla doma mohl by to být problém? Aby se nepřehřáli nebo tak. Z vody se mohou dostat na cihly, na kterých je položená mřížka.
Samice je již zase březí, takže můžu očekávat další nadílku. Ale dost se divím, že v tuhle dobu. Čekala jsem to spíše až na jaře. Ale samce mám doma od začátku června.. takže možná se jim nechtělo čekat :D
Díky.
Samice můžou udělat několik nůšek ročně. On takový inkubátor jak popisuješ bude funfgovat taky, pokud v něm udržíš moc nelítající teplotu. Co se týče topítka, tak nejlepší je topítko s termostatem, s topítkem bez termostatu je to vždycky risk. Pokud tam nemáš napojené aspoň RTčko. Slunce by na inkubátor nemělo svítit vůbec. Krabičku s vejci rači zakryj. až se vylíhnou mláďata a vyběhnou do vody, tak hrozí, že se utopí, ikdyž jsou to zzvířata žijící kolem vody. Když se vylíhnou v krabičce a nebudeš zrovna doma, tak oni tam pár dnů vydrží bez úhony, ale v zavřené krabičce. JInak vejce do jiného substrátu samozřejmě přendat můžeš, akorát dej pozor abys je uložila ve stejné pozici, jak byla. nemanipulovat s nima až v poslední čtvrtině inkubace, tam pak hrozí předčasné vylíhnutí mláďat.
Pokud máš dospělého samce od začátku června, tak je jasné, že na to vlítli hned, jaks je dala k sobě
Ok, dám přes krabičku nějaké víčko ze síta, aby se nesrážela vlhkost. A najdu pro něj lepší umístění. S tou manipulací budu už raději opatrná, v knížce píšou inkubace 60-90 dní podle teploty, to je široký pojem. Jakmile je vejce propadlé, tak je tedy kaput? I když je bílé a bez plísně? Jestli má cenu je nechávat.
No jo, to jsem si mohla myslet, když se k sobě pořád tak mají.. :)
Pokud vejce neplesniví aby ohrožovalo opstatní, tak vyhodit ho můžeš vždycky pokud jsou jen mírně propadlá, tak je nech a zkontroluj vlhkost substrátu. Co se týče krabičky, tak stačí ji perforovat po stranách nad vejci a pár děr i do víka a nic se srážet nebude...
Pokud tam máš těch 27°C, tak počítej inkubačku tak 80dní. po 50dni už s vejci zbytečně nemanipulovat.
Dobře, díky za všechny rady :)